gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Piknik Historyczny 19 maja w Rymaniu! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W Bibliotece Gminnej, odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu. Głównym tematem spotkania była organizacja i sposób przeprowadzenia  Pikniku Historycznego, jaki planujemy zorganizować przy współpracy z dyrekcją szkoły Podstawowej w Rymaniu 19 maja 2018 r.

Odbędzie się on 19.05.2018 w godz. 16.00 – 19.00 (20.00)  na placu przy Izbie Muzealnej i Hali sportowej w Rymaniu. Chcemy pokazać, że historia nie musi być nudna, a poprzez kontakt z ciekawymi przedmiotami znajdującymi się w Muzeum oraz poprzez bezpośredni kontakt z przedstawianymi wydarzeniami historycznymi w inny sposób niż tylko za pomocą książki, może być wręcz fascynująca.

W planie są następujące przedsięwzięcia:

- zwiedzanie Izby Muzealnej, która będzie czynna przez cały okres pikniku,

- prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Wystąpią oni  w mundurach żołnierzy polskich, którzy walczyli u boku wojsk napoleońskich, zaprezentują też broń: karabiny , szable, armatę. Prelekcja, pokaz broni i umundurowania, oddanie strzałów karabinowych, oraz strzału z armaty.

dsc03308.jpg

dsc03311.jpg


- konkurs historyczny dla młodzieży, który przeprowadzi nauczyciel historii miejscowej szkoły p. Ireneusz Piecyk.

- p. Ireneusz Piecyk będzie też opowiadał o polskich żołnierzach walczących w armii Napoleona, ich uzbrojeniu i umundurowaniu. Polscy żołnierze w 1 Regimencie Legii Poznańskiej pod dowództwem księcia pułkownika Antoniego Sułkowskiego, w 1807 r. brali udział w zdobyciu Kołobrzegu.

- „Poszukiwanie skarbów” wykrywaczami metalu:  najpierw informacja czym są urządzenia detektorowe, jak się nimi posługiwać, jak zachowywać się podczas poszukiwań, następnie praktyczne poszukiwanie „skarbów”,

- wystawa zdjęć z lotniska w Rzesznikowie, i ciekawostki o dawnym niemieckim lotnisku Pinnow,

- ogłoszenie konkursu  na nazwę i logo Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu,

- kawa, herbata, napoje, kiełbaski z grilla, grochówka wojskowa z kuchni polowej

Poza sprawami związanymi z organizacją pikniku rozmawialiśmy o dalszym rozwoju Stowarzyszenia Historycznego, planowanych przedsięwzięciach, finansach oraz nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym w Brojcach, Towarzystwem Przyjaciół Oręża w Kołobrzegu oraz z grupą eksploracyjną „Parsęta”.

Informujemy też, że w maju i czerwcu,  Izba Muzealna w Rymaniu jest czynna w każdą niedzielę w godz. 16.00 – 18 (za wyjątkiem 20 maja, ponieważ będzie czynna w dn. 19.05).

Odnośnie „Pikniku Historycznego”, już wkrótce ukażą się plakaty informujące o tym wydarzeniu.

I na zakończenie – cieszy nas fakt, iż  jest nas coraz więcej. Podziękowania dla  pani Aldony Korytowskiej, która przygotowała nasze spotkanie.

dsc03306.jpgdsc03313.jpgdsc03316.jpgZdjęcia : Jola Dach


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.