gorawino 010.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow U sąsiadów arrow Rzesznikowo arrow Patriotycznie i historycznie w Rzesznikowie!
Patriotycznie i historycznie w Rzesznikowie! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

Piątek, mimo pogody, była przepięknym dniem w Rzesznikowie. 3 maja 2019 roku, w sali wiejskiej w Rzesznikowie, odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi oraz 750 lecia miejscowości. Uroczystość była poprzedzona uroczystą Mszą Świętą Odpustową w miejscowym kościele. Po zakończeniu mszy, ksiądz Krzysztof Kempa, proboszcz parafii z Rymania, przeszedł wraz z uczestnikami mszy do kamiennego obelisku z tablicą upamiętniającą 750 lat Rzesznikowa. Po jego poświęceniu, uczestnicy  uroczystości przeszli do namiotu stojącego przy świetlicy wiejskiej, gdzie była wystawa fotograficzna, pokazująca najciekawsze miejsca z dawnego i obecnego Rzesznikowa. Wystawę tę przygotowało Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania.

004.jpg

Dalsze uroczystości odbywały się już w świetlicy wiejskiej, która była wspaniale przygotowana na przyjęcie gości. Lampka szampana na dobry początek, „sto lat” odśpiewane dla mieszkańców miejscowości tylko podkreślały wagę uroczystości. Na stołach królowały bigos i ciasta. Przyszła tak duża liczba mieszkańców gminy Rymań, że niektórzy stali pod ścianami.

Uroczystość otworzył sołtys miejscowości Henryk Kożuszek oraz radny Rady Gminy w Rymaniu Hubert Cienkusz.

Najpierw wystąpił zaprzyjaźniony z Gminą Rymań, najstarszy chór kołobrzeski „Kombatant”, który przedstawił pieśni patriotyczne, będące żywą lekcją historii dla uczestników uroczystości. Wiele osób siedzących na sali włączało się do wspólnego śpiewania. Na koniec występu odśpiewano wspólnie z całą salą hymn Polski. Atmosfera zrobiła się bardzo podniosła i uroczysta. Później jeden z członków chóru „Kombatant”, p. Jerzy Lewicki wspominał swój pobyt na Syberii oraz odśpiewał „Pieśń o matce”.

027.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” przygotowało prelekcję historyczną o Rzesznikowie, którą przeprowadził Tadeusz Dach. W jej ramach wyjaśniałem, skąd wzięła się data początkowa (pierwsza pisana informacja o miejscowości), jak zmieniała się nazwa miejscowości na przestrzeni wieków oraz pokazałem najważniejsze zabytki i ciekawostki Rzesznikowa. Wspomniałem też, kiedy poszczególne miejscowości z gminy Rymań mają swoje „okrągłe” rocznice „powstania”. W imieniu Stowarzyszenia Historycznego zaprosiłem również wszystkich do udziału w pikniku historycznym w Rymaniu w dniu 18 maja 2019 roku.

Kolejnym punktem uroczystości był występ zespołu śpiewaczego „Biadule” z Kinowa. Jak zawsze grupa ta była w wyśmienitej formie, a śpiewane przez nich utwory przyjmowane były z dużym aplauzem.

A wieczorem odbyła się zabawa, na której bawiono się jeszcze długo po północy.

038.jpgNa zakończenie uroczystości były podziękowania i kwiaty dla osób występujących oraz dla mieszkańców, którzy brali udział w przygotowaniu tej uroczystości. Trzeba przyznać, że pracy włożono mnóstwo, aby uroczystość taką przygotować. Tym bardziej organizatorom, tj sołtysowi, radzie sołeckiej, radnemu Hubertowi Cienkuszowi oraz wszystkim mieszkańcom należą się wielkie podziękowania i życzenia, aby na przyszłość nie zabrakło samozaparcia i chęci organizacyjnych w kolejnych przedsięwzięciach.

Więcej zdjęć:

Zdj: Tadeusz Dach

Andrzej Kozioł

Roman Polan


 

 
następny artykuł »

Imieniny

24 Sierpnia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bartłomiej,
Cieszymir, Jerzy,
Joanna, Malina,
Michalina
Do końca roku zostało 130 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.