gorawino 010.jpg
powered_by.png, 1 kB
Wędka Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Paweł Ciechanowicz   

Z cyklu poświęconego technice wędkarskiej..

Sprzęt wędkarski – podstawowy.

Większość z nas, braci wędkarskiej (i nie tylko), wie co jest w podstawowym arsenale wyprawy wędkarskiej. W poprzednim artykule napisałem, że przynęty są podstawą i zgoda, ale czym by była przynęta, gdybyśmy nie mogli jej założyć na haczyk. W tej publikacji postaram się przybliżyć sprzęt, jakim posługują się wędkarze w połowach zarówno ryb na jeziorach i rzekach ale także w morzu.

ImageNajwiększą i najbardziej rozpoznawalną częścią sprzętu jest – wędka (wędzisko). Wszyscy mamy takie wędki w swoim ekwipunku. Są bardzo zróżnicowane – od 30 cm długości do 10 metrów, wykonane z drewna bambusa lub z włókna węglowego, służące do połowu ryb metodą spinningową czy spławikowa.

 Wędki mają bardzo wielkie znaczenie dla naszego połowu, umożliwiają bowiem:

- zarzucenie przynęty dalej, bardziej precyzyjnie,

- prawidłowe zacięcie ryby,

- przedłużają rękę wędkarza

- amortyzują ruchy ryby

- działają jako sygnalizator brań i wiele innych…

Najczęściej stosuję się wędziska z przelotkami służące do połowu metodą spinningową, muchową, spławikową. Skoro już mowa o podziale to może kilka słów o jej rodzajach.

Wędzisko bez przelotek – zwane „batem” to najbardziej prosty rodzaj wędki. Jest długi od 1 m do kilku metrów, gdzie do końcówki wędki jest przyklejony łącznik do, którego można przyczepić żyłkę. „Bat” nie posiada kołowrotka. Jak na pewno pamiętamy z dzieciństwa na takie „kije” np. z młodej leszczyny łowiliśmy na stawkach i jeziorkach pierwsze ryby J. Najczęściej stosuję się go do połowu metodą spławikową.

ImageDla zapaleńców ryb drapieżnych stworzono wędkę spinningową. Jest to rodzaj wędki wykonanej z włókna węglowego lub szklanego. Mierzy maksymalnie do 3 metrów. Są to wędki wyposażone w kołowrotek i przelotki. Są bardzo wytrzymałe a zarazem bardzo lekkie by spinningista nie zmęczył się po pół godzinie rzucania błystką.

Do łowienia pod lodem służy wędka podlodowe. Są to małe i bardzo krótkie wędki z małym kołowrotkiem. Lecz większość tych wędzisk robimy sami z końcowej części wędki odległościowej.

A skoro o niej mowa to ten typ wędziska jest najbardziej popularnym. Tzw. „teleskopy” używane są przez nas najczęściej. Stosuje się je do połowu raczej ryb spokojnego żeru. Są wykonane z włókna węglowego przez co są lekkie nawet po rozłożeniu. Przeważnie osiągają długość po rozłożeniu około 4 metrów. Są zaopatrzone w przelotki, uchwyt na kołowrotek. Ich wszechstronne zastosowanie  powoduje, że są najczęściej stosowaną wędką w połowach.

Zostaje jeszcze jeden rodzaj wędki – to muchówka. Zbudowana z włókna węglowego i używa się do niej specjalnej linki (zamiast żyłki) i kołowrotka bębnowego.

Wędka jest bardzo ważna, lecz nie najważniejsza. Jakoś musimy zarzucić przynętę na jakieś lince. Ta linka to żyłka. W zależności, jaką rybę chcemy łowić mamy do wyboru dużo rodzajów żyłek. Od 0.04 mm do 6 mm grubość. Te najcieńsze służą jako przypon najczęściej o długości 20 cm. By przynęta była bardzo widoczna dla ryb a nie żyłka. Do połowu płoci, leszczy, linów czy okoni do 2 kg możemy stosować żyłkę grubości 0.18 mm ,przy elastycznym wędzisku jesteśmy w stanie wyciągnąć takie sztuki. Natomiast przy „zasadzce” na większe sztuki należy zwiększyć średnicę żyłki. Każde opakowanie żyłki w sklepie zawiera takie informacje jak : długość na szpuli, maksymalna wytrzymałość prostolinijna, a także średnicę. Można także nie niektórych pudełkach zobaczyć informację, do jakiego połowu ryb jest zalecana. Istnieje następujący podział żyłek :

- tonące

- pół tonące

- pływające.

