gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Gorawino - szkoła 1971-1973, cz.9. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

 

Image 

Lata 1971- 1973

 

Rok szkolny 1971/1972 został rozpoczęty się w dniu 1 września. Najważniejszą zmiana, była zmiana kierownika szkoły. Na miejsce dotychczasowej kierownik Teresy Notz, która przeszła do pracy w Inspektoracie Oświaty w Kołobrzegu, został mianowany nowy kierownik Albert Wasilewski.

         Kroniki szkolne odnotowują kolejne imprezy i uroczystości w szkole. W listopadzie, jak co roku, obchodzono uroczyście kolejną rocznicę Wielkiej Rewolucji Październikowej, oraz Dzień Nauczyciela. W obu uroczystościach były występy artystyczne dzieci szkolnych.

1972, zabawa noworoczna.
1972, zabawa noworoczna.
 

         29 stycznia 1972 roku Komitet Rodzicielski szkoły wspólnie z gronem pedagogicznym zorganizował noworoczną zabawę karnawałową. Atrakcją były  występy, różnorodne konkursy oraz wspólna kolacja. M.in. przedstawiono inscenizację pt. „Taka sobie bajka o koronie króla Kołka” w wykonaniu klas VII-VIII, oraz „O sportowcu małym Janku, co grał w piłkę bez ustanku” w wykonaniu klas IV-V.

1972, zabawa noworoczna.
1972, zabawa noworoczna.
 

   

1972, kulig.
1972, kulig
      Pomimo małej ilości śniegu zimą 1971/1972, harcerzom szkolnym udało się wybrać właściwy termin (9 luty) na zorganizowanie kuligu, w którym uczestniczyli harcerze oraz zuchy. Kulig zakończył się przy ognisku, wspólnym pieczeniem kiełbasek.

1972, wycieczka do Szczecina.
1972, wycieczka do Szczecina.
         Za zarobione podczas wykopek pieniądze, uczniowie klas VII-VIII, pojechali na wycieczkę przez Trzęsacz, Kamień Pomorski do Szczecina. Zwiedzano  poszczególne  miejscowości oraz znajdujące się w nich zabytki.

15 czerwca 1972 roku uroczyście pożegnano 15 absolwentów klasy VIII. Do najbardziej wyróżniających się należeli Elżbieta Grzesik, Wanda Pańko, Irena Jakubowska i Janusz Homerda. Za zaangażowanie w naukę oraz czynne uczestniczenie w życiu szkoły, otrzymali nagrody w postaci książek.

Zakończenie roku szkolnego dla pozostałych klas, odbyło się w dniu 24 czerwca.

Rok szkolny 1972/1973 uroczyście rozpoczęto w dniu 1 września. Szkoła w Gorawinie zaczęła się rozrastać. Liczba uczniów w tym roku szkolnym przekroczyła 170, utworzono dwie klasy szóste. Uczniowie uczyli się w dziewięciu oddziałach. Nauczycieli było ośmioro. Dyrektor szkoły Albert Wasilewski, oraz nauczyciele Maria Zyskowska, Elżbieta Jankowska, Róża Giejsztowt, Jolanta Winiarska, Jadwiga Hryszan, Teodozja Wasilewska, Antoni Piwowarczyk.

Warunki lokalowe szkoły stały się bardzo trudne przy takiej ilości uczniów. Zajęcia odbywały się aż w trzech różnych budynkach ( w budynku szkoły, w budynku, który był szkołą do 1932 r. – z tyłu za kościołem, oraz w budynku, w którym mieści się obecna szkoła, a wtedy był tam ośrodek zdrowia oraz poczta). Uciążliwe dla dzieci i nauczycieli było ciągłe chodzenie na lekcje, do różnych miejsc we wsi.

Powstała Spółdzielnia Uczniowska w szkole. 4 października odbyło się pierwsze, organizacyjne zebranie członków. Na zebraniu tym wybrano władze Spółdzielni. Pierwszym przewodniczącym został uczeń klasy VIII Józef Maciejczyk, skarbnikiem Teresa Kludzińska, a sekretarzem Bożena Brzywczy. Spółdzielnia przyjęła nazwę „Żaczek”.

5 października odbyła się wycieczka krajoznawcza do Szczecina, zorganizowana wspólnie ze szkołą w Siemyślu. Pojechali uczniowie klas VII. Zwiedzali miasto, zabytki, muzeum, odbyli godzinną przejażdżkę statkiem po porcie, a wieczorem byli w operetce.

