01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Gorawino - szkoła 1965-1967 cz.6 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Image

 

Lata 1965 – 1967

 

W dniu 1 września 1965 roku obchodzono uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1965/1966. W szkole było 107 uczniów. Na miejsce nauczycielki Julianny Turniak, do szkoły przybyła młoda absolwentka Liceum Pedagogicznego w Świdwinie, Krystyna Wieczorek.

7 listopada, jak co roku uroczyście obchodzono 48 rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.

Z okazji Nowego Roku  odbyła się, w szkole, zabawa noworoczna. Występy artystyczne przygotowali uczniowie, a wspólną kolację i niespodzianki dla dzieci, zostały przygotowane przez Komitet Rodzicielski.

1966 rok, był rokiem obchodów 1000 – lecia Państwa Polskiego. W całym kraju organizowano wiele imprez, akademii i innych uroczystości, podkreślając wagę tej rocznicy. Nie inaczej było w szkole w Gorawinie. Już 5 marca odbyła się uroczysta akademia z okazji 21 rocznicy wyzwolenia Gorawina (!!!) i 1000-lecia Polski. Po części artystycznej wykonanej przez dzieci szkolnych, odbył się konkurs o tematyce związanej z 1000- leciem istnienia Państwa Polskiego.

29 kwietnia 1966 roku, na spotkaniu w szkole był przedstawiciel Ludowego Wojska Polskiego. Tematem spotkania była „Walka narodu polskiego i radzieckiego z najeźdźcą hitlerowskim”.

Kolejną uroczystością w której brała udział młodzież szkolna, była w dniu 1 maja akademia z okazji Święta Klasy Robotniczej, połączona z obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego, a która odbyła się w Siemyślu. Część artystyczna akademii wykonana została przez  dzieci ze  szkół w Siemyślu i Gorawinie.

Kolejnym wydarzeniem w życiu szkoły było przyznanie szkole w Gorawinie, w ramach konkursu „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO”, honorowej odznaki PKO.

W dniu 2 czerwca 1966 roku, z okazji obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego i uroczystości „Dnia dziecka”, Rada Pedagogiczna szkoły, zorganizowała dla młodzieży  klas V-VII, wycieczkę „Starym szlakiem piastowskim”.  Wycieczka odbyła się do Świnoujścia na wyspie Wolin, bazy polskiego rybołówstwa dalekomorskiego i najdalej wysuniętego portu polskiego na zachodzie. Uczniowie zobaczyli tam liczne urządzenia portowe, stocznię łodzi i kutrów rybackich, a także samo miasto. Zwiedzono również miasto uzdrowiskowe Międzyzdroje na wyspie Wolin. W Kamieniu Pomorskim uczniowie zwiedzali XII wieczną katedrę gotycka i inne zabytki.

24 czerwca uroczyście zakończono  rok szkolny  1965/1966. Jednak nie było tym razem absolwentów klasy VII, którzy by zakończyli naukę. W myśl założeń nowej reformy szkolnej, uczniowie, którzy ukończyli klasę VII, w następnym roku szkolnym będą uczęszczali do klasy VIII ponieważ szkoła podstawowa stała się szkołą ośmioklasową.

Rok szkolny 1966/1967 zaczął się od sporych zmian w szkole.  Szkoła Podstawowa w Gorawinie od 1 września realizowała nauczanie w systemie ośmioletnim. Gromadzka Rada Narodowa w Siemyślu przygotowała dla szkoły jedną dodatkową salę lekcyjną i nowe mieszkanie dla nauczyciela. W ten sposób szkoła posiadała pięć sal lekcyjnych dla 125 dzieci. Ciekawostką może być fakt, że dodatkowa izba klasowa znalazła się w budynku, który był budynkiem szkolnym w XIX  i na początku XX wieku. Nie spełniał on już wówczas określonych norm jako

Wykopki 1996
Wykopki 1966

budynek szkolny i została wybudowana nowa szkoła w centrum wsi.  Pomieszczenia te (budynek obok kościoła) zajmował m.in. ostatni urząd pocztowy w Gorawinie.

