03m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow 100 lat odzyskania niepodległości!
100 lat odzyskania niepodległości! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

100_lat.jpgObchodzimy w tym roku piękną rocznicę – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po wielu latach niewoli, Polska z wielkim trudem budowała swoje państwo. Pod koniec I wojny światowej, mieszkańcy w poszczególnych zaborach tę niepodległość widzieli inaczej, a jednak w krótkim okresie państwo nasze się scaliło i odrodziło.

Tu, gdzie obecnie mieszkamy były nadal Niemcy. Dopiero po następnej wojnie światowej ziemie te zostały przywrócone państwu polskiemu. Tu również były różne drogi dochodzenia do wolności, tym bardziej, że ludność, która przyjechała na tzw. Ziemie Zachodnie również pochodziła z różnych zakątków naszego państwa. Byli osadnicy, którzy walczyli z bronią w ręku o Kołobrzeg i inne miasta polski północnej, a po demobilizacji osiedli w naszych miejscowościach. Przyjechali tu ludzie, którzy pochodzili z kresów wschodnich, często byli oni więzieni przez wiele lat na Syberii, w Kazachstanie czy też w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Przyjechali tu również ci, którzy uciekali przed władzą ludową, ponieważ już po wyzwoleniu walczyli w oddziałach partyzanckich, nie zgadzając się na opanowanie całości naszego państwa przez Rosjan. Wszyscy tworzyli jednak na naszym terenie nowe państwo i to była ich droga do wolności.

dsc08847.jpg

dsc08858.jpg


Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przedstawia wystawę zatytułowaną „Drogi do wolności naszych dziadków i ojców”. Przedstawiamy na niej, na podstawie dokumentów i innych pamiątek, przykładowe drogi do tej swoistej wolności. Oryginały tych pamiątek znajdują się w naszej Regionalnej Izbie Muzealnej.

Wystawę można oglądać podczas uroczystości z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Rymaniu oraz w Izbie Muzealnej.

dsc08856.jpgdsc08854.jpgdsc08852.jpgdsc08851.jpg

 
następny artykuł »

Imieniny

15 Listopada 2018
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Artur,
Artus, Idalia,
Leopold, Leopoldyna,
Przybygniew, Roger
Do końca roku zostało 47 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.