gorawino 010.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Szkoła w 1904 r. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   
            Czy wyobrażamy sobie jak wyglądała szkoła w naszej wsi ponad 100 lat wstecz?  Trochę na ten temat pisałem w artykule  o historii szkoły. Od kilku dni jednak wiemy już nieco więcej na ten temat. Mało tego, mamy zdjęcie uczniów i nauczycieli z 1904 roku !!!

Gorawino, szkoła 1904 r.
Gorawino, szkoła , 1904 r.
 

    Proszę zobaczyć, jak zdjęcie jest ładnie zachowane. Praktycznie można rozpoznać wszystkie twarze. Ze zdjęcia wynika, że do szkoły uczęszczało wtedy ponad 60 uczniów. Było w niej dwóch nauczycieli (dwóch panów w kapeluszach). Starszy z nich, to na pewno Gustaw Arnholz, który w Gorawinie uczył do 1910 roku. Młodszym jest być może nauczyciel o nazwisku Heidel.  W anonimowym tekście  w języku niemieckim, autor pisze, że drugie stanowisko nauczyciela zostało utworzone od 1906 roku i był nim właśnie Heidel. Na zdjęciu jednak widać dwóch nauczycieli  i to w 1904 r, -  chyba jednak musimy uwierzyć zdjęciu. Natomiast w Archiwum Państwowym w Koszalinie nie znalazłem dokumentów personalnych tych nauczycieli, chociaż były tam dokumenty zatrudnionych w szkole, w Gorawinie  w latach wcześniejszych.

    Na zdjęciu możemy zaobserwować, jak dzieci były do niego ustawiane. Zauważmy, że wszystkie dzieci w pierwszym szeregu mają założone ręce na siebie, pozostałe jakby stały na baczność. Myślę jednak, że obecnie również w podobny sposób „ustawia się”  dzieci w szkołach do takich zdjęć.

            Ciekawą sprawą jest budynek,  na tle którego zdjęcie wykonano. „Konia z rzędem” dla osoby, która odgadnie, w jakim mogło to być miejscu.  Ze wspomnianego wcześniej dokumentu niemieckiego, wynika, że

 cyt:

„Stara szkoła wybudowana ok. 1850 roku sprzedana została pani Wodtke, przebudowa przeprowadzona w roku 1906 pozwoliła na wykorzystanie jej jako sali wspólnoty społecznej, np. na zajęcia konfirmantów bądź jako przedszkole , które prowadziła Dora Falk.”

 

            Lokalizacja  szkoły w 1904 roku pozostaje na razie nieodgadnioną tajemnicą. Osobiście mam swoje typy na to miejsce, ale przedwcześnie nie będę ich ujawniał. Może nasi czytelnicy rozpoznają budynek, na tle którego zdjęcie zostało wykonane. Proszę , piszcie Państwo swoje sugestie na ten temat , albo w komentarzu pod artykułem, można również na naszym forum (dział szkoła), albo też proszę o informacje  mailem na nasz adres kontaktowy.

Gervin 1904
Pamiątka ze szkoły w Gorawinie
Kilka słów na temat odnalezienia tego zdjęcia. Znaleziono je ok. 10 lat temu, podczas remontu strychu w jednym z budynków w Gorawinie.  Pan Jarek Wronka zaniósł je do swojego nauczyciela historii pana Ireneusza Piecyka, który z kolei poinformował o tym portal gorwino.net. Oryginał zdjęcia jest nadal w posiadaniu rodziny pana Jarosława. Ja z kolei mogę tą drogą wyrazić podziękowanie dla Niego i jego rodziny za udostępnienie zdjęcia do publikacji na naszych stronach. Zdjęcie było wykonywane prawdopodobnie przez profesjonalną firmę z  Gdańska Zostało ono naklejone na ozdobnej kartce z nadrukiem Zur E…………g an meine Schulzeit.” ( niestety nie ma całego tekstu). Są też informacje o autorze zdjęcia : „Arthur Roga… Danzig”.

            Przy okazji powyższej informacji, apelujemy do wszystkich osób posiadających podobne pamiątki po byłych mieszkańcach tych ziem, o udostępnienie ich w celach opisania i opublikowania na naszych stronach.

 
następny artykuł »

Imieniny

29 Czerwca 2022
Środa
Imieniny obchodzą:
Benedykta, Benita,
Dalebor, Paweł,
Piotr
Do końca roku zostało 186 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5132 dni.

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.