gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Leszczyn historia arrow Poszukiwania zamku rycerskiego Manteufflów
Poszukiwania zamku rycerskiego Manteufflów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Od kilku już lat zbieramy informacje na temat średniowiecznego zameczku Manteufflów. Zaczęliśmy od legendy na podstawie książki W. Łysiaka - Grody, zamki, kościoły. Legendy i podania z Pomorza Zachodniego", Wojciech Łysiak, wyd. I 1995. Wcześniej wspominał też o tym w rozmowie z nami André von Kielpinski-Manteuffel. Koledzy ze Stowarzyszenia Historycznego wielokrotnie teren ten penetrowali, aż w końcu znaleźli. Najpierw myśleliśmy, ze może to być stare, średniowieczne grodzisko, teraz bardziej skłaniamy się , że jest to średniowieczny zameczek Manteufflów. Wszystko przed nami.

Zacytuję tu treść, jaka podał w swojej książce W. Łysiak:

W pobliżu Leszczyna, wśród podmokłych pól, jeszcze na początku obecnego stulecia można było zobaczyć resztki starych murów. Tam w dawnych czasach stał zamek rycerski Trunick. Nazwa oznaczać miała „Nie wierz!”. Długie lata bagno i kawałek pola nosiły podobną nazwę, gdyż nie należało im ufać. Konie i wozy, które tam wjechały, natychmiast się zapadały.
dsc09252.jpg

Na łąkach pod Leszczynem w dawnych czasach stał zamek, który należał do rodziny Manteuffel. Nazywał się Trunick i tak jeszcze dzisiaj nazywane jest miejsce, gdzie się znajdował. Nazwa oznacza „Nie wierz!”, gdyż Manteufflowie byli kiedyś strasznymi rozbójnikami, którym nie można było ufać. Dlatego ich zamek otrzymał taka nazwę.
Majątek Leszczyno z początkiem wieku został rozdzielony. Gdy z innych okolic przybyli tu nowi osadnicy, nic nie wiedzieli o starym zamku. Resztki zamku gruntownie uprzątnął pewien nauczyciel z Kołobrzegu, który zakupił część majątku. Stare mury zostały rozebrane, a ziemia z wału wywieziona dla wyrównania łąk. W pobliżu starego zamku na wiele lat przed I wojną światową odbyło się święto strzeleckie. Wtedy, podczas przygotowania strzelnicy, trafiono na wielkie dębowe płyty, które, jak uważano, miały pochodzić z podziemnego przejścia łączącego zamek z pobliskim polem.”

Pisałem wówczas artykuł na ten temat zatytułowany „Zamek w Leszczynie?” (KLIKNIJ!) . Pewne elementy bardzo nam pasują do całej układanki, jednak nie wszystko.

dsc09248.jpg

Po dwóch latach od znalezienia tego miejsca zaczęliśmy jego badania, Najpierw badania detektorami metalu, w których wzięli udział koledzy z Grupy Eksploracyjno-poszukiwawczej „Parsęta z Kołobrzegu, dwie osoby ze Stowarzyszenia Historycznego w Brojcach oraz kilka osób z naszego Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu. Całość prac prowadzi Muzeum w Koszalinie pod nazwą " Badania powierzchniowe na Zameczku Rycerskim w Leszczynie".

W dniu dzisiejszym ( 12 listopada 2018 r.) ruszyliśmy w teren. Łąka okalająca dawny zameczek,  jak się okazało,  była bardzo podmokła. Spowodowały to m.in. bobry, które zbudowały tamy na pobliskiej rzeczce. Po jej przebrnięciu można było podjąć właściwe poszukiwania. Najpierw przeszukiwano tern przyległy do zameczku, pozostawiając niejako, główne miejsce na następny raz . Teren był bardzo rozległy i dobrze, że nasza połączona grupa mogła była dość duża. Efekty może nie były oszałamiające, ale znaleziono bełt od kuszy, trochę podków , monety oraz wiele różnych innych metalowych drobiazgów.

Czekamy teraz na kolejne wyjście w teren i dalsze poszukiwania. O ich wynikach będziemy na bieżąco informować naszych czytelników.

Na zakończenie chciałbym jeszcze przypomnieć, że ustawa
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, między innymi określa, że na stanowiskach archeologicznych nie wolno poszukiwać i zabierać z sobą żadnych przedmiotów, a osoby przyłapane na niszczeniu i ich rozkopywaniu, podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

dsc09242.jpgdsc09250.jpgdsc09256.jpgdsc09258.jpgdsc09260.jpgdsc09262.jpgdsc09267.jpgdsc09271.jpgdsc09273.jpgdsc09279.jpgdsc09288.jpg
Zdjęcia: T. Dach

 
następny artykuł »

Imieniny

22 Maja 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Emil, Helena, Jan,
Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław,
Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.