gorawino 023m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Źródła arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Zebranie miłosników historii w bibliotece
Zebranie miłosników historii w bibliotece Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W Bibliotece Gminnej w Rymaniu odbyło się po raz kolejny spotkanie członków Stowarzyszenia Historycznego „ Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu oraz osób zainteresowanych historią naszego regionu. Cieszymy się, że odwiedził nas sołtys Rymania p. Mirosław Kiełkowski.

W spotkaniu uczestniczyła spora grupa osób. Najpierw przedstawiłem jakie działania podejmowaliśmy w pierwszym półroczu, a było ich sporo. Pisaliśmy o większości z nich  na naszej stronie internetowej.

W drugim punkcie przedstawiliśmy zamierzenia na drogie półrocze 2017 r. Podjęliśmy decyzję, że w miesiącach letnich tj. w lipcu i sierpniu, w niedzielne popołudnia,  Izba Muzealna w Rymaniu będzie nieczynna.

dsc05066.jpg

Zaplanowanych przedsięwzięć nie brakuje. Głównym będzie budowa lapidarium na cmentarzu w Rymaniu. Prace w tym kierunku są prowadzone od dłuższego czasu, a poszczególne eksponaty ( tablice, płyty nagrobne, krzyże) są już zebrane i aktualnie konserwowane. Temat ten przedstawił kol. Edmund Kaźmierski, który zagadnienie to prowadzi.

Z innych przedsięwzięć, które planujemy to m. in: wykonanie kolejnej tablicy z zakresu historii jednego z kościołów, postawimy też tablicę przy obelisku kamiennym Manteufflów w Starninie oraz opracujemy tablicę do lapidarium, nadal  pracujemy nadal nad powiększeniem naszej Izby Muzealnej oraz nad konserwacją nowych eksponatów, a mamy już ich zaewidencjonowanych ponad 750!

Po dyskusji, w której zostało poruszone wiele ciekawych wątków dot. naszej działalności i historii gminy Rymań, udaliśmy się w miejsce gdzie składowane są przyszłe elementy lapidarium. Przy okazji mieliśmy też okazję oglądać wiele ciekawych znalezisk, jakie posiada kol. Andrzej Szewczyk (zaznaczę też, że wiele z nich przekazał do naszej Izby Muzealnej).

Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze przy kawie i ciasteczkach. Po raz kolejny dziękujemy za pomoc w organizacji tego spotkania p. Beacie Baweł z biblioteki gminnej.

Zdj. Tadeusz Dach                                                                                                           


dsc05064.jpgdsc05069.jpgdsc05071.jpgdsc05074.jpgdsc05076.jpgdsc05080.jpgdsc05084.jpgdsc05086.jpgdsc05088.jpgdsc05090.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.