gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Stowarzyszenie Historyczne zaprasza Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Jesteśmy winni naszym czytelnikom trochę informacji o naszej działalności. Mamy sporo pytań, jak działa Regionalna Izba Muzealna, czy są chętni do jej odwiedzania i czy zbieramy kolejne eksponaty do wystawienia w Izbie. Są też pytania, jak się do nas przyłączyć oraz jak nas wspierać. W poniższym artykule dowiecie się Państwo również, co planujemy w bieżącym roku.

 Przypomnę tylko, że głównym celem działalności Stowarzyszenia jest prowadzenie badań historycznych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii naszego regionu.  Tak, historia lokalna stała się naszą pasją, którą staramy się realizować w praktyce dla dobra ogółu społeczeństwa w naszej gminie. Stowarzyszenie nasze zajmuje się zabytkami w gminie, ich historią, którą zresztą staramy się przedstawiać w sposób bardzo różnorodny.

dsc00102.jpg

dsc00108.jpg

Zacznę jednak od roku ubiegłego. W ostatnim roku postawiliśmy kilka tablic informacyjnych o zabytkach: przy pałacu w Rymaniu, kościele w Gorawinie oraz przy cmentarzu w Starninie. Organizowaliśmy spotkania z mieszkańcami na temat historii naszego regionu, wystąpiliśmy z  prelekcjami popularyzującymi tematykę historyczną regionu (odbyły się one: w Muzeum Oręża w Kołobrzegu i w kościele w Gorawinie) , zorganizowaliśmy i wyposażyliśmy Regionalną Izbę Muzealną, która mieści się na terenie szkoły w Rymaniu. Naszą izbę muzealną odwiedziło do dnia dzisiejszego już 436 (!) osób (w tym 60-cioro dzieci ze szkoły w Rymaniu ). W okresie ostatnich ferii zimowych przyjechały do nas wycieczki z dziećmi, ze szkoły w Brojcach oraz dwukrotnie z Muzeum Oręża w Kołobrzegu w ramach programu „Ferie z historią”. Przypomnę, że Izba Muzealna jest otwarta w niedziele w godzinach 16.-18.00. Jeśli są chętni do odwiedzenia nas w innym terminie, należy się indywidualnie umawiać  z Edmundem Kaźmierskim ( 575 792 433) lub z Tadeuszem Dach (501 371 739). Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzania. Mamy ponad 700 zaewidencjonowanych eksponatów, które nie mieszczą się już w naszej Izbie.

Co planujemy w następnym roku? Planujemy rozbudować naszą Izbę Muzealną. Coraz większa ilość eksponatów powoduje, że część z nich nie jest już wystawiana. Będzie z tym trochę pracy, ale liczymy na naszych członków i osoby, które będą chciały się włączyć w te prace. Mamy też zaproszenia z poszczególnych sołectw do zorganizowania u nich prelekcji na tematy historyczne dotyczące poszczególnych miejscowości. Nadal będziemy opisywać poszczególne zabytki i stawiać przy nich tablice. Tradycją już stały się nasze wiosenne prace na rzecz cmentarza ewangelickiego w Starninie,  chciałbym tu podziękować radnemu Grzegorzowi Rucińskiemu, który bardzo nam w tym pomaga, a strażacy z OSP w Starninie wręcz przejęli od nas organizację tych prac. Postawiliśmy tam pomnik Manteufflów, przewieziony z lasu w Leszczynie – oczywiście za zgodą konserwatora zabytków, postawimy również przy nim tablicę informacyjną. Po uzgodnieniach z proboszczem Parafii Rymań, ks. Krzysztofem Kempa, włączymy się w organizację obchodów 70-lecia parafii w Rymaniu w ramach, których wykonamy tablicę o historii kościoła rymańskiego, przeprowadzimy prelekcję o historii kościoła oraz parafii w Rymaniu, a także, w ramach wystawy w kościele,  pokażemy unikatowe zdjęcia z kościoła przedwojennego,  ale także kościoła poprzedniego, zburzonego z powodu starości, w październiku 1933 roku. Chcemy też publikować  na naszej stronie internetowej wspomnienia z  przeszłości. Planów mamy dużo i oby tylko czasu i chęci nie zabrakło w ich realizacji.

dsc03264.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na spotkaniu z miłośnikami historii, jakie organizowaliśmy w Bibliotece Gminnej padło wiele propozycji odnośnie naszej dalszej działalności. Cieszymy się, że kilka osób dołączyło do naszego Stowarzyszenia Historycznego. Pomoże to nam realizować założone cele.

Otrzymujemy ciągle nowe eksponaty np. ostatnio dostaliśmy dokumenty „Sybiraka” p. Tadeusza Dziemidoka, który na Syberii spędził wiele lat i do Polski został wypuszczony dopiero w 1956 roku! Dziękujemy p. Elżbiecie Dziemidok za ich przekazanie. Dostaliśmy też do naszej Izby, od członka naszego stowarzyszenia Jolanty Dach, dokumenty  Mieczysława Winiarskiego, więźnia obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Buchenwaldzie oraz w Dorze. Dziękujemy również panom J. Bąkowi oraz J. Roniewiczowi, którzy ostatnio przynieśli nam szereg eksponatów związanych z dawnymi mieszkańcami naszego terenu.

Podziękowania chcielibyśmy również skierować do firmy „Florex” , z której panowie Dariusz Kaczor oraz Paweł Walikowski  pomagają nam w wielu sprawach, szczególnie związanych z naszym sprzętem wystawienniczym.

Dziękujemy wszystkim pozostałym osobom, które nie zostały tu wymienione za wspomaganie naszej działalności oraz przynoszone eksponaty, które po wpisaniu do naszej ewidencji i konserwacji są włączane do ekspozycji.

Piszę tu o działaniach Stowarzyszenia Historycznego w odniesieniu do naszej grupy z Rymania. Tych przedsięwzięć jest znacznie więcej, ponieważ grupa członków Stowarzyszenia działająca w Brojcach ma zaplanowane swoje działania, z których chyba największym jest otwarcie Izby Muzealnej w Brojcach 4 marca 2017 roku.

Przypominamy raz jeszcze, Regionalna Izba Muzealna w Rymaniu jest czynna w niedziele w godz. 16.00 – 18.00. Wtedy też można przynosić do nas przedmioty i dokumenty, które chcecie Państwo nam przekazać.

 

dsc00096.jpgdsc03267.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

28 Maja 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Augustyn, German,
Jaromir, Priam,
Wiktor, Wiktoriusz,
Wilhelm, Wrócimir
Do końca roku zostało 218 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3639 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.