02m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Podróż studyjna do Szczecina Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

logo tmopk.jpgTowarzystwo Przyjaciół Muzeum

Oręża Polskiego w Kołobrzegu

serdecznie zaprasza na podróż studyjną

Szlakiem dobrych praktyk

 

SZCZECIN

miasto zieleni, pięknej

architektury.......

i dwóch caryc

 

12 grudnia 2015 r.


program:

 

I autokar                                                                    II autokar  rodzinny

 

6.45 - zbiórka przy Ratuszu;                                      6.45 - zbiórka przy Ratuszu

 

7.00 - wyjazd;                                                            7.00 - wyjazd;

                                                        

9.30 - Podziemny Szczecin, zwiedzanie schronu     9.30 - objazd po Szczecinie;

          przeciwlotniczego;

 

10.30 - objazd po Szczecinie;                                  11.00 - Podziemny Szczecin, zwiedzanie schronu

                                                                                              przeciwlotniczego;

 

12.00 - Muzeum Narodowe                                     12.30 - szczeciński pasztecik;

            wystawa Miasto Nauki”;    

                                       

13.30 - szczeciński pasztecik;                                  13.00 - Muzeum Narodowe

                                                                                              wystawa Miasto Nauki;

 

14.15 - Muzeum Techniki i Komunikacji;               14.15 - Muzeum Techniki i Komunikacji;

 

15.00  - Zamek Książąt Pomorskich                        15.00 - Zamek Książąt Pomorskich

             Jarmark Bożonarodzeniowy;                                   Jarmark Bożonarodzeniowy;     

      

17.30  - wyjazd;                                                       17.30 - wyjazd;

 

19.30  - Kołobrzeg                                                   19.30 - Kołobrzeg

 

Opieka przewodnicka:

 

I autokar     Pilot – Przewodnik –

II autokar    Pilot - Przewodnik - Piotr Leszmann – kontakt  tel.: 503-809-960

Koszt wycieczki (przy 50 uczestnikach)

30 zł - pracownicy muzeum, członkowie towarzystwa, dzieci i młodzież oraz członkowie koła historycznego

40 zł - pozostałe osoby

cena obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę pilota

Dodatkowe koszty:

Podziemny Szczecin  -   17 zł/ normalny      14 zł/ ulgowy

Miasto Nauki             -   10 zł/ grupowy

Muzeum Komunikacji  i Techniki    - 5 zł/ grupowy

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Partnerzy: MK- Travel

 

Informacje  można uzyskać pod numerem telefonu:   503 809 960

Zapisy do dnia 5 grudnia

Ilość miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń i wpłat

 

 

Podziemny Szczecin  

Pod dworcem PKP w Szczecinie oraz w skarpie przydworcowej usytuowany jest schron zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz. Po przekazaniu Szczecina Polakom przebudowano go na schron przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej. W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw.

 

 

Muzeum Techniki i Komunikacji

 

 

Co to jest: kurołapka, skarpeta, skorupa, księżniczka, babuszka, skiepa, ryczy-pipa, galopicha, królowa pobocza, dymisnierusos? Tak ochrzciliśmy syrenkę. Samochód ten Polacy za czasów wczesnego PRL kochali miłością ogromną, choć często bez wzajemności.

Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji jest wypełnione po brzegi samochodami, w których kochali się Polacy.

Niemal każdy kierowca po czterdziestce znajdzie w starej zajezdni tramwajowej przy ul Niemierzyńskiej swój pierwszy pojazd. Syrena, to skarpeta (zapach) i kurołapka (otwierane do przodu mogły zgarniać kury we wsi). Motocykl wfm, to wuja Franka motor. Fiat 126p był Fatalną Imitacją Auta Turystycznego 1-osobowego 2-drzwiowego 6-krotnie przepłaconego albo kaszlakiem. Jego większy brat, to kredens i kancior. Autobus jelcz był ogórkiem, tramwaj GT6 - helmutem.

