gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Kołowrotki do wełny i międlice Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   
Kołowrotki do wełny i międlice w Izbie Muzealnej w Rymaniu


Mamy coraz więcej eksponatów związanych z „produkcją” wełny, czy też lnu. Problem jest jeden, jak to przedstawić w naszej Izbie Muzealnej. Z powodu braku miejsca, eksponaty te są trochę stłoczone.

Mamy „kilka” kołowrotków do produkcji nici wełnianej. Problemem jest to, że są one w częściach. Ostatnio jednak z tych części udało się złożyć dwa różne kołowrotki, które będą w najbliższym czasie wystawione w Izbie Muzealnej. Wszystko to za sprawą p. Ryszarda i p. Joli (członkini Stowarzyszenia Historycznego), którzy zrobili porządek z kołowrotkami. W chwili obecnej mamy dwa różne, sprawne kołowrotki.

Od p. Stanisława Ciechanowicza otrzymaliśmy wrzeciono do ręcznego snucia nici z pocz. XX w. Z kolei od p. Ryszarda Kruka otrzymaliśmy przęślicę do kołowrotka, również z pocz. XX w.

dsc09877.jpg

Do tradycyjnej obróbki lnu służyły trochę inne narzędzia, a sam proces był dość długi i skomplikowany. Najpierw odbywało się roszenie i moczenie. Miało to na celu oddzielenie włókna od paździerzy, czyli od zdrewniałej części łodygi. Później odbywało się międlenie i trzepanie lnu. Międlenie polegało na mechanicznym połamaniu drewnika znajdującego się wewnątrz łodygi pod włóknem. Służyły do tego międlice i tarlice (cierlice). W naszej Izbie Muzealnej prezentujemy trzy międlice.  Dalej odbywało się sortowanie i czesanie włókien. Później wymiędlone i wytrzepane włókno musiało zostać wyczesane na specjalnych grzebieniach o różnej gęstości kolców. Na naszej wystawie również prezentujemy takie grzebienie. Wyczesane i gotowe do przędzenia włókno skręcało się w zwitki.

Dzięki p. Małgorzacie Hawrylak otrzymaliśmy garść słomy lnianej, szukamy teraz kłębka wełny, aby prezentować ją na kołowrotku.

Wszystkie opisane wyżej elementy możemy oglądać w Regionalnej Izbie Muzealnej w Rymaniu. Przypominam, że w okresie jesienno –zimowym izba jest czynna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 16.00 – 18.00.

dsc09881.jpgdsc09883.jpgdsc09886.jpgdsc09890.jpgdsc09894.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdj: Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

27 Czerwca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Maria Magdalena,
Władysław,
Władysława,
Włodzisław
Do końca roku zostało 188 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4034 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.