gorawino 008m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Wykopaliska w Powalicach Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: E. Kaźmierski, T. Dach   

Wykopaliska archeologiczne w okolicach Rymania.

Od pewnego czasu mamy coraz więcej pytań o wykopaliska archeologiczne. Pytano nas głównie o to, czy były takie prowadzone w okolicach Rymania, co znaleziono i jakiego okresu one dotyczyły.  Prawdopodobnym jest, że zainteresowanie to wzrosło po odkryciu przez nas nowego grodziska średniowiecznego na terenie naszej Gminy.

Odpowiadając na pytania możemy stwierdzić, że po II wojnie światowej prace wykopaliskowe były prowadzone w kilku miejscach. My jednak cofniemy się dalej i przedstawimy wykopaliska, jakie prowadził dyrektor muzeum w dawnym Kolbergu (Kołobrzegu) dr Otto Dibbelt tuż obok Rymania, bo w miejscowości Powalice (Petershagen).

Prowadził on wykopaliska ratownicze na cmentarzyskach grobów ciałopalnych, skrzynkowych i popielnicowych m.in. w Petershagen ale również w Lepinie (Sławoborze), Mohrow (Morowo),  Rossenthin (Rościęcino), ponadto w Korzystnie, Karlinie, Pyszce, Jarogniewie i Nieżynie . Cmentarzyska te pochodziły z wczesnej epoki żelaza.

W okolicach Powalic cmentarzysko było usytuowane na tzw. Górze Wisielczej (Galgenberg). Nazwa ta pochodzić ma od istniejącej tam kiedyś szubienicy.

Powalice2_archeologia 1934_3.jpg

Wykopaliska w Powalicach 1934 r.

 

Początkowo sądzono, że natrafiono na polne kamienie, które były utwardzoną nawierzchnią starej drogi. Jednak usypisko kamieni nagle się urywało i w odległości kilku metrów znajdowano następne, które było podobne w swojej konstrukcji. Na zewnątrz kamienie były duże (ok.20 kg wagi), natomiast wewnątrz usypiska kamienie były coraz mniejsze, wielkości, jak określono, pięści ludzkiej. Pod tymi najmniejszymi najczęściej  znajdowała się urna. Cechą charakterystyczną usypiska kamieni było to, że najmniejsze z nich były ułożone w kilku warstwach na sobie, a między nimi stała urna. Otto Dibbelt ustalił, że nacisk kamieni, zmieniające się warunki atmosferyczne,  gospodarowanie ziemią miały ogromny wpływ na cmentarzysko, które w większości znajdowało się 20-25 cm pod powierzchnią ziemi. Spowodowało to zniszczenie urn znajdujących się między kamieniami. Na podstawie znalezionych skorup, ustalono, że były to przeważnie naczynia koloru brązowego w kształcie wazy, które oprócz kości nic nie zawierały. Na niektórych stanowiskach znajdowano również urny na brzegu usypiska kamiennego, często pod pierwszym kamieniem, tak jakby były one dołożone w okresie późniejszym. W jednym miejscu znaleziono też kopczyk samych kości znajdujący się  miedzy większym i mniejszym obwarowaniem kamieni. W jednym miejscu znaleziono, w małym obwarowaniu kamiennym, po ich odsunięciu , małą skrzynkę, której ścianki były umieszczone dość głęboko, bo aż do 50 cm w głąb ziemi. Urna, która tam się znajdowała była całkowicie rozsypana, znaleziono tam tylko garstkę kości.

W Powalicach wykopaliska organizowano wielokrotnie, ostatnie 23-25 października 1934 roku, kiedy to zaproszono wiele osób, które chciały zobaczyć prowadzone prace. Byli tam zaproszeni goście z Kołobrzegu i Świdwina oraz szkoła ze Sławoborza (Stolzebnberg) oraz z Powalic. Wtedy to, wykonano wiele pomiarów oraz zdjęcia. Przy publiczności odkrywano jeden z grobów, jednak nic w nim nie znaleziono, czym widzowie poszukiwań byli bardzo zawiedzeni.

Powalice2_archeologia 1934_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wykopaliska w Powalicach 1934 r.

 

W jednej z urn coś jednak znaleziono. Były to dwie duże żelazne szpile z łabędzią szyją. Z pięciu znalezionych tam urn, tylko jedną udało się odtworzyć. Przedmioty te były wystawione w muzeum w Kołobrzegu. Niestety nie przetrwały II wojny światowej. Zdjęcia, które przedstawiamy pochodzą z artykułu O. Dibbelta.

Trudno w tej chwili ustalić, jakie plemiona mieszkały na tym terenie. Otto Dibbelt stwierdza, że były to plemiona germańskie, ale przecież wiemy, że działania naukowców niemieckich w tamtym okresie były ukierunkowane na to by udowodnić, że ziemie te „od zawsze” były niemieckie.

O samym dyrektorze kołobrzeskiego muzeum sprzed II wojny światowej, dr Otto Dibbelcie,  napiszemy wkrótce oddzielny artykuł i przybliżymy tę postać naszym czytelnikom.

 

Powalice_urna grobowa 2.jpg
Urna grobowa znaleziona w Powalicach

Powalice_archeologia_3_1934.jpgPowalice_szpile zelazne.jpg


Szpile żelazne znalezione w Powalicach

urna grobowa 1 Powalice 001.jpg


Urna grobowa znaleziona w Powalicach


Tekst na podst. art. Otto Dibbelta "Am Galgenberg von PetersHagen", "Heimat-Kaleder des Stadkreises Kolberg und des Landkreises Kolberg-Korlin"
 
« poprzedni artykuł

Imieniny

22 Października 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Abercjusz, Filip,
Halka, Kordula,
Kordelia,
Przybysława, Sewer
Do końca roku zostało 71 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.