gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
GABINET FIGUR WOJSKOWYCH Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   


logo.jpgWe wtorek 15 lipca 2014r zapraszamy na wernisaż nowej wystawy GABINET FIGUR WOJSKOWYCH.

 

 Patronat honorowy Starosty kołobrzeskiego - Tomasza Tamborskiego

 

WERNISAŻ 15 lipca 2014r, wtorek, Godzina 18.00

 MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO W KOŁOBRZEGU

Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13, Sala plafonowa
gabinet zapr1.jpg

GABINET FIGUR WOJSKOWYCH

Od 15 lipca 2014 roku zapraszamy Państwa do świata niezwykłej pasji kolekcjonowania. Głównymi bohaterami wystawy będą figury żołnierzy z okresu II wojny światowej, reprezentujące wszystkie rodzaje formacji wojsk alianckich i niemieckich, w nietypowej skali 1:6. Są to repliki wiernie oddające oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń, z wszelkimi detalami obrazującymi realia II wojny światowej.

Wystawa zaaranżowana w formie gabinetu osobliwości – panoptikum, Kunstkamery  - adresowana jest do widza w każdym wieku. Do miłośników modelarstwa, i ale i tych, których ciekawi pasja rekonstruowania rzeczywistości w mikroskali. Gabinet Figur Wojskowych to także nawiązanie do świata popkultury, gdzie historia łączy się ze znanymi postaciami kina i polityki. Twarze figurek często wzorowane są na twarzach aktorów, gotowa figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennegoWytrawny widz dojrzy tu i Jana Reno, Bruce Willisa czy Toma Hanksa.

Sam proces powstawania figur jest taki sam, ale efekt końcowy ich prezentacji jest rezultatem wieloletniej pasji ich kolekcjonera: pana Jacka Sułowskiego z Krakowa.

Dzięki jego pasji poznajemy świat rekonstrukcji w mikroskali. Tu bowiem nie ma dwóch takich samych figur. Każda z nich jest unikatowa.

Ciekawy wydaje się być sam proces tworzenia kolekcji. Najpierw rodzi się pomysł. Przeglądanie zdjęć archiwalnych, wybór konkretnej postaci, sceny. Figury o wysokości 25-30 cm wykonane są z plastiku, żywicy i mają ruchome stawy kończyn, zginane tułowia. Dzięki temu mogą przybierać rozmaite postawy, pozy. Pierwszy zakup to korpus.  Ale to głowa jest najważniejsza! Musi być idealnie zgrana z mundurem, czapką. Zmiana głowy potrafi zmienić całą figurę. I na koniec mundur, oporządzenie, broń. Mundury wykonane są z sukna mundurowego, dzianiny, skóry naturalnej i ekologicznej. Obuwie z obu rodzajów skór. Szyte tak jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki. Oporządzenie i broń mogą wręcz zaskakiwać wiernością, z jaką naśladują oryginały. Broń ma ruchome części, można przeładowywać i wymieniać magazynki, w kaburach znajdują się pistolety, a w ładownicach magazynki.

Nadchodzi moment składania figur i ich ubierania. Tutaj potrzebna jest duża dokładność, precyzja i cierpliwość. Miniaturowe guziki niełatwo jest zapiąć, a założenie oficerek okazuje się równie trudne jak w rzeczywistości, kiedy nie ma w pobliżu adiutanta…

Na wystawie będziemy mogli obejrzeć efekt tej żmudnej pracy przez pryzmat kolekcji składającej się z 250 figur.

Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja różnorodności skali modelarskich i materiałów wykonywania figurek. Zobaczymy żołnierzy w rozmiarze od 1:15 do 1:38, wykonane z plastiku, żywicy, modeliny i metalu. Wystawa jest także okazją do prezentacji pasji kołobrzeskich modelarzy: unikatową kolekcję figur z Powstania Listopadowego zaprezentuje pan Ireneusz Piecyk, zobaczymy figury wkomponowane w dioramę Wojny Siedmioletniej autorstwa Krzysztofa Plewako, oraz modele wykonane przez członków SKM Szkwał oraz Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego.

 

Zapraszamy do Muzeum!

 

 

JACEK SUŁOWSKI o sobie…

Wojsko, militaria i rysunek interesowały mnie od zawsze. W liceum nie narzekałem jak inni na lekcje przysposobienia obronnego, a upust swojej kreatywności rysownika dawałem na pozostałych lekcjach, poprawiając siermiężne rysunki w podręcznikach i kreśląc karykatury, nie zawsze ku uciesze osób portretowanych w ten sposób. 

Po maturze myślałem o studiach w akademii wojskowej, ale losy potoczyły się inaczej. Wojsko w pigułce poznałem odbywając zasadniczą służbę wojskową w Karpackiej Brygadzie WOP, potocznie zwanej Strzelcami Podhalańskimi. Mundur galowy Podhalańczyków pozostaje na długo w pamięci, może nie pozostał więc bez wpływu na moje hobby… Rysowanie i malowanie towarzyszyło mi podczas służby wojskowej w dość niecodzienny sposób. Stworzone przeze mnie obrazy – mające wprawdzie niewiele wspólnego z militariami – zdobiły chusty spoczywające na ramionach młodych mężczyzn opuszczających szeregi armii.

Praca zawodowa polegająca na prowadzeniu rodzinnego interesu nie jest związana z wojskiem, ale jej wykonywanie – naprawa urządzeń elektromechanicznych – wymaga cierpliwości, dokładności, precyzji. Tak jak modelarstwo, które jest moją pasją od ponad 25 lat.   

Wszystko zaczęło się od modeli militariów w skali 1/35, obejmujących okres od I wojny światowej do współczesności. Budując modele korzystałem z książek, monografii i innych publikacji poświęconych rozwojowi uzbrojenia armii świata. Zamiłowanie do rysowania, malowania bardzo przydało się w odtwarzaniu detali. Sklejone modele malowałem najpierw przy użyciu aerografu, a następnie wykańczałem za pomocą pędzli, dbając o najdrobniejsze szczegóły. Tworzyłem też z nich dioramy na kształt obrazów batalistycznych.

Wybrane egzemplarze z liczącej około 450 pozycji kolekcji były w 1999 r. prezentowane w Muzeum Historycznym m. Krakowa w ramach wystawy prac modelarzy krakowskich i podczas wystawy autorskiej zorganizowanej w 2000 r. w Katolickim Centrum Kultury w Krakowie

 

wystawa będzie prezentowana do 30 września 2014r

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

18 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Apoloniusz,
Bogusław, Bogusława,
Flawiusz, Gościsław
Do końca roku zostało 258 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5791 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.