gorawino 010.jpg
Image

Gadu-Gadu, Kontakt

gg 5872752
administrator Tadeusz, tdach@go2.pl

Przyjazne strony

Image
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Niedziela z historią w Rzesznikowie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Na zaproszenie rady sołeckiej z Rzesznikowa, członkowie Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu ( Tadeusz Dach, Edmund Kaźmierski, Andrzej Kozioł) zorganizowali prelekcję o historii tej miejscowości. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej, przy kawie i herbacie, nie zabrakło też i dobrego ciasta.

Przy okazji spotkania przedstawiliśmy również wystawę na dziesięciu planszach z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Muszę przyznać, że wystawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Podczas prelekcji, mówiłem o historii miejscowości, historii kościoła, a kol. Edmund Kaźmierski o byłym lotnisku niemieckim Pinnow z czasów II wojny światowej.

Podczas prelekcji pokazaliśmy też na dużym ekranie ok. 120 zdjęć związanych ze „starym” Reselkow oraz współczesnym Rzesznikowem. Chyba największe zainteresowanie było przedwojenną kaplicą stojącą tuż przy rzece Mołstowej, dawnym pałacem myśliwskim, jaki istniał nad jeziorem Popiel, czy też zdjęciami z byłego lotniska Pinnow, wśród których były oryginalne zdjęcia z zimy 1939 roku. 

dsc09852.jpg

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia dawnego młyna –wiatraka, który został rozebrany pod koniec lat 60 – tych XX wieku oraz znalezionej ostatnio na dawnym lotnisku dużej szpuli z taśmą filmową 35 mm. Niestety po sprawdzeniu okazało się, że na taśmie tej nic się nie zachowało i jest ona pusta.

Dziękujemy mieszkańcom Rzesznikowa za liczny udział w prelekcji, a radzie sołeckiej, po raz wtóry, za przygotowanie spotkania oraz za zaproszenie Stowarzyszenia Historycznego z Rymania do Rzesznikowa.

Przy okazji niejako, zapraszamy do odwiedzania Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 16 – 18.00 ( w okresie jesienno-zimowym).

Zdj. Andrzej Kozioł

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Święta!

Image

Imieniny

18 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Gracjan,
Gracjana, Laurencja,
Wilibald, Wszemir
Do końca roku zostało 14 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3843 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.