gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Wycieczka do Koszalina (?!) Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

Czy wycieczka do Koszalina może być ciekawa? Przecież wszyscy znają to miasto… Bywamy tam na zakupach, załatwiamy sprawy w urzędach, więc po co tam jechać na wycieczkę? Takie pytania zadawali sobie członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami”, kiedy padła propozycja wspólnego wyjazdu do Koszalina.

Najpierw zwiedzaliśmy fabrykę bombek, później byliśmy w sanktuarium na Górze Chełmskiej, zwiedzaliśmy też Bałtycki Teatr Dramatyczny od strony jego zaplecza, robiliśmy świąteczne zakupy w centrum handlowym, a także byliśmy na spektaklu teatralnym w BTD. Mało? Jak na jeden dzień nasi Seniorzy atrakcji mieli dość… Ale po kolei.

Image

Image

           Odwiedziliśmy firmę „Glass Color” produkującą bombki. Pobyt w wytwórni bombek przypadł na okres przedświąteczny, więc była okazja do ich zakupu prosto od producenta. Dowiedzieliśmy się tam, jak wygląda cały proces produkcji. Najpierw z rurki szklanej tworzona jest kula, później jest ona wypełniana odpowiednim kolorem. Po wyschnięciu tak przygotowana bombka jest ręcznie malowana w różne wzory. Jeszcze tylko posypanie jej odpowiednim brokatem i bombka jest gotowa. Seniorzy mieli okazję również sami  malować bombki. Różnie to wychodziło, ale wszyscy byli zadowoleni. Widzieliśmy jak powstają bombki okrągłe, ale również bombki o różnych kształtach robione w specjalnych formach. Najciekawszą informacją jednak był sposób robienia bombki wklęsłej. Okazało się, że po nagrzaniu szklanej kulki, wklęsłość w bombce wykonuje się za pomocą zwykłego ołówka, delikatnie wpychając go w środek! Otrzymaliśmy tam również bombki z naszymi imionami. Będzie wspaniała pamiątka z tej wizyty.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

         Nie wszyscy z nas byli na Górze Chełmskiej w Koszalinie, a przecież jest to bardzo ciekawe miejsce. Kilka słów o historii tego miejsca. Góra Chełmska koło Koszalina jest najwyższym (ok. 137 m n.p.m.) wzniesieniem na całym Pomorzu. Jej historia religijna sięga wczesnego średniowiecza (VIII w.). Już wówczas, jako wyróżniające się wysokością wzniesienie, była miejscem sprawowania pogańskiego kultu Pomorzan. Świątynia  chrześcijańska pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny istniała  w tym miejscu już w 1217 r, a od roku 1278 pełniła rolę kościoła parafialnego.

Później świątynię przejął zakon cystersów. W tym czasie (od XIV - XV w.) Góra Chełmska stała się głośnym i sławnym miejscem odpustowym i pątniczym, do którego ściągały pielgrzymki z całego Pomorza, a także z ówczesnej chrześcijańskiej Europy. W 1398 roku nadano jej przywileje odpustowe, które później, w XV w. wielokrotnie ponawiano i poszerzano. Tu pielgrzymowała i miała objawienia bł. Dorota z Mątowów Wielkich. Za pozwoleniem władz miejskich i kościelnych w 1431 roku przystąpiono do budowy nowej, znacznie większej świątyni.

Image 

Image 

Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku, pierwszy Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. bp Ignacy Jeż (1914-2007), wielokrotnie zwracał się z prośbą o przekazanie kościołowi Góry Chełmskiej, jako dawnego miejsca odpustowego i pątniczego. Jednak przez 18 lat spotykał się z odmowną odpowiedzią władz miejskich i wojewódzkich. Dopiero w 1990 roku, Góra Chełmska, jako historyczne miejsce pielgrzymkowe, została zwrócona kościołowi. Od tego też roku, Instytut Sióstr Szensztackich przejął teren na Górze Chełmskiej, gdzie w rok później powstało Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

O historii tego miejsca, pobycie w nim papieża Jana Pawła II i wielu innych wydarzeniach dot. Góry Chełmskiej opowiadała nam w sposób bardzo ciekawy i zajmujący, siostra Olga. Spotkaliśmy tam sporą grupę koszalinian, którzy przychodzą modlić się do tego miejsca.

Image 

Image

Image

Image

Image 

Byliśmy też w katedrze koszalińskiej, oglądaliśmy  z zewnątrz kościół pw. św. Józefa oraz kaplicę św. Gertrudy z XIV wieku.

Image 

 Image

Image 

 Później pojechaliśmy do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Tam spotkaliśmy się z p. Magdaleną Muszyńską, która pokazała nam teatr niejako „od tyłu”. Widzieliśmy szereg przeróżnych pomieszczeń, magazynów, scenę z drugiej strony, a także małą scenę, na której odbywają się mniejsze przedstawienia.

Image

Image 

W czasie wolnym, w centrum handlowym, była okazja do zrobienia zakupów oraz do odpoczynku przy kawie i herbacie.

 W godzinach wieczornych byliśmy powtórnie w teatrze na spektaklu pt. „Motyle są wolne”.

Image 

Image

Image 

 Image

Uduchowieni pobytem w sanktuarium na Górze Chełmskiej, naładowani sporą dawką kultury po spektaklu teatralnym oraz z pełnymi siatkami zakupów wracaliśmy do Rymania. Czy wyjazd do Koszalina był udany? Wszyscy uczestnicy wycieczki twierdzili, że bardzo, czasami warto więc pojechać całkiem niedaleko, żeby odkryć coś ciekawego w naszej najbliższej okolicy.

zdj: T. Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5792 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.