gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
OSP Gorawino - kronika. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

ImageKronika OSP Gorawino, kto ją widział i kto o niej wie? Miałem tę okazję, udostępnił ją obecny zarząd OSP. Nie wiem ile jednostek OSP może sie pochwalić takim dokumentem swojej historii ale Gorawino kronikę ma. Postaram się przybliżyć co ona zawiera, mając jednocześnie nadzieję, że przy różnego rodzaju uroczystościach, będzie mozliwość pokazania  jej naszej społeczności. Kronika jest  prowadzona od 1983 roku do chwili obecnej, a więc od 25 lat!. Aktualnie prowadzi ją druh  Dariusz Kuźma, wcześniej kronikarzami byli druhowie Andrzej Karpecki oraz Bronisław Jasina. Można by zadać pytanie dlaczego jest ona prowadzona  od 1983 roku ? Przecież wcześniej również OSP istaniała.

 

 

zawody OSP - Rymań 2003 r.
Zawody OSP - Rymań 2003 r.

 

Datą graniczną było wpisanie w dniu 17 maja 1983 roku, przez ówczesnego Wójta Gminy Rymań Stanisława Żuchowicza, do rejestru terenowych i zakładowych straży pożarnych, pod nr 5 Zakładowej Straży Pożarnej przy PGR Gorawino. Pomimo patronatu największego zakładu pracy w Gorawinie, straż pożarna nadal występowała jako OSP.  Straż majac za sobą duży zakład szybko sie rozwijała.  Już 21 listopada 1983 r. zakupiono na jej potrzeby  samochód Żuk . Pierwszy prezesem OSP został Franciszek Grzesik, naczelnikiem Marek Hadam, viceprezesem Witold Karkosik, a sekretarzem Stanisław Ciechanowicz. Remiza w tym czasie mieściła się w starych warsztatach na terenie PGR.  Powołano też (19.05.1985 r.) Młodzieżową Drużynę Pożarniczą , w której było 14 członków.

ImageW  zawodach strażackich nasza OSP często zajmowała miejsca na podium ;

- 1985 r.(gminne)  II miejsce, druzyna MDP również II miejsce,

-1986 r. (gminne) I miejsce, drużyna MDP -III miejsce,

- 1987 r. (gminne) I miesce, druzyna MDP dziewcząt - I miejsce, druzyna MDP chłopców - III miejsce, 

- 1987 r. (rejonowe) III miejsce, drużyna MDP dziewcząt  I miejsce,

- 1988 r. (wojewódzkie) 14 miejsce,

- 1988 r. (gminne) I miejsce, MDP dziewcząt i chłopców również I miejsca,

- 1988 r. (wojewódzkie) MDP dziewcząt II miejsce,

- 1989 r. (gminne) II miejsce, MDP chłopców I miejsce, MDP dziewcząt II miejsce,

- 1989 r. ( rejonowe) V miejsce, MDP chłopców II miejsce

Image

 

To tylko wyniki z pierwszych kilku lat działalności naszych strażaków. W następnych latach sukcesów również nie brakowało, trudno je tu wszystkie wymienić. 

Działalność OSP to nie tylko zawody. Były również szkolenia a przede wszystkiem udział w akcjach gaśniczych . Strażacy nasi brali czynny udział w pracach na rzecz naszej miejscowości, m.in. zbudowano plac zabaw dla dzieci na osiedlu, oczyszczono zbiornik wodny, zbudowano przystanek  na osiedlu i wiele innych. Szkolenia odbywały się m.in. na obozie w Dargocicach czy na biwaku w Rzesznikowie.

 

 

 

Image W   kronice zawarta jest również krótka informacja o Dobrowolnej Straży Pożarnej jaka była w Gorawinie przed II wojną światową. Posiadała ona jako pierwsza w okregu przenośną pompę silnikową. 

"Była ona zawieszona  na sześcioosobowym samochodzie, który gmina kupila od dzierżawcy majątkowego Schimmelpfenniga z Drozdowa".

    Ćwiczenia strazaków w tamtym okresie odbywały się przed domem ze sprzętem strażackim położonym przy "placu trójkątnym" obok kościoła.

Rkiestra OSP Gorawino- 1989 r.
Orkiestra OSP Gorawino - 1989 r.

    Przegladając kolejne lata w kronice znajdujemy znowu mnóstwo sukcesów w rywalizacji na szczeblu gminnym ale również i rejinowym, czego dowodem są kolejne puchary zdobywane na własność. Kto pamięta , że mieliśmy w Gorawinie powstałą w roku 1989 orkiestrę strażacką? Brała ona udział w zabawach i festynach , a także występowała na różnych uroczystościach. W kronice są również wklejone podziekowania dla OSP za udział w kolejnych  finałach Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Są również smutne informacje o druhach, którzy odeszli z szeregów OSP - koledzy zawsze towarzyszyli im w ostatniej drodze.

    Kronika istnieje i żyje, są do niej dodawane ciągle nowe wpisy. Podpowiadając kronikarzowi, może warto by się pokusić o uzupełnienie historii OSP w naszej miejscowości. Są wśród nas jeszcze osoby , które były w straży zaraz w okresie powojennym, a czas ucieka...  

 

Opracował Tadeusz Dach. Zdjęcia i rysunki pochodzą z "Kroniki OSP Gorawino" .
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

29 Czerwca 2022
Środa
Imieniny obchodzą:
Benedykta, Benita,
Dalebor, Paweł,
Piotr
Do końca roku zostało 186 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5132 dni.

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.