gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Stowarzyszenie Historyczne arrow 750 lat Starnina, historia w roli głównej!
750 lat Starnina, historia w roli głównej! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Przy pięknej pogodzie, w sobotę, 22 czerwca 2019 roku mieszkańcy Starnina obchodzili 750 lat swojej miejscowości!

Było bardzo uroczyście, patriotycznie oraz historycznie. Całość uroczystości była przygotowana z najdrobniejszymi detalami. Do organizacji święta w Starninie  włączył się Urząd Gminy w Rymaniu, Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”, miejscowa OSP, ale przede wszystkim mieszkańcy Starnina. Organizatorem była rada sołecka miejscowości działająca pod kierownictwem p. sołtys Stanisławy Stasiak oraz radny Rady Gminy Grzegorz Ruciński. Ogromne brawa dla mieszkańców miejscowości za powszechną mobilizację i uczestnictwo w obchodach.

Wszystko zaczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii Gorawino ks. Marka Mierzwę. Podkreślił on w kazaniu wagę takiej uroczystości dla miejscowej społeczności.
dsc09426.jpg

dsc09358.jpgUroczysty charakter mszy podkreślał piękny występ zespołu śpiewaczego „Biadule” z Kinowa. Po mszy, w kościele odbyła się pierwsza część prelekcji historycznej, którą wygłosili członkowie Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu Tadeusz Dach oraz Edmund Kaźmierski. Była w niej mowa o historii kościoła w Starninie na przestrzeni wieków oraz o historii i dniu dzisiejszym zabytkowego cmentarza ewangelickiego.  Mocno podkreśliliśmy rolę mieszkańców oraz strażaków miejscowej OSP w utrzymaniu ładu i porządku na zabytkowym cmentarzu.

Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” w sali wiejskiej przygotowało wystawę fotograficzną związaną z historią tej miejscowości (brawo Jola!). Przed salą stał też namiot, w którym Regionalna Izba Muzealna przedstawiała część swoich eksponatów. W namiocie tym panie ze Stowarzyszenia Historycznego ( Monika, Agnieszka oraz Aldona) prezentowały nasze zbiory. Panie były ubrane w historyczne stroje z okresu średniowiecza, czym wzbudzały powszechny aplauz. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się pokaz wyrabiania mąki w średniowiecznym żarnie w wykonaniu Oli.

dsc09384.jpgW międzyczasie do Starnina przyjechał starosta kołobrzeski p. Tomasz Tamborski, który wziął udział w dalszych uroczystościach.

Później wszyscy udali się do sali wiejskiej. Tam przy kawie i herbacie oraz wspaniałym cieście (upieczonym przez mieszkańców Starnina) mogliśmy oglądać występ zespołu „Biadule”. Ponownie członkowie Stowarzyszenia Historycznego, w kolejnej prelekcji, mówili tym razem o historii Starnina. Podkreślona została data pierwszej pisanej informacji o miejscowości z 11 kwietnia 1269 r. ( stąd te 750 lat), była mowa o pierwszym grodzisku średniowiecznym, Manteufflach, którzy zasiedlili ten teren, pałacu, który zbudowali w 1500 roku oraz o rozwoju Starnina w okresie przed I i II wojną światową. W międzyczasie dojechał do Starnina chór „Kombatant” z Kołobrzegu, który przedstawił zgromadzonym piękny koncert pieśni wojskowych. Tradycją już się stało, że słuchający koncertu, włączają się do śpiewania razem z chórem. Na zakończenie występu śpiewała już cała sala.

dsc09392.jpgPrzed salą wiejską były też prezentowane książki napisane przez byłych mieszkańców miejscowości: Konrada Okulicz-Kozaryna oraz Anetę Gawriłow (wspólnie z Marcinem Niziurskim).

Kolejnym elementem uroczystości było odsłonięcie obelisku kamiennego z przytwierdzoną tablicą mówiącą o tej niezwykłej uroczystości. Przy obelisku stali harcerze w mundurach, czym podkreślali doniosłość tej uroczystości. Nie obyło się bez zdjęć z mieszkańcami przy nowym pomniku w miejscowości.

Dalsze przedsięwzięcia odbyły się na boisku, gdzie strażacy z OSP pokazywali swój sprzęt oraz sposoby ratowania ludzi. Nie zabrakło potraw z grilla i „dmuchańców” do zabaw dla dzieci. Na zakończenie była zabawa ‘prawie” do białego rana…

dsc09440.jpgImpreza zgromadziła bardzo wiele osób. Wszystkim, którzy przyczynili się do udziału w uroczystościach 750 lat Starnina, w imieniu organizatorów wyrażamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że ta i podobne imprezy w przyszłości będą okazją do jeszcze większej integracji mieszkańców.

Osobiście też dziękuję za ogromne zaangażowanie i udział w uroczystościach wszystkim członkom Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz”: Edmundowi, Monice, Agnieszce, Aldonie, Joli, Andrzejowi, Darkowi, Grzegorzowi, Tadeuszowi. Mam też nadzieję, że kolejne imprezy, w których będziemy brali udział będą równie atrakcyjne i tak perfekcyjnie przygotowane.

zdj. Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Października 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Abercjusz, Filip,
Halka, Kordula,
Kordelia,
Przybysława, Sewer
Do końca roku zostało 71 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.