gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Dzieje się w Stow. Historycznym w Rymaniu...
Dzieje się w Stow. Historycznym w Rymaniu... Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W Stowarzyszeniu Historycznym w Rymaniu wakacje wcale nie były tak do końca tylko wypoczynkiem. Trwały kolejne, wcześniej założone, prace nad kilkoma projektami.

- Zabezpieczenie i konserwacja pomnika wojennego na cmentarzu komunalnym w Rymaniu.

Pomnik ten powoli się rozsypywał. Stanowił nawet zagrożenie dla osób , które przebywały obok niego. Rozebrać go nie można (ma już ok. 100 lat), postanowiliśmy więc go wyremontować i zabezpieczyć przed dalszą degradacją. Członkowie naszego Stowarzyszenia kolejno czyszczą i uzupełniają odpadające z pomnika kamienie. Chcemy przywrócić jego dawny wygląd. Niebagatelną sprawą jest wygląd i estetyka tego miejsca. Całość prac zostanie zakończona do końca października.

dsc05934.jpg


- Zabezpieczenie i konserwacja dużego krzyża nagrobnego znalezionego w lesie w okolicach Powalic.

Krzyż ten został znaleziony przez leśników.

Krzyż ten został znaleziony przez leśników. Był on zakopany w ziemi. Ktoś, kto go znalazł, próbował go odkopać i wyjąć. Prawdopodobnie z powodu ogromnego ciężaru  krzyż nie został wywieziony. Nadleśniczy Nadleśnictwa w Gościnie, p. Krzysztof Olejnik zwrócił się do naszego Stowarzyszenia, abyśmy pomogli rozwiązać problem z krzyżem i gdzieś go umieścili. Członkowie naszego Stowarzyszenia podjęli się tego zadania i krzyż został przywrócony do dawnej świetności. Został odczyszczony z rdzy poprzez piaskowanie, został też zakonserwowany specjalnym środkiem. Przekazaliśmy go do lapidarium stworzonego przez mieszkańców Powalic. Dopiero tam widać jego wielkość pośród innych krzyży tam zgromadzonych.

received_732884070381496.png


Tą drogą dziękujemy też Nadleśnictwu w Gościnie za wsparcie finansowe naszych działań.

Europejskie Dni Dziedzictwa  Kulturowego w Kołobrzegu

7 września w godz. 21.00-22.00 przed ratuszem odbędzie się: Wywoływanie ducha Joachima Nettelbecka”

W dniu 8 września ( w sobotę) w Kołobrzegu organizowane są obchody Europejskich Dni Dziedzictwa  Kulturowego. Główne imprezy odbędą się przed ratuszem w godz. 11.00- 14.00. Będą wystawy, prezentacje, występy zespołów tanecznych  i chórów. W ramach współpracy z Muzeum Oręża Polskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum, nasze Stowarzyszenie  zaprezentuje tam wystawę pod nazwą „Narzędzia naszych przodków”, oraz zdjęcia z dawnego lotniska niemieckiego „Pinnow” (Rzesznikowo).

W dniu tym odbędzie dużo więcej imprez niż te wspomniane wyżej, jak choćby wieczorne zwiedzanie katedry. O imprezach tych znajdziecie Państwo więcej informacji na plakatach.

Natomiast 22 września odbędzie się niejako druga część Dni Dziedzictwa. W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbędą się prelekcje na temat 100 rocznicy odzyskania niepodległości, Wygłoszę tam również prelekcję na temat „ Działalność Stowarzyszenia Historycznego w środowisku wiejskim”. Nastąpi otwarcie wystawy „ Kołobrzeg dawniej i dziś” oraz odbędzie się podróż autokarem do Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu.

Więcej o planowanych imprezach  na plakatach. Już dziś zapraszam do uczestnictwa w imieniu organizatorów.

dsc05936.jpgdsc05946.jpgkrzyz7.pngreceived_242703706431730.pngreceived_298764854010539.pngreceived_1112828132224335.png

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Sierpnia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bartłomiej,
Cieszymir, Jerzy,
Joanna, Malina,
Michalina
Do końca roku zostało 130 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.