gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Jarkowo arrow Porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Starninie.
Porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Starninie. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

W sobotę 25 kwietnia, porządkowaliśmy cmentarz ewangelicki w Starninie. Pisaliśmy o nim kilkakrotnie, jako o zapomnianym zabytku. Przypomnijmy, że jest to jedyny taki cmentarz, jaki pozostał w Gminie Rymań.   W prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim włączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. Nie byłoby pewnie całej „akcji”, gdyby nie strażacy z OSP Starnin. Na spotkaniu z nimi, jakie miało miejsce tydzień wcześniej, omówiliśmy planowany zakres prac tj. odchwaszczenie całego terenu cmentarza, wygrabienie głównych alei, uporządkowanie terenu wokół ruin obydwu pomników  tam znajdujących się, zebranie nagromadzonych śmieci i ich wywiezienie oraz wycięcie i usunięcie powalonych drzew.

Na planowany czyn, przyszli nie tylko strażacy, ale również inni mieszkańcy Starnina, w tym spora grupa młodzieży.  Na cmentarzu pracowało ok. 35 osób!!! W imieniu organizatorów tych prac wszystkim serdecznie dziękujemy. Strażacy z OSP mieli ze sobą piłę spalinową, oraz inny potrzebny sprzęt, Gmina Rymań zapewniła ciągnik z przyczepą, worki na śmieci, a także wywiezienie zebranych śmieci z cmentarza, a było ich niemało. Drewno z pociętych drzew trafiło do GOPSu. Mamy też nadzieję, że władze Gminy Rymań zatroszczą się o to, by na cmentarzu tym stanął odpowiedni pojemnik na odpady, a osoby odwiedzające cmentarz i porządkujące polskie groby powojenne skorzystają z niego.

DSC00831.JPG

Prowadzone prace przebiegały dość sprawnie . Wszyscy uczestnicy tego czynu społecznego ( oj, jakie niemodne dziś słowo!) bardzo angażowali się  przy ich wykonywaniu. Podczas prowadzonych prac porządkowych okazało się, że część krzyży była przewrócona i leżała pod warstwą ziemi i zeschłych liści. W ten sposób udało się postawić 25 krzyży, a zabytek, jakim jest cmentarz ewangelicki, zyskał na wyglądzie.

Na zakończenie przypomnijmy raz jeszcze. Kompleks cmentarza ewangelickiego znajduje się na wzgórzu tuż przy miejscowości w jej części południowej. Powierzchnia cmentarza wynosi 0,6 ha. Został on założony w połowie XIX wieku.

Cmentarz ewangelicki w Starninie jest zabytkiem prawnie chronionym i figuruje w ewidencji zabytków prowadzonej przez Konserwatora Zabytków.

Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” przed cmentarzem postawi tablicę mówiącą, że cmentarz jest zabytkiem prawnie chronionym.

Więcej informacji na temat dawnych cmentarzy ewangelickich w Gminie Rymań , czytelnik znajdzie w artykule sprzed kilku lat „Cmentarze, to też historia” (KLIKNIJ).


Zdj. Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

14 Sierpnia 2022
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alfred, Atanazja,
Dobrowój, Euzebiusz,
Kalikst, Kaliksta,
Machabeusz
Do końca roku zostało 140 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.