gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Gdzie szukać? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

ImagePoczątkujący genealog zawsze staje przed problemem "gdzie szukać". Możliwości na dzień dzisiejszy mamy dużo, można by powiedzieć, że możliwości te ciągle się zwiększają. W artykule tym wymienię tylko kilka podstawowych źródeł skąd można czerpać informacje. Które z nich wybrać, to już zależy od prowadzącego poszukiwania, od jego potrzeb i możliwości. Trzeba zaznaczyć, że poszukiwania genealogiczne możemy prowadzić własnymi środkami (najtaniej) lub też zlecić wyspecjalizowanym firmom (niestety to kosztuje sporo!).         

         O początkach poszukiwań pisałem w poprzednim artykule, teraz określmy co chcemy szukać i w jakim kierunku nasze poszukiwania będą szły.

      Mamy do wyboru dość szerokie spektrum przyszłych zainteresowań (przytoczę tu za portalem genealogicznym orantowski.com ):

1.     wzdłuż pnia -  rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ... Z każdą generacją wstecz podwaja się liczba osób.

  1. wzdłuż gałęzi - ciocie, wujkowie, kuzynowie, ... Może być tych danych dużo.

  2. po mieczu - ojciec, dziadek, pradziadek, ... Ten rodzaj poszukiwania należy do podstawowego, niezbędnego zakresu.

  3. po kądzieli - matka, babcia, prababcia, ... Bardzo trudne badania ze względu na fakt, że kobiety przyjmują nazwisko męża i w wielu przypadkach nie jest możliwe odkrycie nazwiska panieńskiego.

  4. wszystko razem - musisz mieć świadomość, że jeżeli prowadzisz oprócz badań genealogicznych życie zawodowe, na wszystko nie wystarczy Ci czasu. W tym przypadku danych będzie bardzo dużo i zachodzi obawa, że zamiast jakości wybierzesz ilość...

Na coś się zdecydowaliśmy! Pierwsze rozmowy w rodzinie mamy już za sobą. Uzyskane informacje zostały zapisane i posegregowane. Teraz dopiero możemy zobaczyć czego nam brakuje i tu zaczyna się nasza praca poszukiwawcza. Nie zaczynaj od herbarzy i archiwów. Na to będzie czas później, jak będziesz wiedział czego szukasz. Obecnie najprostszą metodą poszukiwań jest Internet. Jeżeli masz do niego dostęp oraz chociaż podstawową wiedzę jak się w nim poruszać (a to nie jest zbyt trudne), możesz od zaraz zacząć pierwsze ustalenia. Trudno wymienić wszystkie możliwości takich poszukiwań, jest ich ogromnie dużo. W tym miejscu wymienię tylko te podstawowe:

1. Internetowe portale i fora genealogiczne. Jest ich dużo, z doświadczenia wiem, że trudno bywać na wszystkich, choć czasami warto do nich zaglądać, a przynajmniej wiedzieć co w nich jest zawarte.

- Portal Ornatowski .com , zaczynam od niego , ale osobiście te z tak zaczynałem, wart prześledzić poszczególne zagadnienia.

- Portal genealodzy.pl , jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Genaologiczne.

- Portal Genealogii Kresowej – z szeroko poruszaną problematyką dawnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej.

- Portal genealogiczny Forgen (4gen ), z bardzo rozbudowanym forum.

- Genpol – praktycznie już nie istniejący portal i forum genealogiczne, ale cała baza jest dostępna!

- regionalne portale genealogiczne (np. Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne, Lubelskie TG i inne)

- genealogiczne strony rodzinne (np. genealogie rodów Stankiewiczów , Dławichowskich i inne),

- genealogiczne witryny regionalne (np. Strony o Wołyniu, Księstwo Łowickie, Kresy Wschodnie, Polonia w sieci i inne),

 

2. Archiwa

- Archiwa Państwowe (AP) z oddziałami i filiami w całej Polsce

- Archiwa kościelne (są to głownie archiwa diecezjalne kościoła katolickiego)

- Inne archiwa ( np. Centralne Archiwum Wojskowe , Instytut Pamięci Narodowej , archiwa cmentarne, itp.)

          Jak szukać w archiwach:

         
*Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego (PRADZIAD ) zawiera informacje o księgach metrykalnych i stanu cywilnego przechowywanych we wszystkich archiwach państwowych i części Archiwów Archidiecezjalnych. Baza nie zawiera spisu nazwisk występujących w dokumentach bądź informacji o konkretnych osobach.
* Zapoznaj się z przewodnikiem AGAD .
Archiwum Główne Akt Dawnych przygotowało krótki poradnik jak korzystać z ich i nie tylko z ich zasobów. Poradnik zawiera podstawowe informacje gdzie i jak szukać dokumentów nie tylko w AGAD lecz również w innych Archiwach.

*Odszukaj w Internecie informacje o Archiwach Państwowych.
Archiwa Państwowe mają w internecie swój portal na którym zamieszczono bardzo wiele przydatnych informacji. Znajduje się tam również Lista archiwów z linkami do stron WWW poszczególnych oddziałów.

* Korzystaj również z Archiwów Kościelnych.
Najlepiej opracowaną stronę informacyjną posiada Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu Można tam znaleźć informacje o zasobach, w tym zmikrofilmowanych księgach metrykalnych. Niestety nie wszystkie archiwa posiadają tak dobrze opracowaną i udostępnioną informację na swój i swoich zasobów temat.

* Sprawdź w zasobach Mormonów .
Mormoni zaczęli mikrofilmować polskie księgi metrykalne w latach 60-tych ubiegłego wieku. Dzięki tej akcji mamy zmikrofilmowaną dużą część zasobów i są one dostępne w naszych archiwach. Dostępne są również w zasobach Mormonów. Internetowe zasoby Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

3. Różnego rodzaju bazy danych oraz wydawnictwa

- biblioteki wirtualne (np. Polska Biblioteka Cyfrowa , Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa i inne),

- wydawnictwa (np. Teki Dworzaczka, herbarze : Kaspra Niesieckiego, Adama Bonieckiego, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i inne).

- rozmieszczenie nazwisk w Polsce i zagranicą,

4. Korzystaj z wyszukiwarek internetowych i genealogicznych

- Google,

- Surname Navigator (wpisując nazwisko sprawdzasz od razu w 12 wyszukiwarkach genealogicznych )

 

 

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.