gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Źródła arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Spotkanie autorskie z dr Łukaszem Gładysiakiem
Spotkanie autorskie z dr Łukaszem Gładysiakiem Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu wspólnie z Klubem Seniora „Pod Aniołami”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, które wywołało tak ogromne zainteresowanie, że pomieszczenia Klubu Seniora  wypełnione były prawie do ostatniego miejsca. W naszej Bibliotece Gminnej, jak wcześniej planowaliśmy, wszystkich uczestników spotkania byśmy nie zmieścili. Obecni na nim byli członkowie Stowarzyszenia Historycznego  z Rymania i Brojc, byli też koledzy z Gryfic, sympatycy naszych działań z gminy Rymań i spora grupa seniorów. Na zakończenie spotkania można było porozmawiać z prelegentem, zakupić jego książki oraz uzyskać autograf autora. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć.

27331645_595843784095587_7698356113968166686_n.jpg

Dr Łukasz Gładysiak zaprezentował trzy swoje książki:  „W dawnym Kołobrzegu” , „Zabijajcie wszystkich. Einsatzgruppen 1938-1941” oraz  „Skazani na klęskę. 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 r.).

Z ogromną swadą opowiadał o powstaniu każdej z nich.  Najwięcej mówił jednak o swojej ostatniej wymienionej wyżej pozycji wydanej w 2017 roku. Już wiemy, że  będzie jej kolejna część!

Wcześniej dr Ł. Gładysiak odwiedził naszą Regionalną Izbę Muzealną. Wyrażał o niej pochlebne opinie i był bardzo zdziwiony tak wielką ilością ciekawych eksponatów, które w niej zgromadziliśmy. Jeden eksponat zwrócił jego szczególną uwagę – oryginalny płaszcz żołnierza formacji Waffen SS, stwierdzając, że  najprawdopodobniej należał on do jednego z Francuzów z 33. Dywizji Grenadierów.

Na zakończenie, były podziękowania, ale też wstępnie już umawialiśmy kolejne spotkanie.

 Chciałbym podziękować, wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie na prelekcję. Szczególne jednak podziękowania należą się p. Aldonie Więcek  kierownikowi GOPS w Rymaniu za udostępnienie na to spotkanie siedziby Klubu Seniora oraz  członkom Klubu Seniora, którzy przygotowali słodki poczęstunek.
Zdj: Jacek Kuczkowski, Marek Oleksiewicz, Tadeusz Dach
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.