gorawino 023m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Rymań arrow Święto Niepodległości 2106 w ZSP Rymań
Święto Niepodległości 2106 w ZSP Rymań Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W czwartek, 10 listopada, w Zespole Szkół Publicznych w  Rymaniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Integralną częścią uroczystości było otwarcie Regionalnej Izby Muzealnej. Była to  wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Hala sportowa, gdzie odbywała się uroczystość, była przepięknie udekorowana.  Zasiedli w niej głównie uczniowie Zespołu Szkół Publicznych, ale także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. p. Anna Mieczkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski, Jerzy Buziałkowski - dyrektor Muzeum w Koszalinie, Mirosław Terlecki – Wójt Gminy Rymań, Mirosław Ekiert Przewodniczący Rady Gminy Rymań, radni, sołtysi, mieszkańcy gminy oraz wielu innych, w tym, w mundurach chór „Kombatant” z Kołobrzegu. Uroczystość otworzył dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu Henryk Gromek. W kolejnych wystąpieniach mówiono o Świecie Niepodległości, historii i patriotyzmie oraz o otwarciu Regionalnej Izby Muzealnej.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież, pokazując, w jaki sposób Polska dochodziła do niepodległości  w 1918 roku. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży ZSP zatytułowany „Pociąg do wolności”  i sposób przedstawienia tego procesu na bazie pociągu, który przemieszczał się od stacji „Niewola” poprzez stacje „Powstania” do stacji „Niepodległość”  był nietuzinkowy i  chyba wszystkim uczestnikom uroczystości podobał się. Były wiersze, pieśni patriotyczne, do śpiewu których włączała się cała sala.  Całość programu była wspaniale przygotowana przez nauczycieli:   Małgorzatę Hawrylak oraz Monikę Kuroń.

DSC00705.JPG

DSC00706.JPG

W drugiej  części wystąpił z koncertem chór „Kombatant”. Jest to już  kolejny występ tego chóru w Rymaniu. Dodajmy, że chór „Kombatant” to najstarszy z kołobrzeskich chórów. Został założony w 1978 r. Specjalizuje się w piosence żołnierskiej, a jego członkowie to sybiracy, kombatanci,  wdowy po kombatantach, ich potomkowie oraz byli żołnierze zawodowi i pracownicy wojska.

Po występie chóru „Kombatant”, Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki podziękował wszystkim  biorącym w niej udział, a występujący i organizatorzy otrzymali kwiaty. Również twórcy Regionalnej Izby Muzealnej, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”, Edmund Kaźmierski oraz Tadeusz Dach zostali wyróżnieni upominkami.

DSC05376.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trzeciej części uroczystości, zaproszeni goście przeszli do pomieszczeń Izby Muzealnej. Tam Wójt Gminy, Mirosław Terlecki oraz Prezes Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” Michał Zinowik, dokonali symbolicznego jej otwarcia. Wewnątrz,  proboszcz parafii w Rymaniu ks. Krzysztof Kempa pobłogosławił Regionalną Izbę Muzealną i życzył jej dalszego rozwoju. Pan Ireneusz Piecyk mówił o początkach zbierania eksponatów do szkolnego mini muzeum oraz podkreślał, ze eksponaty przynosili rodzice i młodzież ucząca się w szkole. Zaznaczę też , że na otwarcie Izby Muzealnej przybyli dyrektor Muzeum w Koszalinie, przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego  oraz Fundacji Fort Rogowo, która prowadzi Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie koło Kołobrzegu.

DSC00739.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Później przybyli goście mogli zapoznać się ze zbiorami zgromadzonymi w Regionalnej Izbie Muzealnej. Będzie ona dostępna dla wszystkich w każdą niedzielę  w godzinach 16.00  - 18.00.

Już po uroczystości, członkowie chóru „Kombatant” oraz zaproszeni goście, zostali poczęstowani ciastem  i kawą. W rozmowach podkreślano, jak ważną sprawą, szczególnie dla młodzieży, jest organizowanie tego typu uroczystości.


Zdj: Tadeusz Dach

      Artur Wabik

      Andrzej Kozioł

 


 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Maja 2022
Sobota
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata, Jan,
Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz,
Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 225 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.