gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Rymań arrow Narodowe Święto Niepodległości w Rymaniu
Narodowe Święto Niepodległości w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz Narodowego Święta Niepodległości , w Szkole Podstawowej w Rymaniu odbyły się rocznicowe uroczystości. Była to  wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Hala sportowa, gdzie odbywała się uroczystość, była przepięknie udekorowana.  Zasiedli w niej głównie uczniowie, ale także zaproszeni goście.

. Nie zabrakło mieszkańców gminy Rymań, w tym członków Klubu Seniora „Pod Aniołami”  oraz młodzieży z ośrodka MONAR z Kamienia Rymańskiego.

Uroczystość otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej w Rymaniu Henryk Gromek, który mówił o przebiegu święta niepodległości w rymańskiej szkole. W kolejnych wystąpieniach, wójt gminy Mirosław Terlecki mówił o znaczeniu święta oraz złożył życzenia mieszkańcom, a Tadeusz Dach ze Stowarzyszenia Historycznego mówił o specyfice dochodzenia do niepodległości po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich, w tym o trudnych drogach do wolności  m.in. osadników, którzy walczyli z bronią w ręku o Kołobrzeg i inne miasta Polski północnej, a po demobilizacji osiedli w naszych miejscowościach., ludzi,  którzy pochodzili z kresów wschodnich, często więzionych w łagrach sybiru i Kazachstanu, czy też w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Były też słowa o osobach, którzy uciekali przed władzą ludową, ponieważ już po wyzwoleniu walczyli w oddziałach partyzanckich, nie zgadzając się na opanowanie całości naszego państwa przez Rosjan.

dsc08952.jpg

W programie artystycznym wystąpiła młodzież szkoły, pokazując w jaki sposób Polska dochodziła do niepodległości  w 1918 roku. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży był pięknie przygotowany i pokazywał  na przykładzie wiejskiej rodziny ostatnie lata I wojny światowej, aż do jej zakończenia. Symbolicznie też przedstawiono białego orła spętanego przez zaborców oraz odzyskanie przez niego wolności. Całość była „okraszona” pięknymi pieśniami z tamtego okresu. Brawa dla uczniów oraz nauczycieli, którzy widowisko to przygotowali.

W kolejnej części uroczystości wręczono dyplomy młodzieży, która brała udział w różnego rodzaju konkursach piosenki patriotycznej, plastycznych, sportowych.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wspólne śpiewanie o godzinie 11.11 hymnu narodowego. Później odbył się  występ chóru „Pionier” z Kołobrzegu. Śpiewano różne pieśni, szczególnie te z okresu odzyskiwania niepodległości po zakończeniu I wojny światowej. Chórem dyrygowała p. Jolanta Wójcik-Oszmaniec, która w tym roku otrzymała statuetkę kołobrzeżanki roku. To ona podczas występu nawiązała bliski kontakt z publicznością, a głównie uczniami, zachęcając ich do wspólnego śpiewania, które zresztą wypadło imponująco. Okazało się, ż młodzież szkolna dobrze zna teksty tych pieśni.

Goście zaproszeni, w przerwie mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Nie zabrakło też dyskusji o uroczystości przy kawie i herbacie.

Podziękowania za przygotowanie tak wspaniałych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości należą się wielu osobom. My wymienimy tylko jedną z nich,  koordynującą całość uroczystości p. Krystynę Piecyk.


Zdj. Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Maja 2022
Sobota
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata, Jan,
Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz,
Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 225 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.