gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Internet - możliwości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Paweł Ciechanowicz   

Image 

 

Biorąc pod uwagę dzsiejsze problemy z uzyskaniem dostępu w Gorawinie do internetu przewodowego (np. neostrada), rozpatrzmy inne mozliwości połaczeń z internetem: 

 

 

Jak uzyskać dostęp do internetu za pomocą urządzenia bezprzewodowego?

Dostępnych jest kilka metod umożliwiających dostęp do Internetu za pomocą urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe, PDA czy notebooki:
- WAP (właściwie to tylko jedna usługa, a nie pełny dostęp do sieci)
- połączenie komutowane (dial-up),
- GPRS,
- WLAN.

2. Jak skorzystać z połączenia dial-up w telefonie komórkowym?

W tym celu niezbędny jest telefon z aktywną kartą SIM oraz uaktywnioną usługą transmisji danych. Ponadto albo telefon komórkowy albo odpowiednie oprogramowanie komputerowe musi realizować funkcję modemu.



3. Jakie numery dostępowe oferuje operator sieci Idea?

Dostępne numery to *888 (tylko z sieci Idea) oraz +48501808080.



4. Jakie numery dostępowe oferuje operator sieci Plus GSM?

Dostępne są numery 123 (tylko z sieci Plus GSM) oraz +48601100123.



5. Jakie numery dostępowe oferuje operator sieci Era?

Są to numery 010101 (tylko z sieci Era) oraz +48604010101.



6. Jak skorzystać z usługi WAP?

Należy posiadać telefon komórkowy z wbudowaną przeglądarką WAP, aktywną kasrtą SIM oraz usługą transmisji danych. Więcej informacji można znaleźć w dziale Usługi / WAP.



7. Co to jest WLAN?

WLAN (Wireless LAN) to bezprzewodowa sieć LAN. Sieci takie są często montowane w dużych biurowcach, hotelach, lotniskach lub innych miejscach gdzie poruszające się osoby potrzebują stałego dostępu do sieci. W tym celu niepotrzebny jest nam telefon komórkowy, ale specjalna karta, która podłączany do palmtopa, laptopa lub komputera stacjonarnego. Usługa ta jest szczególnie popularna w USA.



8. Jak połączyć komputer z telefonem komórkowym?

Praktycznie są trzy możliwości:
- łączem na podczerwień (IrDa),
- za pomocą modułu Bluetooth,
- specjalnym kablem.

Obecnie najpopularniejszym sposobem jest kabel, a w przypadku notebboków IrDa. Korzystanie z technologii Bluetooth jest najwygodniejsze, ale jeszcze stosunkowo drogie.



9. Co to jest dial-up?

Dial-up to tzw. dostęp "wdzwaniany" do internetu. W celu korzystania z internetu komputer musi być wyposażony w modem (zewnętrzny lub wewnętrzny), który w tradycyjny sposób wybiera numer dostępowy innego "modemu" u operatora, identyfikuje użytkownika poprzez login i hasło, a następnie włącza się do zasobów światowej sieci (komutacja łączy). Choć nie pozwala on na osiąganie dużych prędkości przesyłu i jest drogi w użyciu to nadal pozostaje najpopularniejszym sposobem korzystania z sieci. Wynika to z faktu, iż nie wymaga drogich instalacji u klienta. Dostęp dial-up występuje zarówno w telefonii stacjonarnej (linie analogowe i cyfrowe - ISDN), jak i komórkowej.



10. Czego potrzebuję do korzystania z internetu poprzez dial-up?

Jeśli chodzi o sprzęt to poza komputerem i modemem potrzebny jest jedynie dostęp do sieci telefonicznej (stacjonarnej lub komórkowej). Jeśli jednak korzystasz z numerów dostępowych, które przygotowane są tylko dla klientów określonych sieci, czy abonentów określonych usług konieczne jest ustalenie tego numeru, hasła i loginu.



11. Co to jest numer dostępowy?

Jest to powszechna nazwa określająca numer, pod który dzwoni Twój modem, aby uzyskać dostęp do internetu.



12. Co to jest login i hasło?

Są to dane (wyrazy lub ciągi liczbowo-literowe), jakie potrzebne są do tak zwanego procesu logowania (identyfikacji, uwierzytelniania, autentyfikacji) użytkownika. Login nazywany jest także nazwą użytkownika lub nazwą konta dostępowego.



