01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Pasje I. Piecyka Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   
Informacja o spotkaniu w muzeum.
Informacja o spotkaniu w muzeum.
       
W muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, odbyło się ciekawe spotkanie z Ireneuszem Piecykiem z Gorawina. Tematem spotkania była „Broń i barwa wojsk walczących pod Kołobrzegiem w 1807 roku”. Odbyło się ono w ramach prowadzonego przez Muzeum cyklu pod nazwą „Ludzie i ich pasje”.

       

      Wszyscy znamy dokonania Ireneusza Piecyka jako nauczyciela historii Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu, gdzie pracuje już od 8 lat. Stworzył tam Szkolne Muzeum oraz „zaraził” historią wielu swoich uczniów, którzy corocznie zdobywają nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Los Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”, o czym z resztą wcześniej już pisaliśmy. Jest też pasjonatem munduru wojskowego, broni oraz wszystkiego co dotyczy epoki napoleońskiej. Jeżeli do tego dodamy jeszcze własnoręczne wykonywanie figurek żołnierzy, to mamy zaprezentowane wiele z pasji Pana Ireneusza.

      

Karabin pocz. XIX w.
Karabin pocz. XIX w.
   Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Oręża Paweł Pawłowski. Przedstawił pokrótce Ireneusza Piecyka i jego dokonania. W spotkaniu, w Muzeum Oręża w Kołobrzegu uczestniczyła dość duża grupa słuchaczy. Była młodzież szkolna ale też i wiele osób starszych wiekiem. Prelekcja była prowadzona w sposób wartki i ciekawy, a prowadzący ją, wykazał się ogromną ilością informacji  nie tylko z zakresu barwy i broni wojskowej. Po zakończonym spotkaniu jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach, przy kawie i herbacie.

Zasłuchani uczestnicy spotkania.
Zasłuchani uczestnicy spotkania.

I. Piecyk przygotował również wystawę własnoręcznie wykonanych figurek żołnierzy. Tu dopiero było widać ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie takiej figurki z modeliny plastycznej. Do tego piękne i żywe kolory poszczególnych figurek sprawiały, że wszyscy je oglądali z wielką ciekawością.

Arek pomagał ojcu w prezentacji multimedialnej
Arek pomagał ojcu w prezentacji multimedialnej.
 

Figurki zolnierzy wyk. przez I.Piecyka
Figurki żolnierzy wyk. przez I.Piecyka.

Na zakończenie kilka ciekawostek, o których można było się dowiedzieć na spotkaniu. Nie wszyscy wiedzą np. że żołnierze napoleońscy posiadali trzy buty. Na nogach były dwa (bez rozróżniania lewego i prawego), a jeden zapasowy był w plecaku. Dowiedzieliśmy się , że niektóre jednostki włoskie znajdujące się w armii Napoleona nosiły czapki rogatywki na wzór polskich z legionów gen. Dąbrowskiego. Noszenie brody i wąsów również było dozwolone tylko dla niektórych jednostek, a w przypadku parad wojskowych, ci którzy ich nie mieli, zakładali  atrapy np. wąsów, aby jednakowo wyglądać. Podobnych ciekawostek było wiele, wiele wiecej.

Rozmowy po spotkaniu.
Rozmowy po spotkaniu.

W naszym portalu, już wkrótce, zaprezentujemy bliżej zainteresowania Pana Ireneusza Piecyka, a informacje na ten temat opublikujemy w dziale „Hobby”.

 
« poprzedni artykuł

Imieniny

18 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Apoloniusz,
Bogusław, Bogusława,
Flawiusz, Gościsław
Do końca roku zostało 258 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5791 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.