gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Historia w gminie arrow 4.03.1495r.  Wkroczenie do Rymania wojsk radzieckich
4.03.1495r.  Wkroczenie do Rymania wojsk radzieckich Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 4.03.1945 r. - wojska 1-go Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obecnej gminy Rymań. Praktycznie obyło się bez jakichkolwiek walk czy też obrony terenu ze strony Niemców. Jak to wyglądało w rzeczywistości wiemy na podstawie wspomnień zawartych w kilku książkach:

Margules J. (1967): Piechurzy Kołobrzeskiej Piątki, s. 65

"7 marca. W godzinach wieczornych pułk dotarł do Sławoborza (Stolzenberg). Ścigając nieprzyjaciela posuwano się

marszem ubezpieczonym wzdłuż marszruty: Rymań (Roman), Rześnikowo (Reselkow), Brójce (Bratz), Gryfice (Greifenberg), Stuchowo (Stuchow), Swierzno (Schwirsen)."

Przytocki K. (1974): Rajd ku morzu (seria "Tygrys")

"...Pod wieczór 7 marca podchodzi 4 dywizja piechoty. Sztab jej rozmieścił się o 4 km na południe od Dębicy, w niedużej wiosce Poradz. W jej sąsiedztwie, w Leszczynie, rozlokował się 12 pułk piechoty, a 5 pułk zajął kwatery w Sławenkowie, 4 km na wschód od Dębicy."

front pod kolobrzegiem 03.1945.jpg

Gasztold T. (1976): Wyzwolenie miast i wsi Pomorza Zachodniego w 1945 roku, s. 130 - 131

"Rymań 4 III 1945 r. I FB 1 APanc gw  (I Front Białoruski 1 Armia Pancerna gwardii)

Położona obok szosy Koszalin - Szczecin wieś R.(ymań) była świadkiem wędrówki niekończących się konwojów uciekinierów zdążających  ze wschodu na zachód. Obok cywilów pod koniec lutego 1945 r. ciągnęły rozbite na froncie oddziały niemieckie. W pierwszych dniach marca, kiedy wojska polskie i radzieckie rozpoczęły ofensywę na północ, ruch konwojów cywilnych i wojska stał się szybszy i bardziej nerwowy. 2 III rozeszła się wieść, że czołgi radzieckie, - których niemcy panicznie się bali - pojawiły się w rejonie R. Już następnego dnia w późnych godzinach wieczornych do wsi wjechały pancerne wozy zdążające w kierunku Podwalic (Powalic). Znajdujący się we wsi oddział niemiecki złożony z kilkudziesięciu żołnierzy opuścił pośpiesznie R. udając się w kierunku północnym. Tak samo postąpili strażnicy konwoju jeńców radzieckich, których transportowano na zachód. Uciekli do pobliskiego lasu i w ten sposób grupa kilkuset jeńców radzieckich została wyzwolona w godzinach nocnych, kiedy do wsi wjechały dalsze radzieckie oddziały pancerne."

264bd6242c7b.jpg


Krajewski A. (1979): Drugi Berliński. Z dziejów 2 Berlińskiego Pułku Piechoty

"...Znajdujące się na lewym skrzydle ugrupowanie 1 armii - 2 i 1 dywizja piechoty miały ścigać rozbite oddziały nieprzyjaciela, następnie skierować się na zachód. Po osiągnięciu linii Rzesznikowo - Rymań 1 dywizja piechoty miała skierować oddziały w szyku rozwiniętym w kierunku zachodnim, oczyścić lasy i osiedla z ukrywających się grup rozbitych oddziałów wroga, pod koniec dnia 11 marca wyjść na wschodni brzeg Zalewu Szczecińskiego... 2 pułk piechoty po całodziennym i całonocnym marszu 8 marca nad ranem ześrodkował się w rejonie wsi Powalice..."

Piskorski C. (1961): Pomorze Koszalińskie, s.25

"...Ścigając nieprzyjaciela pułk (6 pułk piechoty) posuwał się nieprzerwanie w kierunku morza. Rymań, Rześnikowo, Brójce, Gryfice, Stuchowo, Świerzno - oto miejscowości leżące na szlaku naszego trudnego marszu. W czasie potyczek i walk zagarnialiśmy coraz większe ilości jeńców, którzy mimo bardzo szczupłej eskorty nawet nie próbowali uciekać."


800px-me109_g-6_d-fmbb_4-001.jpg

Lotnisko Pinnow (obok Rzesznikowa) było najbardziej zmilitaryzowanym obiektem w pobliżu Rymania. W lutym 1945 roku na lotnisko została przebazowana eskadra myśliwska 1/JG3 (Jagdgeschwader ). Eskadra ta latała w tym czasie na samolotach  Messerschmitt BF109 G/K.

Co tam się działo i jakie zadanie wykonywało niemieckie lotnictwo dowiadujemy się ze stron książki Marius Emmerling, "Luftwaffe nad Polską 1939" - część 2 Kampffleiger, Wyd Armagedon, Gdynia 2005, fragmenty dotyczące działań KG1 w marcu 1945 r:

 „-    02.03.45 do akcji skierowano dwie grupy samolotów ze składu I./JG 3, które atakowały bombami i bronią pokładową zgrupowania piechoty i czołgów pomiędzy Stargardem i Drawskiem, zaledwie kilka minut lotu od własnego lotniska w m. Pniewo. Zameldowano zniszczenie 10 samochodów ciężarowych oraz napotkanie 15 samolotów MiG-3.

-   Nocą na 03.03.45 radzieckie szpice zbliżyły się na tyle do lotniska Pinow, że było je już słychać. Jednak starania dowódcy w dywizji o pozwolenie opuszczenia bazy nie dały początkowo rezultatu. O pierwszym brzasku 03.03.45 wszystkie sprawne samoloty I./JG 3 rzucono do akcji przeciw widocznym już nieprzyjacielskim kolumnom marszowym. 29 maszyn Bf 109 zaatakowało czołgi i samochody ciężarowe. Zniszczono 6 czołgów T-34 i 29 innych pojazdów mechanicznych. Trzy czołgi zniszczył Leutnant Brandt. Przy tym na północ od Łobza zestrzelony został o 09.30 radziecki ŁaGG-3.

-       W końcu Oberleutnant Seidl otrzymał pozwolenie na opuszczenie lotniska Pinnow. Zdolne do akcji maszyny wysłano do Neubrandenburga. Dwa niesprawne Bf 109 wysadzono. Personel naziemny udał się ciężarówkami na gaz drzewny do Neubrandenburga. Start samolotów na nowe lotnisko nastąpił pomiędzy 16.20 i 16.25 03.03.45. Zaraz po starcie spadł samolot Oberleutnanta Krusa i eksplodował. Pilot zginął. Gefreiter Nettelmeier zaginął w niewyjaśnio

Źródła: http://www.rymandawniej.h2g.pl (fragmenty książek)
           http://www.gorawino.net/index.php?option=com_content&task=view&id=311&Itemid=176  ( o lotnisku)
 
następny artykuł »

Imieniny

25 Maja 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Epifan, Grzegorz,
Imisława, Maria
Magdalena, Urban
Do końca roku zostało 221 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.