01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Wystrzałowo na Pikniku Historycznym w Rymaniu
Wystrzałowo na Pikniku Historycznym w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Za nami kolejna edycja akcji „Noc Muzeów”. Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu postanowiło przeprowadzić ją w ramach „Pikniku Historycznego” . Przy pięknej pogodzie na naszą imprezę przyszła spora rzesza mieszkańców Rymania i miejscowości okolicznych.

Wszystko zaczęło się od strzału z armaty jaką przywieźli ze sobą rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej  „Nałęcz” z Trzebiatowa. Pobyt tej grupy żołnierzy w polskich mundurach walczących u boku wojsk Napoleona wprowadził na naszym pikniku wiele ożywienia i huku oraz nadał całemu przedsięwzięciu pięknego kolorytu. Mogliśmy zobaczyć, jak skomplikowanym procesem było np. oddawanie strzału przez pojedynczego żołnierza. Ciekawą informacją dla zebranych było omówienie przez dowódcę grupy p. Jerzego, sposobu umundurowania i uzbrojenia żołnierzy.

Niejako kontynuacją tego tematu była prelekcja nauczyciela historii z Rymania p. Ireneusza Piecyka, na temat walk polskich żołnierzy w ramach armii napoleońskiej podczas zdobywania Kołobrzegu w 1807 roku. Do tego zaprezentował on przepiękną wystawę figurek żołnierzy z tego okresu.

dsc03672.jpg

Był konkurs historyczny o zbiorach zgromadzonych w Izbie Muzealnej. Wyniki jego z powodu dużej ilości uczestników zostaną podane w najbliższym czasie.

Na Piknik Historyczny w Rymaniu przyjechała też „ekipa” z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a panowie Piotr i Paweł opowiadali o „Nocy Muzeów”,  jaka odbyła się w bunkrach atomowych w Podborsku oraz co planowano w Muzeum Oręża w Kołobrzegu. Duże zainteresowanie budził mundur żołnierza z II wojny światowej w jakim występował p. Paweł, a dzieci nie odstępowały samochodu UAZ.

Podczas pikniku ogłosiliśmy również rozpoczęcie konkursu na nazwę i logo naszego Stowarzyszenia Historycznego. Konkurs potrwa do końca czerwca, a wyniki ogłosimy do końca września. Więcej na temat tego konkursu i regulamin jest zamieszczony  na stronie internetowej www.gorawino.net oraz na stronie facebookowej Stowarzyszenia.

W Izbie Muzealnej, która była otwarta przez cały okres Pikniku, przewinęło się mnóstwo osób. Podobnie duże zainteresowanie było na stoisku zewnętrznym z przedmiotami muzealnymi oraz na wystawie na temat niemieckiego lotniska Pinnow (Rzesznikowo). Nie zabrakło chętnych do „poszukiwania skarbów” wykrywaczami metalu. Atrakcji nie brakowało.

Pierwszy taki Piknik Historyczny pokazał, że jest duże zainteresowanie sprawami historii naszego regionu pokazanej inaczej. Już podczas jego trwania padały pytania o termin  i tematykę następnego takiego spotkania. Może faktycznie organizacja pikniku majowego stanie się u nas tradycją?

Nie zabrakło kawy, herbaty, zimnych napojów, ale wszystko przebijała wspaniała grochówka wojskowa (przygotowana przez GRH „Nałęcz”) oraz pieczone na grillu kiełbaski.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom Pikniku Historycznego  za przybycie i udział. Szczególne podziękowania w imieniu Stowarzyszenia Historycznego składam wójtowi gminy Rymań, który osobiście się zaangażował w sprawę organizacji pikniku, dyrekcji szkoły podstawowej oraz nauczycielom - państwu Krystynie i Ireneuszowi Piecykom, panu Mirosławowi Obolikowi. Wielką sprawą było przygotowanie i obsługa Pikniku przez członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia, a byli to: Edmund Kaźmierski, Jola Dach, Andrzej Kozioł, Waldemar Skręty, Arek Trybuchowski, Dariusz Pułło, Aldona Korytowska, Łukasz Radoń, oraz Potyralska Krystyna z synem i Wilek Radoń. Wszyscy włożyli wiele pracy, aby Piknik Historyczny był udaną imprezą.

Zdj. Jola i Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

6 Listopada 2024
Środa
Imieniny obchodzą:
Feliks, Leonard,
Trzebowit, Ziemowit
Do końca roku zostało 56 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.