01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Gorawino - szkoła 1973-1975 cz.10. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Image

Uroczysty początek roku szkolnego 1973/1974, nastąpił w dniu 3 września. Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym. Dyrektor szkoły Albert Wasilewski przedstawił wszystkim grono pedagogiczne szkoły: Ryszard Dziedzic, Zuzanna Głowacka, Róża Giejsztowt, Krystyna Gorączkowska, Elżbieta Jankowska, Antoni Piwowarczyk, Jolanta Winiarska, Maria Zyskowska. W nowym roku szkolnym w szkole uczyło się 180 uczniów w dziesięciu oddziałach. Nauka odbywała się w dotychczasowym budynku szkoły. Nowy budynek, który miał rozwiązać problemy lokalowe szkoły przechodził remont kapitalny.

 



1 października odbyło się w obecności rodziców i młodzieży szkolnej, ślubowanie uczniów klas pierwszych.   Wychowawczyni, R. Giejsztowt, odczytała tekst ślubowania, a dzieci trzymając dwa palce prawej ręki na szarfie biało-czerwonej, powtarzały słowo „ślubuję”. Na zakończenie, wychowawczyni, przypięła każdemu „pierwszakowi” kokardkę z wypisaną datą ślubowania. Była również część artystyczna, gdzie recytowano wiersze i śpiewano piosenki.

W dniu 12 października, młodzież uczciła XXX rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego, a 13 października z kolei, uroczyście obchodzono dzień nauczyciela. Kolejne uroczyste apele dotyczyły 56 rocznicy rewolucji październikowej oraz dnia górnika.

1974, zabawa noworoczna
1974, zabawa noworoczna.
 

Jak zawsze ważnym wydarzeniem w życiu szkoły była zabawa noworoczna, która odbyła się w dniu 19 stycznia 1974 roku. Młodzież klas V-VIII przygotowała część artystyczną, kolację i dekoracje. Były to elementy zadania współzawodnictwa. Zabawę rozpoczęto częścią artystyczną. W trakcie zabawy odbywały się różnorodne konkursy oraz kolacja. W wyniku przeprowadzonej oceny części artystycznej, dekoracji sal oraz kolacji, I miejsce zajęły klasy VI i VIIa,  II miejsce klasa VIII, III miejsce klasa VIIb, IV miejsce klasa V.

1974, zabawa noworoczna.
1974, zabawa noworoczna.
 

26 stycznia odbyła się z kolei zabawa noworoczna dla uczniów klas I-IV oraz dzieci z ogniska przedszkolnego. W przygotowaniach pomagali uczniowie klas starszych. Była część artystyczna, liczne konkursy z nagrodami oraz kolacja przygotowana przez Komitet Rodzicielski.

Kolejne uroczystości w szkole to z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet , 8 marca oraz 18 marca z okazji 29 rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu. Referat na temat przebiegu walk o wyzwolenie ziemi kołobrzeskiej wygłosiła uczennica M. Andrusieczko. W części artystycznej zaprezentowano montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VIIa.

7 kwietnia chór szkolny oraz zespół wokalny, prowadzone przez dyrektora szkoły A. Wasilewskiego, brały udział w eliminacjach powiatowych w Kołobrzegu. Zarówno w kategorii chórów jak i zespołów wokalnych nasi reprezentanci zajęli II miejsca.

30 kwietnia uczniowie szkoły brali udział w akademii gminnej, a chór i zespół wokalny wystąpił w części artystycznej.

1974, biwak
1974, biwak nad j. Popiel.
 

Od 1 do 5 czerwca, uczniowie klas V-VIII brali udział w biwaku zorganizowanym nad jeziorem Popiel. Biwak był przyjemną formą wypoczynku oraz doskonałą lekcja gospodarności i umiejętności współżycia w grupie. Zorganizowano kuchnie i miejsca do spania, a nawet kawiarenkę „Pod sosną”.

1974, biwak
1974, biwak nad j.Popiel.
 

12 czerwca uroczyście pożegnano 20 uczniów klasy VIII. Najbardziej wyróżniający się uczniowie w nauce, zachowaniu i aktywności społecznej to T. Kludzińska, G. Stępniak, Z. Petejko, K. Celiński.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego nastąpiło w dniu 20 czerwca. Rozdano świadectwa, były nagrody dla wyróżniających się uczniów, była również część artystyczna.

