gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Dąb "Bogusław". Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Dąb   

     

 

Jest na terenie naszej gminy bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy, pomnik przyrody - dąb "Bogusław". Znajduje sie on w lesie przy drodze prowadzącej nad jezioro Popiel (Studnica, Zofianka). Jest to dąb szypułkowy, którego wiek jest obliczany na ok.600 lat ! Mamy inne pomniki przyrody na terenie naszej gminy? Tak, oczywiście, ale nie tak stare. Jeżeli dąb "Bogusław" jest tak wiekowy , to trzeba o niego odpowiednio zadbać. Możemy w tym miejscu zadać sobie pytanie w jakiej kondycji jest nasz pomnik przyrody. Odpowiedź jest jedna - w tragicznej !  Dlaczego tak się dzieje , kto o niego dba (lub powinien zadbać) i za jego stan odpowiada? Pytania można mnożyć. Faktem jest to, że sygnał od naszych czytelnikow został potwierdzony. Dąb "Bogusław" jest w kiepskim stanie. Kilka ogromnych konarów jest zupełnie uschniętych, kilka z nich już zostało obłamanych, pewnie przez wiatry,  a przecież wystarczyłoby chyba obcięcie uschniętych czy też ułamanych konarów i odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc. Nie znam się na leczeniu drzew, i trudno dawać mi jakiekolwiek recepty,bo może to drzewo jest faktycznie chore i potrzebuje lekarza ? Jeśli stan taki będzie nadal trwał, za kilka lat będziemy mówić , że był w tym miejscu pomnik przyrody, o który nie potrafiliśmy zadbać. 

   

 

 

Dąb Na tablicy informacyjnej  stojącej przy dębie są następujące informacje ;

- właścicielem jest skarb państawa,

- użytkownikiem są Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Gościno, leśnictwo Skrzydłowo oddział 5271.

Na wspomnianej tablicy jest też apel do turystów :

"Turysto: uszanuj powagę wieku tego drzewa, a jego otoczenie pozostaw w stanie nie gorszym od tego w jakim go zastałeś" 

   Podpisani pod tablicą są:

- Rada Powiatu Kołobrzeskiego,

- Rada Gminy Rymań,

- Nadleśnictwo Goscino. 

 

 

 

 

 

Dąb 

Wokół dębu jest porzadek, a tablica dokładnie informuje o naszym pomniku przyrody. Może trochę okoliczne, mniejsze  drzewa zasłaniają ogólny widok dębu. Myślę , że warto zadbać o ten pomnik przyrody, tym bardziej , że we wszystkich publikacjach o przyrodniczych atrakcjach  gminy Rymań, o nim piszemy. Wiecej zdjęć opisywanego dębu "Bogusława" znajduje sie w naszej galerii zdjeć .

 

Zdjęcia Tadeusz Dach 

 
« poprzedni artykuł

Imieniny

29 Czerwca 2022
Środa
Imieniny obchodzą:
Benedykta, Benita,
Dalebor, Paweł,
Piotr
Do końca roku zostało 186 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5132 dni.

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.