13. Skąd mam wziąć numer dostępowy, login i hasło?

Dane takie powinien udostępnić operator telekomunikacyjny lub provider internetowy (ISP), z którego usług korzystasz.



14. Co to jest ISP?

ISP to skrót od "Internet Service Provider", czyli dostawca usług internetowych. Zwykle jest to operator usług telekomunikacyjnych, lub firma zajmująca się jedynie oferowaniem dostępu do internetu. Listę poslkich firm ISP można znaleźć na stronie www.top100.pl.



15. Czy są jakieś uniwersalne loginy i hasła?

Najpopularniejszą metodą dostępu do Internetu w naszym kraju jest ogólnodostępny numer TP SA: 0202122 dla linii analogowych i 0202422 dla użytkowników ISDN. Korzystając zniego musimy użyć loginu ppp oraz hasła ppp.

Można także skorzystać z usługi Onet Konekt zarówno w przypadku połączenia analogowego jak i ISDN, pod numerem 020 95 80 (login i hasło: ppp) w cenie standardowego połączenia lokalnego.

Również inni operatorzy stosują dane dostępowe identyczne dla wszystkich swoich klientów.



16. Kto jeszcze oferuje numery dostępowe?

Praktycznie wszyscy operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz firmy ISP. Niektórzy z nich udostępniają dany numer dla wszystkich (z reguły operatorz), a czasami konieczne jest wykupienie odpowiedniej usługi (większość firm ISP). W przypadku korzystania z takich numerów dobrze jest skontaktować się z danym operatorem, aby uzyskać szczegółowe informacje niezbędne do poprawnego skonfigurowania połączenia.



17.
Co to jest call-back?

Call-back, czyli połączenie zwrotne, to pewna modyfikacja metody dostępu dial-up. Klient korzystający z usług ISP oferującego opcję call-backu dzwoni poprzez modem pod specjalny numer i identyfikuje się za pomocą przydzielonego mu loginu i hasła. Następnie system kończy połączenie, po czym sam oddzwania na zdefiniowany w systemie nasz numer i umożliwia dostęp do internetu. W ten sam sposób wiele firm oferuje dostęp do intranetu (sieci wewnętrznej przedsiębiorstwa) dla swoich pracowników.



18. Co daje call-back?

Korzyści, jakie przynosi korzystanie z tej możliwości dostępu do internetu, to zwykle niższe opłaty orazlepsze transfery. Dzieje się tak dlatego, że połączenie następuje na krótszej linii, a to ma pozytywny wpływ na maksymalne prędkości przesyłanych danych.



19. Czy podczas korzystania z dial-up mam stały adres IP?

Nie, choć teoretycznie, w przypadku dostępu autoryzowanego (każdy użytkownik ma inny login), jest taka możliwość. Nikt jednak tego nie stosuje.



20. Jaką maksymalną prędkość połączenia można osiągnąć za pomocą łącza dial-up?

Zależy to od rodzaju łącza. W przypadku telefonii stavjonarnej na łączach analogowych góna granica to 56 kb/s, natomiast w przypadku ISDN - 64 kb/s w przypadku jednego kanału B, 128 kb/s w przypadku użycia 2 kanałów B lub do 2 Mb/s w przypadku dostępu 30B.

 

Dostęp do Internetu - Pakietowa transmisja danych (GPRS)

GPRS (General Packet Radio Services) - pakietowa transmisja danych - jest nowoczesną techniką przesyłania danych, opracowaną na potrzeby sieci GSM. Transmisja danych, wykorzystująca najnowszą technikę GPRS, uzależnia opłatę od liczby przesłanych i odebranych danych, a nie jak dotychczas - od czasu trwania sesji. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z wybranych aplikacji w ciągu wielu godzin, a opłacanie tylko wymienionych danych. Wykupując tę usługę, abonenci mogą korzystać z:

  • dostępu do Internetu
  • usługi bezpośredniego dostępu do Internetu z telefonu komórkowego - usługa oparta na protokole WAP
  • poczty elektronicznej - np. PlusNet.

Aby uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem pakietowej transmisji danych dostępnej w sieci Plus GSM, należy wprowadzić następujące dane:

  • APN (Access Point Name): www.plusgsm.pl lub internet
  • Primary DNS: 212.2.96.51
  • Secondary DNS: 212.2.96.52

Numery dostępowe dla połączenia poprzez GPRS:

  • dla telefonów marki Nokia i Motorola *99#
  • dla telefonów marki Siemens i Sony Ericsson *99***1#
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.