01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasze podróże arrow Polska arrow Hel - uczestniczyliśmy w karmieniu fok!
Hel - uczestniczyliśmy w karmieniu fok! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

ImageJest to fragment relacji o naszym pobycie na półwyspie helskim. Byliśmy na Helu w fokarium podczas karmienia tych bałtyckich zwierząt. Foki nas zauroczyły!  

          Jest to bardzo ciekawe miejsce, znajdujące się tuż przy plaży w centrum miejscowości. Prowadzi je terenowy oddział Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.  Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich, występujących w polskiej części Bałtyku. Zadań w swoim zakresie ma znacznie więcej. Fokarium jest częścią Stacji Morskiej, gdzie realizowany jest  projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych  w rejonie południowego Bałtyku.  I to właśnie foki  interesowały nas najbardziej.

            Temat bałtyckich fok nie jest powszechnie znany. Coś tam się gdzieś słyszało, że w Bałtyku jakieś foki są. Mieszkamy nad morzem, ale foki jeszcze na wolności nie widzieliśmy i pewnie prędko jej nie będziemy widzieli. I owszem, na kołobrzeskiej plaży znaleziono kilka lat wstecz martwą fokę (2007 r.), bywały też kilkakrotnie foki żywe, w tym słynna foka Cętka, która pod koniec 2006 roku była fotografowana na plażach w Kołobrzegu i Grzybowie. Nie jest to jednak stały widok na naszych plażach, a foki bałtyckie są zagrożone wyginięciem.     

Image 

W fokarium na Helu byliśmy w porze karmienia fok i jest to chyba najciekawszy moment ich zobaczenia. Karmienie fok odbywa się o godzinie:  

-   przez cały rok - 11.00 i 14.00,

- w sezonie letnim (lipiec-sierpień) - 11.00, 14.00 i 17:00.

Aktualnie w fokarium stado liczy 6 fok, w tym 2 samce (Bubas i Fok) i 4 samice (Udina, Ania, Ewa i Agata). Wszystkie samice kilkakrotnie już były matkami. Wejście kosztuje 2 zł, dodatkowe 2 zł trzeba zapłacić, aby wejść do muzeum, gdzie znajduje się wystawa "Ssaki naszego morza" (warto!). Od razu, po wejściu na teren fokarium, w oczy rzucają się plakaty z foką „Krysią”, która niestety już nie żyje, a w jej żołądku znaleziono 697 monet wrzuconych do wody w basenach przez turystów!Krystyna  posiadała najciemniejsze futro spośród tutejszych samic, i do wszystkiego "podpływała" z rezerwą. Była rówieśnicą Agaty, Ewy i Ani, wraz z którymi przybyła do Helu. Niestety fokę tę, po trzech latach życia w helskim fokarium, zabiły monety wrzucane przez turystów "na szczęście" ( cyt. ze strony www.fokarium.pl). To się w głowie nie mieści, ile można szkody wyrządzić tym stworzeniom wrzucając cokolwiek do basenów.

Image 

W basenach fokarium foki mają naturalne warunki do życia i rozmnażania się. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak i ich przychówek z hodowlanego stada. 

Wróćmy jednak do karmienia fok, które najchętniej oglądają turyści. Ich karmienie wiąże się z tzw. treningiem medycznym, który polega na nauczeniu fok reagowania na podstawowe polecenia opiekunów (takie jak przywołanie foki do siebie przez opiekuna), a zwłaszcza na przyzwyczajeniu fok do tego, iż opiekun wykonuje przy foce czynności (dotykanie płetw, otwieranie pyska itp.) pozwalające  na kontrolę stanu zdrowia foki i w razie potrzeby podanie stosownych lekarstw lub pobranie krwi i wydzielin. Najpierw wyłożone zostały specjalne znaczniki w postaci kółek, krzyżyków itp., do których na określony sygnał podpłynęły foki i trwały przy nich przez cały okres karmienia. Później każda z fok kolejno była wywoływana do opiekuna, gdzie przechodziła cały cykl kontroli od podawania maści do oczu po przegląd całego ciała. Foki były bardzo posłuszne, no może oprócz jednej o imieniu Agatka, która była chwilami trochę niesforna. Powszechny aplauz budziły foki dające „buzi” swoim opiekunkom. Po wszystkich zabiegach każda foka otrzymywała sygnał za pomocą krótkiego świstu wykonanego gwizdkiem przez opiekunkę i mogła wracać do wody. Ponownie ustawiała się przy swoim znaczniku i oczekiwała ze wszystkimi pozostałymi fokami na koniec treningu.

Całość była bardzo widowiskowa. Wszystkie czynności jakie wykonywano fokom, jedna z pań omawiała przez mikrofon, tak  że zgromadzeni widzowie w pełni byli zorientowani co aktualnie jest wykonywane.

Image

Image

Image
Końcowy buziak od foki.
 

Jak dużo jest obecnie fok w Bałtyku?

- foka  szara – przed Ii wojną światową było ich ok. 100 tys. szt., obecnie jest ok. 22, 5 tys. szt.

- foka obrączkowana (nerpa) -   na początku XX wieku żyło ich w Bałtyku około 200 tysięcy, obecnie ok. 6,5 tys.szt.

- foka pospolita - obecnie stan bałtyckiej populacji tego gatunku szacuje się na około 550 osobników, z czego większość zamieszkuje szwedzką wyspę Olandia.

I jeszcze kilka ciekawostek o fokach. Foki szare dożywają sędziwego wieku, ponieważ żyją  do 45-50 lat! Dorosłe samice osiągają do 2 m długości i 180 kg masy, samce osiągają 2,5 m długości (czasem nawet 3 m) i do 300 kg masy ciała. Foki mogą nurkować na głębokość do 200 m i przebywać pod wodą maksymalnie około 20 minut.

W fokarium prowadzony jest wolontariat i w zasadzie każdy w wieku powyżej 16 lat może w nim uczestniczyć. Wszystkich zainteresowanych pomocą w fokarium informujemy o możliwości wakacyjnej pracy w fokarium w charakterze wolontariusza (okres wakacyjny w fokarium trwa od początku czerwca do końca września). Aby to uczynić należy mieć ukończone 16 lat, cierpliwość i parę własnych kaloszy. Więcej na ten temat na stronie internetowej www.fokarium.pl

Fokarium w Helu bardzo nam się podobało i polecamy odwiedzenie tego miejsca wszystkim. Pewnie jeszcze kiedyś je odwiedzimy. Przy fokarium działa też sklep, w którym można nabyć artykuły z wizerunkiem foki i morświna, w tym m.in.: maskotki, kubki, koszulki, bluzy, kurtki, czapki, plecaki, torby, pocztówki i breloki, a dochód z niego wspiera badania, restytucję i ochronę bałtyckich ssaków. My kupiliśmy białą foczkę, którą nasza wnuczka jest zachwycona.

W tekście wykorzystano informacje zawarte na stronie www.fokarium.pl, którą polecamy wszystkim chcącym dowiedzieć się więcej na temat działalności tej placówki.  

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Zdjęcia: autorzy 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

25 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Jarosław, Marek,
Wasyl
Do końca roku zostało 251 dni.

Programy tv

Gościmy






© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.