Rok szkolny 1974/1975 uroczyście rozpoczęto w dniu 2 września. Młodzież została zgromadzona przed nowym budynkiem szkolnym! Dyrektor szkoły A. Wasilewski przedstawił grono pedagogiczne: K. Brzywczy, R. Dziedzic, R. Giejsztowt, Z. Głowacka, K. Gorączkowska, E. Jankowska, J. Winiarska, M. Zyskowska.

Doniosłym momentem uroczystości było przecięcie wstęgi z okazji oddania do użytku nowego budynku szkolnego. Budynek ten został zaadoptowany na potrzeby szkoły i wykonano w nim kapitalny remont. Aktu otwarcia szkoły dokonał przedstawiciel Urzędu Gminy oraz dyrektor szkoły. Po otwarciu, zgromadzeni goście, nauczyciele oraz uczniowie zwiedzili budynek i zapoznali się z nowymi warunkami. Skończyły się trudności lokalowe szkoły. Od tej pory nauka odbywać się będzie w dwóch budynkach. W starym budynku będą klasy I-II oraz klaso-pracownia ZPT i wychowania plastycznego, a w nowym, klasy III-VIII i klaso-pracownie: biologiczna, języka polskiego, fizyczna, matematyczna i geograficzna.

30 września podczas apelu odbyło się pasowanie dzieci klasy I na uczniów szkoły. Kolejne uroczystości dot. 12 października – dzień LWP oraz 7 listopada- rocznica rewolucji październikowej.

Młodzież klas VII-VIII w dniu 14 listopada wyjechała na wycieczkę do Szczecina. Podczas wyjazdu zwiedzano zabytki miasta oraz port. Wieczorem uczniowie byli na spektaklu operetki pt. „Zemsta nietoperza”.

18 stycznia 1975 roku odbyła się w szkole tradycyjna zabawa noworoczna. Wielka atrakcją zabawy był konkurs na najpiękniejszy strój maskowy. Główna nagrodę, w tym konkursie, zdobyły uczennice klasy VIIIa  H. Wronka i A Chrzanowska, za pomysłowy strój króla i królowej. W trakcie zabawy odbyła się wspólna kolacja, którą zorganizował Komitet Rodzicielski szkoły.

Uroczyście obchodzono w szkole kolejne wydarzenia: 8 marca –międzynarodowy dzień kobiet, 18 marca- wyzwolenie Kołobrzegu. 30 kwietnia z uroczyście obchodzono akademię z okazji święta pracy. Referat wygłosiła uczennica klasy VIII B> Wróblewska. W części artystycznej był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas II-VIII.

4 maja chór szkolny prowadzony przez dyrektora szkoły A. Wasilewskiego zajął 4 miejsce podczas eliminacji powiatowych.

W dniu 20-21 maja odbyła się wycieczka dla uczniów klas VII-VIII do Poznania. W pierwszym dniu zwiedzano katedrę i muzeum, a wieczorem oglądano operę „Straszny dwór”. W drugim dniu wycieczki zwiedzano pałac w Kórniku oraz palmiarnię i cytadelę w Poznaniu.

W dniach 30maja do 3 czerwca, młodzież z klas IV-VIII była na biwaku nad jeziorem Popiel. W dniu 31 maja dodatkowo nad jezioro przyjechały dzieci z klas I-III. Atrakcją tego dnia były wspólne gry i zabawy z okazji Dnia Dziecka. 1 czerwca w odwiedziny przyjechali rodzice.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas VIII było szczególne, ponieważ po raz pierwszy w historii szkoły było aż 42 (!) absolwentów.

Wiecej zdjęć możesz zobaczyć w galerii foto

 Poszukujemy informacji o pierwszych latach szkoły w Gorawinie, relacji z wydarzeń oraz zdjęć z tego okresu celem opublikowania na stronach portalu internetowego gorawino.net . Jeśli masz ciekawe zdjęcia z czasów szkolnych, ale z lat późniejszych i chcesz aby były one zamieszczone w kolejnych artykułach opisujących szkołę w Gorawinie, napisz do nas.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Kwietnia 2024
Środa
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Aleksy,
Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis,
Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir
Do końca roku zostało 252 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5797 dni.





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.