gorawino 010.jpg
powered_by.png, 1 kB
Lekcja muzealna w ZSP Rymań Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach, Edmund Kaźmierski   

Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu wspólnie z dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych p. Henrykiem Gromkiem, zorganizowało w rymańskiej szkole lekcję muzealną. Przygotowania trwały dość długo, ale dzięki członkowi Stowarzyszenia Edmundowi Kaźmierskiemu do Rymania przyjechało trzech archeologów z Muzeum w Koszalinie i lekcję taką można było przeprowadzić.

W dniu 2 czerwca, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, grupa 20 uczniów, wraz z nauczycielem historii  p. Krystyną Piecyk, wzięła udział w spotkaniu z historią. Z Muzeum w Koszalinie przyjechali archeolodzy: Marta Dzięgielewska, .Andrzej Kasprzak oraz Damian Piłaszewicz.

dscf8274.jpg

dscf8379.jpg

Najpierw odbył się krótki wykład o ogólnej archeologii pradziejowej wraz z prezentacją multimedialną, który przeprowadził p. Andrzej Kasprzak. Później młodzież z p. Krystyną Piecyk udała się w rejon grodziska średniowiecznego w Rymaniu. Po terenie grodziska oprowadzał i opowiadał o historii tego miejsca członek Stowarzyszenia Historycznego p. Edmund Kaźmierski.

Później, na prywatnej działce p. Dariusza Ostrowskiego, leżącej w pobliżu grodziska,

 archeolodzy z Koszalina zaprezentowali uczniom techniki pracy archeologicznej, m.in:

     - wytyczanie pola wykopu i obsługę niwelatora,

     - robienie dokumentacji rysunkowej wykopu,

     - obsługę wykrywacza metalu,

     - prezentacja  replik narzędzi kamiennych i praktyczny pokaz ich użycia,

     - pokaz fragmentów ceramiki z wykopalisk prowadzonych

       na stanowiskach archeologicznych .

We wszystkich pracach praktycznych brali uczniowie, bardzo się w nie angażując,  jednak najbardziej podobał się uczniom pokaz użycia narzędzi kamiennych.

dscf8292.jpg


Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu serdecznie dziękuje Muzeum w Koszalinie oraz wymienionym wyżej archeologom za podjęcie naszej inicjatywy, tj. przybliżenia rymańskiej młodzieży zagadnień związanych z pracami archeologicznymi. Dziękujemy również dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu, a głównie dyrektorowi Henrykowi Gromkowi oraz nauczycielce historii p. Krystynie Piecyk za wzięcie udziału w naszym przedsięwzięciu.

Od uczniów wiemy, że zajęcia bardzo się im podobały i już myślimy nad kolejnymi przedsięwzięciami związanymi z historią.

Zdj. Edmund Kaźmierski


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.