gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
II Piknik Historyczny w Rymaniu za nami. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Za nami kolejna edycja akcji „Noc Muzeów”. Stowarzyszenie Historyczne w Rymaniu postanowiło przeprowadzić ją w ramach „Pikniku Historycznego”.  Przy pięknej pogodzie na naszą imprezę przyszła spora rzesza mieszkańców Rymania i i okolicznych miejscowości. Piknik organizowało Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” wspólnie ze Szkołą Podstawową w Rymaniu.

Tematem Pikniku było „Jak Rosjanie 4.marca 1945 r. pogonili Niemców z Rymania”. Sam temat, może trochę kontrowersyjnie ujęty, zainteresował wiele osób. Na żywo  pokazywała to Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Przyjechali przebrani w mundury żołnierzy rosyjskich  i niemieckich, ale także „przywieźli” cywilnych mieszkańców dawnego niemieckiego Roman (Rymania).

Nie zabrakło przedstawicieli Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu ( panowie Piotr i Paweł) oraz współpracującego z naszym Stowarzyszeniem Historycznym Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża w osobie Jerrego (p. Jerzy Bogusławski), który przebrany był w dawny strój słowiański. Na ich stoiskach można było zobaczyć,  a nawet przymierzyć mundury oraz akcesoria wojskowe: hełmy, hełmofony itp. Natomiast popularny "Jerry", przybliżał przybyłym rzemiosło i gry średniowiecznych Słowian.

dsc08492.jpg

Było też stoisko zewnętrzne Regionalnej Izby Muzealnej z Rymania z dawnymi urządzeniami i narzędziami domowymi. W oddzielnym namiocie prezentowała się Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” z Rymania. Można było tam zobaczyć mnóstwo elementów rozbitego pod Rymaniem w 1945 roku niemieckiego samolotu bombowego Ju-52. Koledzy ze Stowarzyszenia pokazywali też jak działają wykrywacze metalu (detektory do poszukiwań) oraz organizowali głownie dla młodzieży poszukiwania praktyczne w ramach „poszukiwań skarbów”.

Pokazaliśmy wystawę fotograficzną zorganizowaną z okazji 750 – lecia miejscowości Rzesznikowo. W auli szkolnej odbyła się prelekcja wykładowcy historii miejscowej szkoły p. Ireneusza Piecyka, który opowiadał o ostatnich miesiącach wojny 1945 r. W Izbie Muzealnej, która była otwarta przez cały okres Pikniku, przewinęło się mnóstwo osób. Podobnie duże zainteresowanie było na stoisku zewnętrznym z przedmiotami muzealnymi

dsc08529.jpg
Jednak najważniejszym elementem Pikniku był praktyczny pokaz działań żołnierzy rosyjskich zajmujących dawny Rymań i jego próba obrony ze strony Niemców. Najpierw osobiście przytoczyłem trochę informacji ze wspomnień Niemców, jak oni to widzieli. Wszędzie był ogromny chaos, część ludności uciekła już kilka dni wcześniej, Inni gromadzili się na dworcu kolejowym, skąd ostatni pociąg odjechał ok. godz. 1.00 w nocy. Słychać już było chrzęst gąsienic rosyjskich pojazdów pancernych. Później szef GRH „Nałęcz” p. Jerzy Nowak opowiadał o przełamaniu Wału Pomorskiego przez jednostki rosyjskie i polskie i podejściu ich w kierunku Kołobrzegu m.in. przez Rymań. Omówił też prezentowany pokaz na żywo. W pokazie uczestniczyła grupa ok. 20 rekonstruktorów z GRH „Nałęcz”. Byli przebrani w mundury rosyjskie, niemieckie, a osoby cywilne (odgrywające mieszkańców dawnego Roman) nosiły stroje z końca wojny. Było dużo strzelaniny, wybuchów petard oraz dymu. Całość się ładnie komponowała. Na zakończenie pokazu „podpici” żołnierze rosyjscy „uprowadzili” z tłumu widzów kobietę, którą próbowali rozebrać. Oczywiście wszystko skończyło się dobrze, a rekonstruktorzy z GRH „Nałęcz” otrzymali burzę braw od widzów.

dsc08472.jpg
Nie zabrakło na Pikniku wojskowej grochówki przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną, były też pieczone na grillu kiełbaski i ciasta.

Przez ostatnie dni pogoda była bardzo zmienna, natomiast nam zrobiła ogromną niespodziankę: było ciepło, słonecznie i bardzo pogodnie.

II Piknik Historyczny (podobnie jak pierwszy w 2018 r.) potwierdził, że jest duże zainteresowanie sprawami historii naszego regionu pokazanej inaczej. Już podczas jego trwania padały pytania o termin i tematykę następnego takiego spotkania.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom Pikniku Historycznego za przybycie i udział. Szczególne podziękowania w imieniu Stowarzyszenia Historycznego składam wójtowi gminy Rymań, który również osobiście zaangażował się w sprawę organizacji pikniku, dyrekcji szkoły podstawowej oraz nauczycielowi panu Ireneuszowi Piecykowi. Wielką sprawą było przygotowanie i obsługa Pikniku przez członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia, a byli to: Edmund Kaźmierski, Andrzej Kozioł, Waldemar Skręty, Arek Trybuchowski, Dariusz Pułło, Agnieszka Pułło, Aldona Korytowska, Grzegorz Ruciński, Mariusz Zakonek, Janek Ronewicz, Adam Gąsiorek, Monika Kuroń, Henryk Gromek, Żaneta Staszewska, Paweł Peszczyński oraz nasi sympatycy Krystyna Potyralska z synem Kamilem i Wilek Radoń. Wszyscy włożyli wiele pracy, aby Piknik Historyczny był udaną imprezą.

Zdj: Tadeusz Dach, Roman Polan

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

21 Września 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bożeciech, Bożydar,
Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz,
Laurenty, Mateusz,
Mira
Do końca roku zostało 102 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4120 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.