04m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna
Ciekawostki ze zbiorów Izby Muzealnej w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Przedstawiamy kilka kolejnych informacji o ciekawostkach , jakie będzie można zobaczyć w naszej Izbie Muzealnej:

- kto zna i pamięta maszynkę do ostrzenia żyletek? Mamy taki egzemplarz w naszych zbiorach. Obok kilku innych akcesoriów fryzjerskich, takich jak: maszynki do ręcznego strzyżenia włosów, amerykańskiej maszynki do golenia, rosyjskiej brzytwy mamy maszynkę do ostrzenia żyletek!

dsc07896.jpg














Ze zbiorów muzeum szkolnego I. Piecyka

- powiększa nam się księgozbiór. Część pozycji książkowych opisywaliśmy już, jak choćby wydany w końcu XIX wieku „Potop” cz. III z napisami po rosyjsku, że książka jest udostępniona przez cenzurę rosyjską do publikacji.

Dziś chcemy  zaprezentować  pozycję zatytułowaną „Książka gospodyni wiejskiej”,  wydaną pod redakcją Wandy Żebrowskiej-Kacprzak – która pracowała w Sokołówku jako nauczycielka, a od 1921 roku kierowała żeńską Szkołą Rolniczą w Gołotczyźnie. Do II wojny światowej powstały  trzy wydania tego poradnika (ostatnie w 1938 roku). Egzemplarz przez nas posiadany to wydanie z 1947 roku. Zawiera on mnóstwo informacji, w jaki sposób należy organizować życie na wsi. Niektóre porady są dziś dla nas wręcz szokujące. Zacytujmy nieduże fragmenty na temat zdrowia:

„…Ubranie winno wisieć w szafie , na kołku lub na gwoździu, inaczej nigdy nie będzie czyste, nigdy nie będzie porządnie wyglądało. Zwyczaj rzucania gdziekolwiek do kąta ubrania codziennego lub nawet tego, w którym nakładamy nawóz na furę, jest niewłaściwy, prowadzi do niechlujstwa, brudactwa i zawszenia…”

„… Bieliznę trzeba nosić tak w lecie, jak i w zimie… Na wsi u nas często, szczególnie w lecie, nosi się tylko koszulę. Dolna bielizna też nie jest zbytkiem , a w zimie staje się koniecznością. Dotyczy to tak samo mężczyzn, jak i kobiet….”

„ Kąpiel nikogo nie hańbi, choćby  miał 50 lat i więcej, dlatego też każdy człowiek przynajmniej w lecie powinien się kąpać, a jak dotąd na wsi jest to jedyny sposób wymycia się porządnie (trzeba tylko używać mydła).Przynajmniej parę razy  do roku może to zrobić każdy: i dziecko, i człowiek dorosły i mężczyzna i kobieta….”

Zainteresowały was te porady? Te i inne można będzie zobaczyć w wyżej przedstawionym poradniku w naszej Izbie Muzealnej.

Książkę przekazała nam p. Jola Dach 

dsc08142.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- ciekawostką również jest pozycja książkowa z 1911 roku wydana w języku rosyjskim , jaką jest „Bойсковые учебники” . To podręcznik dla oficerów i podoficerów szkół wojskowych piechoty za czasów caratu w Rosji. Jest tam zawarta całość szkolenia , łącznie z regulaminami, ćwiczeniami z bronią , musztrą itp. Na pierwszych stronach tego „podręcznika” wojskowości jest hymn „Boże chroń cara”, a także są wpisy osób, które z tej pozycji książkowej korzystały. Książkę przekazał nam p. Michał Zinowik.

- posiadamy również w naszych zbiorach dużą kolekcję lamp naftowych, nie tylko domowych, duży zbiór żelazek czy młynków, w tym duży młynek do palenia kawy.

W samej Regionalnej Izbie Muzealnej trwają intensywne prace nad zbudowaniem stołów wystawowych oraz nad konserwacją elementów metalowych i drewnianych, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Nasze małe muzeum planujemy otworzyć w połowie września. Zdążymy? Mamy taką nadzieję, a o kolejnych pracach będziemy na bieżąco informować.

dsc08165.jpg














Cały czas też zbieramy kolejne eksponaty i tą drogą serdecznie dziękujemy kolejnym darczyńcom. Oczywiście ich nazwiska umieścimy przy wystawionych eksponatach. Osoby, które będą chciały wesprzeć nasze działania wpłatą nawet najdrobniejszych sum zapraszamy na nasze konto bankowe w :

Pomorskim Banku  Spółdzielczym

Oddział w Rymaniu

05 8581 1043 0605 9907 2000 0001

dsc08166.jpgdsc08167.jpgdsc08168.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.