gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow Spotkanie w Stowarzyszeniu Historycznym w Rymaniu
Spotkanie w Stowarzyszeniu Historycznym w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

To był udany rok w naszej działalności. Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu, które powstało na początku 2018 roku podsumowało pierwszy rok działalności. Uroczyste spotkanie odbyło się w zabytkowym, rymańskim pałacu, co jeszcze bardziej podkreśliło specyfikę naszej działalności.

Gośćmi na naszym spotkaniu byli: wójt gminy Rymań Mirosław Terlecki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rymaniu Henryk Gromek oraz osoby, które pomagają nam w bieżącej działalności Andrzej Meszczyk, Mirosław Kiełkowski, Jerzy Puchalski, Paweł Walikowski. Wspomnę też, że w spotkaniu uczestniczyły nasze panie, którym mieliśmy okazję pokazać i przybliżyć sprawy, jakimi Stowarzyszenie zajmuje się na codzień.

dsc09975.jpg

dsc09977.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najpierw podczas prezentacji fotograficznej naszej działalności, omówiłem, jakie przedsięwzięcia realizowaliśmy w 2018 roku. Z okazji trwającej jeszcze 100 rocznicy odzyskania niepodległości, pokazaliśmy też wystawę o „drogach do wolności naszych ojców i dziadków”. Uczestniczyliśmy przecież w ramach obchodów 100 rocznicy w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Kołobrzegu i Rymaniu, w uroczystej akademii w rymańskiej szkole, zorganizowaliśmy wyżej wspomnianą wystawę, a także prowadziliśmy kilka prelekcji historycznych. Przedsięwzięć, w których braliśmy udział w minionym roku było znacznie więcej, jak choćby Piknik Historyczny, remont pomnika wojennego na cmentarzu w Rymaniu, organizowaliśmy też wyjazdy dzieci z naszej szkoły do muzeum w Koszalinie oraz na starosłowiańskie grodziska wokół jeziora Kamienica. Mówiłem też o promocji naszej gminy w tvp3, radiu Szczecin, Koszalin oraz Kołobrzeg, a także w prasie lokalnej, Głosie Koszalińskim oraz Gazecie Kołobrzeskiej.

Już teraz możemy zaprezentować nazwę naszego Stowarzyszenia. Nazywamy się Stowarzyszeniem Historycznym „Dębosz” w Rymaniu. Nazwa ta bardzo nam się podoba, a jest też związana z historycznym dębem „Bogusław” znajdującym się nad jeziorem Popiel, czy też z rzeką Dębosznicą, jaka przepływa przez naszą gminę. Pracujemy obecnie nad wyborem logo i wkrótce je zaprezentujemy.

Cieszyła nas wypowiedź wójta gminy Rymań, który bardzo pochwalał nasze działania. Obiecywał też wszelką pomoc w kolejnych przedsięwzięciach na rzecz mieszkańców naszej gminy. Natomiast dyrektor szkoły w Rymaniu wspomniał o przeznaczeniu na nasze potrzeby kolejnego pomieszczenia na nasze zbiory( trzymamy za słowo!).

Część oficjalną spotkania zakończyliśmy wspólnymi życzeniami z okazji nadchodzących świąt. Później była okazja do wspólnych rozmów i dyskusji. Integracja naszego środowiska jest bardzo ważna, a mam nadzieję, że spotkanie przedświąteczne w takiej formie spełniło te oczekiwania.

dsc09965.jpgdsc09968.jpgdsc09969.jpgdsc09971.jpgdsc09974.jpgdsc09979.jpgdsc09981.jpgZdj. Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

27 Czerwca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Maria Magdalena,
Władysław,
Władysława,
Włodzisław
Do końca roku zostało 188 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.