04m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Regionalna Izba Muzealna w Rymaniu już otwarta!
Regionalna Izba Muzealna w Rymaniu już otwarta! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu wczorajszym (10 listopada 2016) otworzyliśmy Regionalną Izbę Muzealną. Stało się to przy okazji uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości  jaka odbyła się w Zespole Szkół Publicznych w  Rymaniu. Integralną częścią uroczystości było otwarcie Regionalnej Izby Muzealnej.  

Pomysł, o którym napisałem dwa lata temu, w jednym z artykułów nabrał dziś realnych kształtów  

Otworzyliśmy naszą Regionalną Izbę Muzealną. Skąd taka nazwa?:

- regionalna, ponieważ dotyczy naszego regionu i jego mieszkańców. Pamiętajmy , że nasi mieszkańcy po zakończeniu II wojny światowej przywędrowali na nasz teren z różnych stron, stąd mamy eksponaty z Wołynia , ale również z Litwy, ze Śląska i innych miejsc naszego kraju.

-muzealna , ponieważ mamy w swoich zbiorach przedmioty ze średniowiecza ale również i starsze.

Kołobrzeg jest dużym ośrodkiem miejskim, gdzie historia lokalna jest widziana . Mamy Muzeum Oręża Polskiego czy nowe Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis”, gdzie również przedstawiane są zagadnienia  historii lokalnej.  A co z mniejszymi miejscowościami, nasze Stowarzyszenie Historyczne chce tę lukę wypełnić i działać w tym kierunku.

017-001.JPG

Zauważmy też , że w szkołach mało mówi się o historii lokalnej.

Mamy to szczęście, że nasi nauczyciele historii pani Krystyna i Ireneusz Piecykowie z Zespołu Szkół publicznych w Rymaniu widzą potrzebę przekazywania historii tej najbliższej nam, ale na ten temat nie ma oddzielnych książek czy podręczników. Pan Ireneusz Piecyk założył w swojej sali historii mini muzeum , gdzie przez lata gromadził przeróżne zbiory, jaki przynosiły mu m.in. dzieci. Dzisiaj te zbiory są w naszej Izbie Muzealnej . Cieszymy się z tego i składamy mu wielkie słowa uznania. Nie zawiedli nasi mieszkańcy, którzy otworzyli swoje szafy, szuflady i piwnice, żeby przekazać nam wiele ciekawych eksponatów.

To właśnie podniesieniu wiedzy o lokalnej historii będzie służyła nasza Regionalna Izba Muzealna. Mamy zgromadzone wiele eksponatów z różnych historycznie okresów, które będą wykorzystywane  przez naszych nauczycieli historii w trakcie lekcji. To że Nasza Izba mieści się w szkole, nie znaczy, że z jej zasobów będą korzystały tylko dzieci i młodzież ZSP. Już dziś możemy poinformować, że w każdą niedzielę, na razie w godzinach 16.00-18.00 drzwi  nasze będą otwarte dla wszystkich chętnych zobaczenia zgromadzonych zbiorów. 

 W naszej działalności nawiązaliśmy  kontakty z Muzeum w Koszalinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Członkowie Stowarzyszenia starają się być bardzo aktywni na wielu polach działania. Dbamy o stare cmentarze ewangelickie,  pomniki wojenne oraz o inne miejsca związane z historią poszczególnych miejscowości. 

W gminie Rymań każdego roku organizujemy prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim, który jest zabytkiem prawnie chronionym. Stawiamy też tablice z historycznymi informacjami  przed ciekawymi miejscami, jak pałac w Rymaniu, cmentarz ewangelicki w Starninie, kościół w Gorawinie. Organizujemy spotkania i prelekcje dla mieszkańców miejscowości. W ostatnim okresie czasu, Stowarzyszenie nasze organizuje Izby Muzealne. Powstaje taka już w  Brojcach, a wczoraj uroczyście otworzyliśmy w Rymaniu. Powstała ona też dzięki dobrej współpracy z Wójtem gminy Rymań Mirosławem Terleckim oraz Dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu Henrykiem Gromkiem, oraz nauczycielami p. Ireneuszem Piecykiem, p. Małgorzatą Hawrylak oraz p. Bogumiłą Lewandowską. Główne prace przy organizacji i wyposażeniu Izby Muzealnej wykonywane były od kilku miesięcy przez  członków Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”  - Tadeusz Dacha, Edmunda  Kaźmierskiego, Andrzeja Kozioła oraz Jolantę  Dach. Osobom tym należą się wielkie podziękowania za ogromny wkład pracy, jaką  włożyły w powstanie i przygotowania do otwarcia naszej Izby Muzealnej. To właśnie dzięki nim , w naszej gminie powstała nowa placówka kulturalna, która, mam nadzieję, będzie aktywna i będzie służyła mieszkańcom, młodzieży czy też wszystkim chętnym, którzy będą chcieli zapoznać się z historią naszego terenu.

Podziękowania należą się również wszystkim osobom , które przekazały na rzecz Izby Muzealnej przeróżne eksponaty, często bardzo prywatne i cenne. Zaznaczę też, że eksponaty te otrzymujemy nie tylko od mieszkańców gminy Rymań, ale również z gmin okolicznych , a także z Kołobrzegu. Trudno jest tu wymienić wszystkich, ale ich nazwiska są uwidocznione przy poszczególnych eksponatach.

Po uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości, zaproszeni goście przeszli do pomieszczeń Izby Muzealnej. Tam Wójt Gminy, Mirosław Terlecki oraz Prezes Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” Michał Zinowik, dokonali symbolicznego jej otwarcia. Wewnątrz,  proboszcz parafii w Rymaniu ks. Krzysztof Kempa pobłogosławił Regionalną Izbę Muzealną i życzył jej dalszego rozwoju. Pan Ireneusz Piecyk mówił o początkach zbierania eksponatów do szkolnego mini muzeum oraz podkreślał, że eksponaty przynosili rodzice i młodzież ucząca się w szkole. Zaznaczę też , że na otwarcie Izby Muzealnej przybyli dyrektor Muzeum w Koszalinie, przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego  oraz Fundacji Fort Rogowo, która prowadzi Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie koło Kołobrzegu.

Na zakończenie jeszcze raz chciałbym podziękować dyrekcji szkoły i osobiście dyrektorowi Henrykowi Gromkowi za zorganizowanie otwarcia Regionalnej Izby Muzealnej przy kolejnej rocznicy Święta Niepodległości. Podnosi to i podkreśla również rangę naszych działań związanych z działalnością Regionalnej Izby Muzealnej.


Zdj: Tadeusz Dach

      Artur Wabik

      Andrzej Kozioł

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

26 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.