gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB
W Rymaniu będzie lapidarium Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

gryf_linia1-213x300.jpg

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Historycznego  „Pamięć i Tożsamość” podczas swoich poszukiwań przedmiotów mówiących o historii ziemi rymańskiej znajdują przeróżne rzeczy. W zasadzie umieszczamy je w naszej Izbie Muzealnej, ale co zrobić np. z płytami nagrobnymi znalezionymi na gminnym wysypisku śmieci, krzyżami czy też innymi przedmiotami z dawnego cmentarza ewangelickiego?  Zostawić je tam gdzie znaleźliśmy, czy też wydobyć je i odpowiednio uszanować? Kilka lat temu,  w artykule zatytułowanym „Cmentarze to też historia”, opisałem wszystkie  dawne cmentarze ewangelickie znajdujące się w obecnej gminie Rymań. Proponowałem wówczas, aby znalezione wszelkie pozostałości po zlikwidowanych cmentarzach ewangelickich umieścić na zabytkowym cmentarzu ewangelickim w Starninie, który jako jedyny przetrwał w całości do dnia dzisiejszego. Chciałem wtedy utworzyć na tym cmentarzu lapidarium ze zgromadzonych przedmiotów. Na taką opcję nie zgodził się konserwator zabytków, twierdząc, że nie można tam umieszczać znalezisk z innych cmentarzy.

dsc05084.jpg

   

Co znaczy samo słowo lapidarium? Nazwa ta pochodzi od łacińskiego „lapidarus” – co znaczy kamienny, jest miejscem przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych oraz kamiennych fragmentów elementów architektonicznych – rzeźb, pomników, nagrobków, które pochodzą z zabytkowych budowli. Ekspozycja taka może znajdować się na wolnym powietrzu lub też w zamkniętym pomieszczeniu.

W ostatnich latach powstaje wiele lapidariów z cmentarnych pamiątek po dawnych mieszkańcach tych ziem.  Również w Kołobrzegu , ale także w wielu miejscowościach powiatu powstały lokalne lapidaria. Ponieważ, jak wspomniałem na wstępie,  znaleźliśmy wiele przedmiotów w Rymaniu, za zgodą Wójta Gminy tworzymy takie lapidarium w Rymaniu.  Chcemy uczcić w ten sposób osoby zmarłe, dawnych mieszkańców miejscowości  pochowanych  na cmentarzu rymańskim.

Kiedy lapidarium powstanie? Wszystko zależy od pogody, która w tym roku jest bardzo kapryśna. W tej chwili trwają prace na cmentarzu komunalnym, w których uczestniczą członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Historycznego oraz mieszkańcy Rymania. O terminie otwarcia , oczywiście powiadomimy naszych czytelników.

 

                                                

dsc05071.jpg

                                                                                                


Jedna ze znalezionych płyt nagrobnych

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.