Pojazdy, które zasługiwały na własne imię parkują już tylko w naszym muzeum. Kurołapki, babcie i mydelniczki ustąpiły miejsca w garażach kolejnym modelom fiatów, fordów, volkswagenów. Nikt nie nadaje imion samochodom projektowanym przez komputer.

 

 

 

Muzeum Narodowe - wystawa Miasto Nauki

 

Interaktywna wystawa Miasto Nauki, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. Zespół ten prezentował wystawy w Międzyzdrojach, Łodzi, Puławach, Włocławku, Białymstoku, Toruniu oraz w Moskwie. W Szczecinie po raz pierwszy pokazane będą nowe eksponaty: szalone zegary, wielki kran i ferrofluid.

Największymi atrakcjami są niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska. Studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować.

Dzięki medycznym modelom głowy i oka można zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Najważniejszym z nich jest – o dziwo – mózg. Na wystawie można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich - Jarmark Bożonarodzeniowy

 

W świątecznej atmosferze na zamkowych dziedzińcach mieszkańców Szczecina oraz turystów czekać będzie moc różnorodnych atrakcji - koncerty, spektakle teatralne, gry i zabawy, pracownia elfów oraz kino dla najmłodszych. Przechadzając się między świątecznymi straganami, będzie można skosztować pysznych regionalnych specjałów, napić się gorącej czekolady. Na placu przy zamkowej Wieży Dzwonów św. Mikołaj uraczy nas opowieściami o krainie, z której pochodzi. Obiecał również zabrać ze sobą skrzynkę na listy tak, aby mieszkańcy Szczecina mogli podzielić się z nim swoimi marzeniami. Niewątpliwą atrakcją Jarmarku będzie zaprzęg reniferów, którym św. Mikołaj rozwozi bożonarodzeniowe prezenty.

 

 

Na małym dziedzińcu zabłyśnie piękna, baśniowa karuzela wenecka, która sprawi odwiedzającym wiele radości. DLA WSZYSTKICH DZIECI WSTĘP NA KARUZELĘ JEST BEZPŁATNY! Każdy będzie mógł poczęstować się m.in. watą cukrową, popcornem, jabłkami. WATA CUKROWA i POPCORN BEZ OGRANICZEŃ!

 

Wyjątkowe prezenty dla najbliższych będą do zakupienia w salach Restauracji Zamkowej podczas kiermaszu rękodzieła artystycznego. Na odwiedzających czekają ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, wianki świąteczne, przytulanki, oryginalna biżuteria, witraże i wiele, wiele innych atrakcyjnych artykułów.

 

Przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie powstanie Ekostrefa. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek odbywać się będą warsztaty i konkursy ekologiczne (plastyczne, sprawdzające wiedzę o ochronie środwiska, gatunkach zwierząt i roślin objętych ochroną, segregacji śmieci itd.). Podstawowym celem ekowarsztatów ma być rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych, a zarazem kształtowanie kreatywności, poczucia estetyki i uwrażliwienia na niezwykle ważną w dzisiejszych czasach ekologię.

 

 

Szczeciński pasztecik

 

Pasztecik szczeciński – rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mieszankami mięsnymi bądź jarskimi.

Najstarszy lokal serwujący paszteciki został założony w 1969 roku. Do produkcji specjału używa się maszyny sprowadzonej w 1971 z radzieckiego demobilu wyprodukowanej dla tamtejszego wojska.

W 2008 roku pojawiła się propozycja Urzędu Marszałkowskiego, aby pasztecik wpisać na Listę produktów tradycyjnych, chronionych przez unijne prawo. Ostatecznie pasztecik znalazł się na liście 22 grudnia 2010, co oznacza iż wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać ich receptury.

W roku 2015 władze wojewódzkie ogłosiły, że dzień 20 października obchodzony będzie jako Dzień Pasztecika Szczecińskiego.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5793 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.