gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Źródła arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Spotkanie miłośników historii w bibliotece w Rymaniu
Spotkanie miłośników historii w bibliotece w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W Bibliotece Gminnej w Rymaniu odbyło się po raz kolejny spotkanie członków Stowarzyszenia Historycznego „ Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu oraz osób zainteresowanych historią naszego regionu. Uczestniczyła w nim  spora ich grupa, bo ponad 20 osób. Cieszymy się, że członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia Historycznego jest coraz więcej. Spotkanie prowadzili członkowie Stowarzyszenia Tadeusz Dach oraz Edmund Kaźmierski. Najpierw przedstawiliśmy, działania jakie podejmowaliśmy w poprzednim roku, a było ich sporo. Pisaliśmy o większości z nich  na naszej stronie internetowej. Dwa główne przedsięwzięcia to: udział w obchodach 70 lecia powstania parafii Rymań ( tablica o historii przed kościołem, wystawa fotograficzna oraz prelekcja o historii kościoła) oraz powstanie lapidarium na cmentarzu komunalnym w Rymaniu. Było też wiele innych działań, jak choćby lekcja muzealna w rymańskiej szkole z udziałem trzech archeologów z Muzeum w Koszalinie. Pięciokrotnie wystąpiliśmy w Radio Koszalin opowiadając o Stowarzyszeniu Historycznym oraz o miejscach ciekawych historycznie w gminie Rymań. W listopadzie  wystąpiliśmy w nagraniu informacji telewizyjnej dla TVP 3 Szczecin na zabytkowym cmentarzu ewangelickim w Starninie.

dsc01019.jpg

W drugim punkcie przedstawiliśmy zamierzenia na  2018 r. Główne to związane z rocznicami 100 lecia odzyskania niepodległości przez nasze państwo oraz 100 lecia zakończenia I wojny światowej. Planujemy przeprowadzenie  prelekcji nie tylko w tych tematach, ale też np. odnowienie pomnika wojennego stojącego od stu lat na cmentarzu w Rymaniu. Najbliższym przedsięwzięciem  2018 roku jest zorganizowanie spotkania autorskiego z piszącym o historii, autorem książek oraz wielu artykułów , dr Łukaszem Gładysiakiem ( spotkanie w dniu 02.02.2018 w siedzibie Klubu Seniora w Rymaniu o godz. 18.00). Jest tez planowany wyjazd do Muzeum w Koszalinie czy też do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Z innych przedsięwzięć, które planujemy to m. in: wykonanie kolejnej tablicy z zakresu historii jednego z kościołów, postawimy też tablicę przy obelisku kamiennym Manteufflów w Starninie, nadal  pracujemy nad powiększeniem naszej Izby Muzealnej oraz nad konserwacją nowych eksponatów, a mamy już ich zaewidencjonowanych ponad blisko 800!

Ciekawostką mogą być wspólne prace z archeologami z Koszalina m.in. na dawnym grodzisku w Rymaniu. Przedsięwzięć planujemy wiele i oby tylko czas i możliwości pozwoliły na ich zrealizowanie.

Koleżanka Ela przedstawiła pewne propozycje odnośnie tworzenia grupy naszych członków w odniesieniu do poszukiwań wykrywaczami metalu. Działania te będą prowadzone dwutorowo wspólnie z kolegami ze Stowarzyszenia w oddziale Brojce. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, indywidualne poszukiwania tego rodzaju, bez stosownych zezwoleń, są od stycznia tego roku przestępstwem.

Podjęliśmy decyzję, że w miesiącach zimowo wiosennych Izba Muzealna w Rymaniu będzie czynna tylko w pierwszą niedzielę miesiąca.

W dyskusji, zostało poruszone wiele ciekawych wątków dot. naszej działalności i historii gminy Rymań. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze przy kawie i ciasteczkach.

Po raz kolejny dziękujemy za pomoc w organizacji tego spotkania p. Aldonie Korytowskej z Biblioteki Gminnej w Rymaniu.

dsc01034.jpgdsc01044.jpgdsc01022.jpgdsc01027.jpgdsc01037.jpgdsc01039.jpgdsc01041.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdj: Jolanta i Tadeusz Dach

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.