Nastąpiły również zmiany personalne w szkole. Nauczycielka Renata Czerwińska wyjechała z Gorawina. Wydział Oświaty w Kołobrzegu do szkoły przydzielił nowych nauczycieli Różę Rymszewicz oraz Jana Laseckiego. Rada Pedagogiczna szkoły składała się z pięciu nauczycieli.

 

Wykopki 1966
Wykopki 1966

Jesienią 1966 roku młodzież szkolna z klas VI-VIII brała udział w wykopkach ziemniaków w Kółku Rolniczym w Gorawinie. W ciągu czterech dni uczniowie zebrali ziemniaki z 6 hektarów. Uzyskane pieniądze w kwocie 5400 zł rozprowadzone zostały według przepracowanych dniówek na książeczki SKO uczniów, z przeznaczeniem na zorganizowanie wycieczki szkolnej do Gdańska.

Jak co roku w styczniu zorganizowano szkolną zabawę noworoczną. Były występy artystyczne dzieci szkolnych dla rodziców, wspólny podwieczorek, zabawa oraz niespodzianki.

Z okazji 49 rocznicy powstania Armii Radzieckiej, Zarząd Powiatowego Towarzystwa Przyjaźni Polsko Radzieckiej w Kołobrzegu zorganizował spotkanie młodzieży szkolnej i ludności Gorawina z oficerem Armii Radzieckiej w tutejszej szkole. Odnotujmy też, w dniu 8 maja, spotkanie młodzieży szkolnej  z oficerem Wojska Polskiego, które odbyło się z okazji 22 rocznicy wyzwolenia z pod okupacji hitlerowskiej naszego kraju.

W dniach 9-10 czerwca 1967 roku odbyła się wycieczka młodzieży szkolnej klas V-VIII do Trójmiasta i Malborka. Program tej wycieczki był dość bogaty. Młodzież zwiedziła urządzenia portowe w Gdyni i oglądała panoramę miasta z Kamiennej Góry. Później nastąpił wyjazd do zabytkowej części Gdańska oraz do Oliwy, gdzie wysłuchano koncertu organowego w katedrze. Odwiedzono również ZOO. Spacerowano po Sopocie oraz po słynnym molo. U stóp pomnika „Bohaterów Westerplatte” złożono wiązankę kwiatów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku.

Wycieczka do Trójmiasta i Malborka 1967 r.
Wycieczka do trójmiasta i Malborka 1967 r.
 

17 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla 6 absolwentów VIII klasy. Po części oficjalnej odbył się wspólny podwieczorek, połączony z zabawą dla młodzieży i rodziców.

Nie zabrakło atrakcji również dla najmłodszych uczniów szkoły. 20 czerwca dzieci klas I-IV wyjechała na wycieczkę do Kołobrzegu, za uzyskaną nagrodę SKO II- stopnia  w kwocie 1000 zł, ufundowaną przez Oddział Wojewódzki PKO w Koszalinie. Odbyło się to w ramach rocznego konkursu „Dobrze gospodarujemy w zimie, przyjemnie czas spędzamy w lecie”.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się  w dniu 24 czerwca. Rada Pedagogiczna szkoły wręczyła świadectwa 118 uczniom klas I-VII oraz nagrody książkowe wyróżniającym się w sprawowaniu i nauce dzieciom. Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne młodzieży szkolnej oraz wspólna zabawa. Pięciu uczniów wyróżnionych przez Radę Pedagogiczną otrzymało w nagrodę wyjazd w czasie wakacji na 3 – dniową wycieczkę do Gdańska, zorganizowany przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej i Inspektorat Oświaty w Kołobrzegu.

  Wiecej zdjęć możesz zobaczyć w galerii foto

 Poszukujemy informacji o pierwszych latach szkoły w Gorawinie, relacji z wydarzeń oraz zdjęć z tego okresu celem opublikowania na stronach portalu internetowego gorawino.net . Jeśli masz ciekawe zdjęcia z czasów szkolnych, ale z lat późniejszych i chcesz aby były one zamieszczone w kolejnych artykułach opisujących szkołę w Gorawinie, napisz do nas.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5793 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.