gorawino 022m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Kapsuła czasu na cmentarzu w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Od pewnego czasu remontujemy pomnik wojenny na cmentarzu w Rymaniu. Pomnik ten powstał po I wojnie światowej i obecnie, po ponad sto latach, zaczął się rozpadać. Poszczególne kamienie były już ruchome, cześć, która już odpadła była zgromadzona z tyłu za pomnikiem. Odpadające kamienie mogły stanowić wręcz zagrożenie dla przebywających obok osób. Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” postanowiło pomnik odrestaurować. Pomnik został częściowo rozebrany, a  kamienie, z których pomnik jest zbudowany, zostały ponownie „związane” mocną zaprawą. Całość pod ciśnieniem została umyta. Poszczególne poziomy pomnika zostały odpowiednio umocowane i odbudowane. Mamy nadzieję, że kolejne 100 lat pomnik przetrwa.

Postanowiliśmy wykorzystać moment renowacji pomnika i umieścić w nim „kapsułę czasu”.
001d.jpg

W kapsule umieściliśmy najnowsze informacje o Stowarzyszeniu Historycznym „Dębosz”, opisaliśmy nasze działania, oraz umieściliśmy tam szereg informacji i zdjęć dotyczących Rymania, kilka monet ( m.in. z papieżem Janem Pawłem II, dot. Solidarności i inne). Umieściliśmy tam również aktualne wydanie „Głosu Koszalińskiego” oraz „Gazety Kołobrzeskie”. Jest też wykaz osób bezpośrednio zaangażowanych w renowację pomnika. Dane te są umieszczone w wersji papierowej oraz na pendrive. Po odpowiednim zabezpieczeniu, m.in. w łusce artyleryjskiej, zostały złożone wewnątrz pomnika i zamurowane. Obecnie, pomnik po odczyszczeniu i złożeniu (już prawie w całości) prezentuje się dużo lepiej i nie stanowi zagrożenia dla osób przebywających obok niego.

 Może ktoś, kto za następne 100 lat będzie ponownie remontował pomnik znajdzie te nasze zapiski, zdjęcia i je upubliczni.

Zdj. T.Dach, D. Pułło

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

15 Lipca 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Daniel, Dawid,
Dawida, Egon,
Henryk, Ignacy, Iga,
Ignacja, Żegota,
Lubomysł, Niecisław,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 170 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4052 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.