gorawino 008m.jpg
powered_by.png, 1 kB
50.TURNIEJ RECYTATORSKI Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Bogumiła Szczęśniak   

50.  TURNIEJ RECYTATORSKI

„PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE”

 

   27 kwietnia 2018 roku w sali wiejskiej w Rymaniu odbyły się eliminacje gminne REGIONALNEGO TURNIEJU RECYTATORSKIEGO „PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE”. Turniej został zapoczątkowany  w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie, za czasów dawnego województwa koszalińskiego. Jest wiele osób,  które z dużym sentymentem podchodzi do niego, chociażby z tego powodu, że  sami byli jego uczestnikami, a teraz przygotowują

swoje dzieci, wnuki bądź uczniów.

     Recytatorów oceniała Komisja Konkursowa w składzie -  Panie:  Jadwiga Długaszek,  Renata Maksymiuk, Aneta Majewska oraz  Pani Karolina Golik.  

    W Turnieju wzięło udział 24 uczestników, w tym: 4 w kategorii „Ptasząt” (klasy I – III szkoły podstawowej), 13 w kategorii „Ptaszków” (klasy IV – VI szkoły podstawowej), 7 w kategorii „Ptaków” (klasa VII szkoły podstawowej i  gimnazjum).

dsc03472.jpg

     Wszyscy uczniowie zaprezentowali się we wspaniale dobranym repertuarze oraz pokazali bardzo wysoki poziom zarówno recytatorski, jak i aktorski. Byliśmy pełni podziwu i zachwytu przy prezentacji każdego utworu. Rozpierała nas duma, że  na terenie naszej gminy mamy tak wspaniałych recytatorów i miłośników poezji.

Niestety,  konkursy mają to do siebie, że z tych bardzo dobrych, wybiera się najlepszych. Komisja stanęła przed dylematem,  jak z tak „mocnych” grup, wyłonić osoby, które wyróżniły się czymś wyjątkowym.

     Po trudnej naradzie udało się osiągnąć kompromis, chociaż i tak uważamy, że więcej osób kwalifikowało się do wyższego szczebla.

    Recytatorami, którzy reprezentowali Gminę Rymań w eliminacjach powiatowych w Kołobrzegu 11 maja,  byli:

W kategorii „PTASZĄT”:

     Gabriela Czupryn

W kategorii „PTASZKÓW”: 

      Amelia Ciesielska

      Olga Korytowska

W kategorii „Ptaków”:

      Gabriela Usarek

      Wojciech Rudniak

      Mikołaj Wróblewski

      Wyróżnienia otrzymali: Anita Przeździęk, Martyna Sielicka, Jakub Kornet, Maja Kaczor, Amelia Krzos, Julita Wołowska, Aleksandra Drzewiec, Iga Moskwa, Kacper Maciejczyk..

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałej pasji, jaką jest recytacja. Słowa uznania i podziękowania oraz gratulacje składamy także nauczycielom, rodzicom i opiekunom recytatorów, tudzież  p. Aldonie Korytowskiej za współorganizację Turnieju.

       Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz  książki, które osobiście wręczył Pan Mirosław Terlecki – Wójt Gminy Rymań.

       Podziękowania i symboliczne kwiaty otrzymały również panie z Komisji Konkursowej oraz nauczycielki Panie: Małgorzata Hawrylak, Janina Czystow i Mariola Figurska, przygotowujące recytatorów.

       Podczas Turnieju wystawiono,  jak każdego roku, rzeźby ptaków, wykonane przez Panią Teresę Sadowską z Dębicy.

       Dodatkową atrakcją w czasie Turnieju była wystawa poświęcona pamięci Profesora Władysława Panasa, utworzona w związku z obchodami 5. rocznicy nadania Jego imienia Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu.

 

       W eliminacjach powiatowych w Kołobrzegu przedstawiciele naszej gminy w większości, zaprezentowali się fantastycznie, otrzymując ogromny  aplauz  publiczności. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice, i inne osoby wspierające swoich bliskich podczas recytacji, nie kryli dumy, otrzymując jednocześnie pochwały i gratulacje od zgromadzonych słuchaczy.  Komisja jednak nie doceniła naszych recytatorów,  jedynie Gabriela Czupryn i Wojciech Rudniak otrzymali wyróżnienia.

 

      Ps.   Szkoda, że tak rzadko nasze dzieci  dostrzegane są przez Kołobrzeską Komisję oraz organizatorów eliminacji powiatowych. Każdego roku recytatorzy czują się skrzywdzeni i zniesmaczeni, twierdząc jednocześnie, że Komisja zwykle bywa  stronnicza i nie do końca obiektywna. Czyżby mieli rację?... Takie wrażenie często odnoszą również i nauczyciele, i opiekunowie, i sami rodzice. Corocznie z ust organizatorów podają między innymi następujące komentarze: „Zły, niedobrany repertuar…. Kto wam wybrał takie teksty? Zapraszamy do koła recytatorskiego, teatralnego w RCK-u, będziecie świetnie przygotowani…”  itd.  Ponadto, recytatorzy wraz z opiekunami  mają zastrzeżenia dotyczące samej organizacji konkursu. Zawsze bowiem bardzo długo muszą oczekiwać na rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników. Ostatnio zapowiedziana 40-minutowa przerwa na dokonanie oceny i wypisanie dyplomów, tradycyjnie została wydłużona  do ok. 1,5 godziny. Jest to bardzo przykre, zwłaszcza, kiedy trzeba jeszcze dojechać do miejsc zamieszkania 30 i więcej kilometrów, dodatkowo po przytłaczających słowach krytyki,  słyszanych od prowadzących Turniej. Każdego roku, w różnych kręgach rozważamy uczestnictwo naszych uczniów w kolejnej edycji, tak jest również i obecnie – być może  zakończymy recytację na szczeblu gminnym ….

      Czytającym ten artykuł chcę zagwarantować, że nasze dzieci były przygotowane na wysokim poziomie,  z  bardzo dobrze dobranym repertuarem. Nauczyciele oraz rodzice  poświęcili  mnóstwo czasu na znalezienie właściwego tekstu oraz poprawną recytację. Tak więc, nie powinno się słów krytyki kierować w taki sposób i do wszystkich, bo to niewątpliwie demotywuje i zniechęca do dalszej pracy.

 

B. Sz.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Maja 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Cieszysława, Estera,
Jan, Joanna, Maria,
Mokij, Wincenty,
Zuzanna, Zula
Do końca roku zostało 222 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.