gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Źródła arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Prelekcja o historii w kościele w Rymaniu.
Prelekcja o historii w kościele w Rymaniu. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

To była dla nas szczególna niedziela (7.05.2017). Nasze Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu, włączyło się w obchody 70 -lecia powstania parafii w tej miejscowości. Było to niejako preludium przed właściwymi obchodami rocznicy, planowanymi na sobotę 13 maja. Na niedzielę przygotowaliśmy wystawę ze zdjęciami, w tym część z nich dotyczyła kościoła przed końcem II wojny światowej, przed kościołem postawiliśmy tablicę informacyjną o historii kościoła, a po południowej mszy świętej w kościele odbyła się prelekcja.

Niespodzianką chyba jednak była duża frekwencja osób zainteresowanych tematyką prelekcji. Najpierw Edmund Kaźmierski mówił o początkach chrześcijaństwa na Pomorzu i  pierwszych informacjach o Rymaniu. Później Tadeusz Dach przedstawił historię kościoła w Rymaniu w oparciu o zdjęcia przedstawione na dużym ekranie oraz o zdjęcia zamieszczone na tablicach. Przedstawił też problematykę przejmowania kościołów ewangelickich na potrzeby katolików oraz tworzenia nowej parafii w Rymaniu tuż po zakończeniu II wojny światowej.

dsc04526.jpg

dsc04530.jpg


Parafia w Rymaniu została utworzona 15 lipca 1947 roku, a jej pierwszym proboszczem był ks. Stefan Reguła i to jemu została poświęcona duża część przedstawionej informacji. Dużym problemem był brak księży i bardzo rozległy teren, który księża obsługiwali. Nie mniejszym był brak wyposażenia kościelnego, szat liturgicznych i wiele, wiele innych. Kolejni proboszczowie uzupełniali te braki przy ogromnej pomocy i ofiarności parafian.

Nie zabrakło też pytań do prowadzących prelekcję oraz do księdza proboszcza,Krzysztofa Kempy. W imieniu organizatorów prelekcji dziękuję wszystkim za udział w naszym przedsięwzięciu i mamy nadzieję, ze przekazane informacje poszerzyły Państwa wiedzę w tym temacie.

Na zakończenie tej informacji chciałbym podziękować członkom Stowarzyszenia Historycznego , którzy brali udział w przygotowaniu naszych działań tj. Edmundowi Kaźmierskiemu, Andrzejowi Kozioł, Jolancie Dach i  Mariuszowi Zakonkowi.

dsc04529.jpgdsc04514.jpgdsc04516.jpgdsc04518.jpgdsc04520.jpgdsc04522.jpgdsc04390.jpgZdjęcia: Tadeusz Dach


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.