04m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Wycieczka do słowiańskich grodzisk
Wycieczka do słowiańskich grodzisk Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach, Edmund Kaźmierski   

 

Wycieczka do słowiańskich grodzisk nad jeziorem Kamienica

 

Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu zorganizowało dla uczniów gimnazjum , wycieczkę do słowiańskich grodzisk znajdujących się wokół jeziora Kamienica. Współorganizatorem tego wyjazdu była dyrekcja szkoły w Rymaniu, a uczestniczyli też w niej nauczyciele historii Krystyna i Ireneusz Piecykowie.

Zwiedzono kolejno grodziska  Dargocice, Kamica oraz Trzynik. Przewodnikiem był kol. Edmund Kaźmierski ze Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu. Więcej o grodziskach można przeczytać w artykule E. Kaźmierskiego „Grodziska słowiańskie nad jeziorem Kamienica” (KLIKNIJ!) zamieszczonego na stronie www.gorawino.net (Menu główne>W powiecie i gminach >Gościno).

dscf0148.jpg

Młodzież dowiedziała się o historii oglądanych grodzisk, ich usytuowaniu oraz o częściach składowych grodziska. Ponadto E. Kaźmierski przytoczył informacje o „skarbie z Dargocic” znalezionym w 1834 r., mówił też o działalności właściciela tej miejscowości, który w miejscu grodziska prowadził badania i urządzał festyny historyczne. Opowiadał też o legendzie jeziora Kamienica.

Tematyka ta bardzo interesowała młodzież gimnazjalną z Rymania. Praktycznie w terenie mogli zobaczyć pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach słowiańskich. Mimo upływu ponad 1000 lat są one dość dobrze widoczne. Młodzież zadawała wiele pytań, poszukiwała „skarbów”, a najbardziej aktywni otrzymają w nagrodę pozycje książkowe.

Wycieczka ta była kolejnym pomysłem Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu, aby historię pokazywać inaczej. Mamy też nadzieję, że wyjazdy takie będą kontynuowane w przyszłości. Wspólnie zastanawiano się gdzie można pojechać  następnym razem – może kamienne kręgi w Grzybnicy?

zdj: Edmund Kaźmierski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

25 Maja 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Epifan, Grzegorz,
Imisława, Maria
Magdalena, Urban
Do końca roku zostało 221 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.