Zależne od metody połowu stosuje się różne te żyłki. Dawniej rolę żyłki miał koński włos. Teraz jest wykonana z tworzyw sztucznych. Istnieje specjalny rodzaj żyłek zwany plecionką – bardzo wytrzymałą na ścieranie, używaną głównie przez spinningistów.

Mamy już wędkę i żyłkę –hmm, prawie wszystko. Ale na co „nadziać” robaka by skusił rybę?? To haczyk.

Jest to element, na którym mocuje się przynęty, oraz dzięki któremu możliwy jest hol ryby. Występują różne typy haczyków – zarówno pod względem wyglądu, rozmiaru, materiału użytego do produkcji, oraz innych cech. Haczyk jest zazwyczaj umocowany do żyłki lub plecionki. Na opakowaniu haczyków jest wyraźna informacja, do jakiego połowu i na jaką rybę się je stosuje. Najczęściej występują 2 kolory: złoty i srebrny . Małe haczyki stosuje się do połowu ryb spokojnego żeru np. płoci czy leszczy. Szczególnym rodzajem haczyka jest zespolone ze sobą 3 lub 2 haki – to kotwiczka. Używa jej się do połowu ryb drapieżnych.

Na dobrą sprawę jesteśmy gotowi do połowu. W takiej konfiguracji byłoby nam ciężko wyczuć branie ryby. Potrzeba nam jeszcze sygnalizatora brań.

Spławik spełnia tę funkcję znakomicie

ImageSpławik - to kawałek materiału (najczęściej drewna bądź tworzywa sztucznego) pływającego na powierzchni wody, służący do sygnalizowania pochwycenia przynęty przez rybę (do sygnalizacji brań). Jest używany w wędkarstwie spławikowym.

Spławiki mogą posiadać różne kształty, od pękatych i grubych, po cienkie i smukłe. Stosowanie danego typu spławika określone jest przez typ łowiska (woda stojąca, płynąca, od szybkości prądu, głębokości łowienia, itp.).

Istnieją różne modele spławików:

- do połowu „batem” lub ‘tyczką” (tzw. wyczynowy), jest to zazwyczaj spławik stały z      kilem i antenką

- waggler

- spławik przelotowy

- spławik bez antenki

- spławik do gruntowania łowiska

Zamiast spławika, do sygnalizowania brań może nam posłużyć np. szczytówka wędziska lub inne sygnalizatory podwieszane na żyłce czy dzwoneczki na antence.

Do ustawienia wyporności spławika stosuje się ciężarki. Najczęściej są wykonane z ołowiu. Występują różne rodzaje jak np. przelotowy, kulkowy, zaciskowy. Mają one także zastosowanie do połowów z gruntu. Wtedy stosuje się płaskie ciężkie ołowiane sztabki by przynęta leżała na dnie.

I rzecz ostatnia, lecz bardzo ważna – to kołowrotek.

ImageKołowrotek jest jedną z ważniejszych części składowych zestawu wędkarskiego. Pozwala on m.in. na pokonywanie oporu ryby, a ponadto ze względu na duży zapas nawiniętej żyłki na zarzucanie przynęty na znaczne odległości, niezależnie od długości wędziska. Współczesne kołowrotki, a istnieje ich spory asortyment, dzielą się na dwie zasadnicze odmiany: kołowrotki o szpuli obrotowej i kołowrotki o szpuli stałej. Wariacją wykorzystywaną w metodzie połowów na spinning jak i na morzu jest multiplikator –t o rodzaj kołowrotka o ruchomej szpuli. Wyewoluował ze starych kołowrotków z ruchomą szpulą. Dzisiejsze multiplikatory to wysoce zaawansowane technicznie kołowrotki o znacznych przełożeniach, nawet ponad 6,5:1, wielotarczowych hamulcach typu gwiazda, odśrodkowych lub magnetycznych hamulcach, których zadaniem jest ograniczenie prędkość obrotu szpuli w ostatniej fazie rzutu, licznikami wysnutej żyłki itp.

Zatem doszliśmy do końca opisu podstawowego sprzętu, jakim powinien być wyposażony wędkarz przed wyprawą. W następnych artykułach postaram się przybliżyć inny sprzęt do połowu taki jak – koszyczek zanętowy, świetliki, wodery ,podbieraki itd…

Z wędkarskim pozdrowieniem

Paweł Ciechanowicz

wybór grafiki : administrator 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

12 Listopada 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Czcibor, Cibor,
Izaak, Jonasz,
Jozafat, Konradyn,
Konradyna, Krystyn,
Marcin, Renata,
Renat, Witold,
Witolda, Witołd
Do końca roku zostało 50 dni.

Programy tv

Gościmy






© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.