Po raz pierwszy w historii, Dzień Nauczyciela był obchodzony 14 października, co było związane z datą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (centralny organ władzy oświatowej powołany w Polsce przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego) pierwszego w Polsce ministerstwa oświaty.  Uczniowie z tej okazji przygotowali akademię oraz występy artystyczne.

1972, na wykopkach.
1972, na wykopkach.

W październiku, młodzież szkolna brała udział w akcji wykopkowej w miejscowym PWGR. Uczniowie szkoły podczas wykopów zarobili łącznie ok. 18 000 zł, które zostały wykorzystane na organizację wycieczki oraz zakup niezbędnych pomocy szkolnych. Każdy z uczniów zebrał przeciętnie ok. 800 kg ziemniaków. Dyrekcja PWGR w Gorawinie zadbała o obfity posiłek ora zorganizowano na zakończenie prac ognisko z pieczeniem kiełbasek.

30 listopada 1972 roku był wielkim dniem dla harcerzy ze szkolnej drużyny. Wieczorem wszyscy w galowych strojach zebrali się przy symbolicznym ognisku. W obecności grona pedagogicznego szkoły i młodzieży szkolnej, złożyli uroczyste przyrzeczenie harcerskie, a drużynowy wręczył im krzyże harcerskie.

Niecodzienny charakter miała wywiadówka , jak odbyła się  4 grudnia. Najpierw były występy artystyczne dzieci, a później dopiero nauczyciele w klasach informowali o postępach poszczególnych uczniów. Frekwencja rodziców wynosiła od 98 – 100 %!

W styczniu, tradycyjnie już , odbyła się zabawa noworoczna, w czasie której uczniowie pracujący w kółku recytatorskim, przygotowali  inscenizację pt. „Grajek i królewna”. Nie zabrakło różnorodnych konkursów oraz wspólnej kolacji.

W kwietniu 1973 roku, rozpoczął działalność zespół taneczny. Pomimo niezbyt długiego okresu swej działalności, zanotował na swoim koncie pierwsze sukcesy. Na powiatowych eliminacjach zespołów artystycznych „tancerze” ze szkoły w Gorawinie zajęli II miejsce, co nawet zostało odnotowane w prasie. W tych eliminacjach brał udział również chór szkolny , który uzyskał wyróżnienie.

W maju, w ramach Dni Oświaty, Książki i Prasy, w szkole odbyło się szereg konkursów, m.in. „Czy znasz tę książkę?”, „Moja ulubiona książka, mój ulubiony bohater”, „Kto najlepiej czyta?” itp. Dokonano również podsumowania konkursu czytelniczego prowadzonego przez bibliotekę szkolną. Najlepszą znawczynią książek  i najsystematyczniejszą czytelniczka okazała się uczennica klasy V Elżbieta Chrzanowska.

1973, biwak w Dargocicach.
1973, biwak w Dargocicach.
Na przełomie maja i czerwca (30.05-03.06.) odbył się biwak dla młodzieży szkolnej nad jeziorem w Dargocicach. Odstąpiono tym razem od organizowania wycieczki autokarowej, na rzecz kilkudniowego spędzenia czasu na łonie natury. Młodzież wykazała się umiejętnością współżycia w grupie oraz swą inicjatywę i samodzielność. Była to bardzo przyjemna i miła forma spędzenia czasu. Na miejscu całe obozowisko  w tym najważniejszy element – kuchnię.

Na zakończenie biwaku swoje dzieci odwiedzili stęsknieni rodzice.

1973, biwak w Dargocicach
1973, biwak w Dargocicach.
 

10 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego dla 20 absolwentów szkoły w Gorawinie.  Przy tłumnie zgromadzonych rodzicach oraz młodszych koleżankach i kolegach zostały wręczone świadectwa oraz dla najlepszych nagrody książkowe, które otrzymali : Bożena Brzywczy, Halina Sterna i Tadeusz Andrusieczko.

1973, pozegnanie klasy VIII.
1973, pożegnanie klasy VIII.
 

20 czerwca, natomiast odbyło się zakończenie roku szkolnego dla całej szkoły. Były występy zespołu tanecznego, chóru szkolnego oraz recytacje najmłodszych. Wręczono świadectwa oraz wyróżnienia.

 

Wiecej zdjęć możesz zobaczyć w galerii foto

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.