01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Rymań arrow W Rymaniu powstanie Regionalna Izba Muzealna
W Rymaniu powstanie Regionalna Izba Muzealna Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

shpit-logo.jpgRok minął od momentu, kiedy to w artykule „Zbieramy wszystkie pamiątki historyczne”   postawiłem hasło, aby stworzyć w Rymaniu  małą izbę pamięci, gdzie moglibyśmy umieszczać różne, odnalezione  pamiątki historyczne, tak, aby można je było udostępnić mieszkańcom Gminy. Długo trwały zabiegi o uzyskanie jakiegoś pomieszczenia na ten cel. Ostatnio sprawa ta nabrała tempa. Dzięki przychylności Wójta Gminy i Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych, z zasobów szkoły zostało wydzielone pomieszczenie,  w którym powstanie Regionalna Izba Muzealna.  Regionalna, ponieważ dotyczy regionu naszej Gminy, i chcemy tam zbierać pamiątki z lat po II wojnie światowej, a muzealna, ponieważ będziemy tam gromadzić również pamiątki historyczne.

Gromadząc tego typu pamiątki, chcemy uchronić je przed zniszczeniem, a jednocześnie udostępnić, tak aby wszyscy mogli mieć do nich dostęp.


dsc03801.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         Pamiatkowy ryngraf z Matką Boską

Ryngraf , to rodzaj medalionu, zwykle w kształcie tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej, czasem heraldycznej później z godłem państwowym. W XVII wieku przyjął obecną formę ozdoby patriotyczno-religijnej, zatracając znaczenie ochronne. Ryngrafy noszone były szczególnie często przez żołnierzy ugrupowań podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii katolickiej - m.in. przez konfederatów barskich, powstańców krakowskich z 1846 roku, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość.

 

 Młodzież szkolna będzie mogła tam prowadzić tematyczne lekcje historii, starsi mieszkańcy naszych miejscowości będą również mogli ją odwiedzać w wyznaczone dni. Wielu z nas posiada w domach przeróżne pamiątki historyczne. Często leżą one na strychach, piwnicach, czy też są głęboko schowane  w szufladach. Apelujemy do wszystkich mieszkańców  - przekażmy je do naszej Izby Muzealnej, skorzystają z tego inni, oglądając je na naszej wystawie. Zbieramy również stare przedmioty użytkowe z pierwszych lat powojennych, często przywiezione w ramach repatriacji z innych regionów Polski, czy też przeróżne stare zdjęcia, dokumenty i mapy mówiące o tworzącej się po II wojnie światowej, Polsce.

Kiedy powstanie nasza Izba Muzealna? Mamy nadzieję , że w ciągu kilku miesięcy zdołamy przygotować pomieszczenie, odpowiednio je wyposażyć  oraz opracować dotychczas posiadane zbiory.

Regionalną Izbę Muzealną tworzy grupa „zapaleńców” ze Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. Działalność nasza prowadzona jest non-profit, w większości w oparciu o wolontariacką pracę członków Stowarzyszenia, a głównym celem działalności Stowarzyszenia jest prowadzenie badań historycznych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii naszego regionu. 

Jeszcze raz apelujemy i prosimy o przekazywanie materiałów lub informacji na adres mailowy ( Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć )  naszej strony. Zdjęcia, widokówki, dokumenty zostaną skserowane i umieszczone w powstającej Regionalnej Izbie Muzealnej z dokładnym opisem ich pochodzenia oraz nazwiskiem  osoby udostępniającej dany dokument. Ich oryginały zostaną zwrócone właścicielowi.

Powyższe można też przekazywać osobiście :

- p. Ireneuszowi Piecyk – nauczycielowi historii w ZSP w Rymaniu,

- Edmundowi Kaźmierskiemu w Rymaniu,

- Tadeuszowi Dach w Gorawinie

Wszystkim, którzy do tej pory już nam przekazali różne przedmioty i tym, którzy je przekażą, mamy nadzieję, wkrótce - składamy serdeczne podziękowania.

 W Nowym Roku życzymy wszystkim sympatykom historii wielu ciekawych znalezisk, materiałów i informacji, które chętnie umieścimy w Regionalnej Izbie Muzealnej oraz opublikujemy na naszym portalu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Maja 2022
Sobota
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata, Jan,
Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz,
Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 225 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.