01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Jarkowo arrow Prace porządkowe na cmentarzu w Starninie
Prace porządkowe na cmentarzu w Starninie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W sobotę 21 maja 2016, porządkowaliśmy cmentarz ewangelicki w Starninie. Pisaliśmy o nim kilkakrotnie, jako o zapomnianym zabytku. Przypomnijmy, że jest to jedyny taki cmentarz, jaki pozostał w Gminie Rymań.   W prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim włączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. W całej  „akcji”, uczestniczyli strażacy z OSP Starnin.

 Gmina Rymań zabezpieczyła  worki na śmieci oraz ciągnik z przyczepą.  Na planowany czyn, przyszli nie tylko strażacy, ale również inni mieszkańcy Starnina, w tym spora grupa młodzieży.  Na cmentarzu pracowało ok. 30 osób!!! W imieniu organizatorów tych prac wszystkim serdecznie dziękujemy. DSC06190-001.JPG

Najpierw jednak przewieźliśmy duży obelisk kamienny z herbem rodziny Manteuffel, który leżał w lesie k. miejscowości Leszczyn.  Niestety, był on coraz bardziej narażony na zniszczenie. Ostatnio ktoś go podokopywał, , ktoś próbował odłupać kawał kamienia. W uzgodnieniu z Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nasze Stowarzyszenie Historyczne przewiozło obelisk na cmentarz ewangelicki w Starninie,  głownie po to aby czasowo zabezpieczyć przed jego dalszą dewastacją. Wyzwanie okazało się ogromnym przedsięwzięciem, ponieważ obelisk ważył ok. 4 ton.

W miedzy czasie, na terenie cmentarza odchwaszczano teren, grabiono zeschłe liście, uporządkowano teren wokół ruin obydwu pomników  znajdujących się tam, oraz usunięto zalegające, suche gałęzie drzew.

Inna grupa  zajęła się umieszczeniem tablicy opisującej cmentarz w Starninie. Wykonana została przez Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” w ramach naszej akcji oznakowywania zabytków na terenie gminy Brojce i Rymań. Tekst na tablicy napisany jest w dwóch językach tj. polskim i niemieckim.

Na zakoszenie prac druhowie z miejscowej OSP zorganizowali na nieodległym boisku, ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Wszystkim biorącym udział w pracach jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do spotkania za rok.


zdj: T. Dach, E. Kaźmierski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

14 Sierpnia 2022
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alfred, Atanazja,
Dobrowój, Euzebiusz,
Kalikst, Kaliksta,
Machabeusz
Do końca roku zostało 140 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.