gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Historia w gminie arrow Od kiedy istnieją nasze miejscowości?
Od kiedy istnieją nasze miejscowości? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W ostatnim czasie wrócił temat, od kiedy istnieją miejscowości w gminie Rymań. Tak do końca nie możemy tego autorytatywnie stwierdzić. Natomiast możemy podać, kiedy w historii po raz pierwszy odnotowano pisaną informację o poszczególnych miejscowościach. Pisałem o tym temacie już w maju 2009 roku, a więc blisko 10 lat wstecz:

„Odsłaniając historię naszych miejscowości, wielu z nas jest zdziwionych jak dawno one istnieją. Granicą oceny roku, w którym daną miejscowość założono jest najczęściej podanie jej nazwy po raz pierwszy w jakimś pisanym dokumencie. Nie znaczy to, że dana miejscowość wtedy powstała. One pewnie istniały dużo, dużo wcześniej.”

Pierwsze pisane informacje o miejscowościach naszej gminy:

 - Kinowo            1170            istnieje      849 lat !                  

- Jarkowo           1177                              -   842 lat,

- Drozdowo        1180                              -   839 lat,

- Gorawino         1224 (7 lipiec)               -   795 lat,

- Rymań             1235                             -   784 lat,

- Rzesznikowo   1269 (11 kwiecień)         -    750 lat,

- Starnin             1269 (11 kwiecień)         -    750 lat,

- Leszczyn          1269 (11 kwiecień)        -    750 lat,

- Dębica              1282                              -    737 lat,

750_lat.jpg

 

Rocznice pierwszych informacji pisanych o naszych miejscowościach są imponujące!

Zacytuję raz jeszcze fragment artykułu sprzed 10 lat: „Spotkałem się z zarzutem, że po co opisywać stare niemieckie miejscowości. Chciałbym zaznaczyć, że w latach wczesnego średniowiecza, to nie były miejscowości niemieckie! Istniało przecież wtedy księstwo pomorskie, które nie wchodziło w skład Niemiec. Kolejni książęta pomorscy jak Bogusław, Kazimierz, Warcisław itd. nie byli Niemcami. Przypomnijmy też sobie kolejne wyprawy władców Polski Mieszka I, Bolesława Chrobrego czy też Bolesława Krzywoustego, którzy ówczesnej Polsce podporządkowali ziemie pomorskie.”

Wracając do dnia dzisiejszego, w tym roku (2019) okrągłe rocznice swoich miejscowości mają Starnin, Rzesznikowo oraz Leszczyn i jest to 750 rocznica!

Dwie pierwsze miejscowości chcą tę rocznicę odpowiednio uhonorować i niejako organizują święto swojej miejscowości (Starnin – 25 czerwca 2019, Rzesznikowo 3 maja 2019). Wiem już, że będą uroczyste msze w kościołach, spotkania mieszkańców, prelekcje historyczne, wystawy zdjęć, grille oraz wspólne zabawy. Brzmi bardzo ciekawie i zachęcająco. Czy pozostałe miejscowości naszej gminy podejmą podobne działania w przyszłości, to oczywiście zależy od rad sołeckich, radnych oraz samych mieszkańców. Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”, jakie działa w gminie Rymań, chętnie się w takie działania włączy – przygotujemy prelekcje historyczne oraz wystawy ze zdjęciami.

   dsc06669.jpgPrezentuję powyżej metalowy znaczek pamiątkowy, jaki na 700 lecie miejscowości Groβ Jestin (obecne Gościno ) przygotowali mieszkańcy tamtej miejscowości w 1938 roku. Znaczek ten posiadamy w zbiorach Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu, a otrzymaliśmy go od członka Stowarzyszenia Historycznego p. Waldemara Skrętego.

Na zakończenie, myślę, że warto pamiętać o tych rocznicach, wszak to przecież nasza historia. Być może doczekamy się kiedyś ich mniej, czy bardziej oficjalnego obchodzenia.

Zdj: Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

23 Sierpnia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Apolinary,
Benicjusz, Filip,
Laurenty, Sulirad,
Walerian, Waleriana,
Zacheusz
Do końca roku zostało 131 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.