gorawino 022m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Gorawino szkoła 1975-1978 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   
 
Kolejny rok szkolny 1975/1976 był  trochę inny od poprzednich, ponieważ rozpoczął się nie jak zwykle 1 września a 21  sierpnia, ale żeby osłodzić uczniom to przyspieszenie również zakończenie roku szkolnego odbyło się nie typowo, bo 5 czerwca 1976 r. W szkole grono pedagogiczne składało się z następujących nauczycieli: Róża Giejsztowt, Elżbieta Jankowska, Zuzanna Głowacka i Maria Zyskowska. Nauczycielka Bożena Czerska odeszła na roczny urlop, a Krystyna Gorączkowska przebywała  na urlopie zdrowotnym. Ponadto z grona pedagogicznego odeszła Jolanta Dach (Winiarska), która zmieniła miejsce zamieszkania oraz Ryszard Dziedzic. 16 października do szkoły przybył nowy nauczyciel Jan Łuć.

W szkole uczyło się 135 uczniów w 9 oddziałach.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się również ślubowanie najmłodszych uczniów. Wszystkie pierwszaki otrzymały kokardki z wypisana datą ślubowania. Uroczystość zakończyły wierszyki i piosenki dla najmłodszych.

W szkole, jak zawsze odbywały się kolejne uroczystości z różnych okazji. I tak, 12 października z okazji  dnia LWP odbyło się spotkanie z przedstawicielem wojska. 14 października obchodzono Dzień Nauczyciela, 7 listopada kolejna rocznica rewolucji październikowej, 4 grudnia dzień górnika, 16 stycznia obchody 31 rocznicy wyzwolenia Warszawy.

17 stycznia odbyła się w szkole zabawa noworoczna. Były występy artystyczne, konkursy z nagrodami oraz wspólny podwieczorek.

 

Pomimo niezbyt śnieżnej zimy, gdy tylko trochę białego puchu spadło, w dniu 5 lutego, został zorganizowany kulig. Chętnych było wielu. Tradycyjnego konia zastąpiły tym razem „konie mechaniczne”.

 

Kolejne uroczystości szkolne to  marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, 18 marca kolejna rocznica wyzwolenia Kołobrzegu, gdzie na uroczysty apel zaproszono uczestników walk o Kołobrzeg – Józefa Sandorskiego, Rudolfa Rydza i Franciszka Szymanka.  Przed 1 majem młodzież szkoły podjęła zobowiązania o charakterze gospodarczym zmierzające do upiększenia szkoły. Postanowiono pomalować ogrodzenie przy szkole oraz przy zabudowaniach rencistów. Prace te zostały w pełni zrealizowane.

Dzień Dziecka upłynął w szkole pod znakiem zabaw i sportu. Dla części dzieci zorganizowano gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Pozostali wyjechali na zawody sportowe w Rymaniu.

W dniu 5 czerwca zakończono uroczyście ten nietypowy rok szkolny, a dzieci po otrzymaniu świadectw uczestniczyły w zabawie szkolnej.

Rok szkolny 1976/1977, to kolejny rok, kiedy zajęcia szkolne nie zaczynały się w dniu 1 września, a 23 sierpnia. Grono pedagogiczne szkoły, to: Elżbieta Jankowska, Zuzanna Głowacka, Krystyna Gorączkowska, Jan Łuć, Bożena Czerska, Maria Zyskowska. Nauczycielka Róża Giejsztowt przebywała na urlopie zdrowotnym.

Jesienią uczniowie szkoły z klas VI-VIII brali udział w wykopkach w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym.

Odbyła się też wycieczka autokarowa do Szczecina, w której wzięli udział uczniowie klas VII-VIII.

22 stycznia 1977 roku odbył się w szkole bal noworoczny. Były liczne gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Odbyła się również wspólna kolacja zorganizowana przez Komitet Rodzicielski szkoły.

Z nadejściem wiosny młodzież szkolna brała udział w akcji pod hasłem „Ład i porządek”. Wykonano szereg prac na terenie wsi i oraz na terenie szkoły. Uporządkowano między innymi skwery, wygrabiono trawniki, pomalowano płoty oraz sadzono kwiaty. Przeprowadzono również zbiórkę złomu i makulatury.

1 czerwca, to dzień sportu i zabaw dla uczniów. Uczniowie klas starszych wzięli udział w rozgrywkach sportowych w Rymaniu, a uczniowie klas młodszych uczestniczyli w grach i zabawach na terenie szkoły. Wielkim przeżyciem dla dziesięciolatków był egzamin z przepisów ruchu drogowego i zdobycie karty rowerowej.

Zakończenie roku szkolnego odbyło się w dniu 4 czerwca. Były przemówienia i gratulacje dla najlepszych, wszyscy natomiast otrzymali świadectwa. Odbyła się również część artystyczna w wykonaniu młodzieży.

Rok szkolny 1977/1978 uroczyście rozpoczęto w dniu 22 sierpnia. Grono pedagogiczne szkoły : dyrektor – Albert Wasilewski, nauczyciele – Róża Giejsztowt, Zuzanna Głowacka, Krystyna Gorączkowska, Elżbieta Jankowska, Jan Łuć, Maria Zyskowska.

          W dziesięciu oddziałach uczyło się 123 uczniów.

1 wrzesień obchodzony był, jako święto szkoły. W dniu tym „pierwszaki” przystąpiły do uroczystego ślubowania. Po ślubowaniu każdy uczeń złożył odcisk swego palca obok nazwiska w akcie ślubowania. Wychowawczyni przypięła każdemu uczniowi kokardkę z wypisana datą ślubowania. Uczniowie otrzymali tez długopisy. Później były jeszcze wierszyki i piosenki dla najmłodszych.

 

W ramach tzw. „przerwy jesiennej”, pod koniec września,  uczniowie klas starszych uczestniczyli w wykopkach ziemniaków w PGR Gorawino, natomiast uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach wychowawczych w szkole.

W szkole obchodzono uroczyście dzień LWP oraz dzień nauczyciela. 24 października młodzież wyjechała do kina w Kołobrzegu na projekcję filmu „Bolek i Lolek”. Uczniowie po raz pierwszy mogli oglądać swoich ulubionych bohaterów na wielkim ekranie.

Noworoczna zabawa karnawałowa w szkole odbyła się 21 stycznia. W jej trakcie odbywały się liczne konkursy. Największą atrakcją był konkurs na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy kostium karnawałowy. Odbyła się też wspólna kolacja przygotowana przygotowana przez Komitet Rodzicielski szkoły.

W okresie ferii zimowych w szkole zorganizowano zimowisko. Dla uczestników były liczne atrakcje, różnorodne konkursy, gry sportowe, projekcje bajek i filmów.

W drugim półroczu, uczniowie z klas VII-VIII (Blutka Marek, Zinowik Dariusz, Bereda Sylwester, Weiler Elżbieta, Michałkiewicz Cezary, Kachniarz Andrzej), uczestniczyli w gminnych eliminacjach konkursów przedmiotowych z języka polskiego, języka rosyjskiego i matematyki. Zwycięzcą eliminacji gminnych z języka polskiego i rosyjskiego, został uczeń szkoły w Gorawinie Dariusz Zinowik. Uczeń ten zajął również II miejsce w konkursie matematycznym.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został uczczony spotkaniem z aktorami jednego z łódzkich teatrów. Później przed szkoła odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerzy i zuchów. Harcerze otrzymali krzyże harcerskie, a zuchy znaczki zuchowe.

Zakończenie roku szkolnego odbyło się w dniu 9 czerwca. Rozdano świadectwa uczniom, a wzorowi i wyróżniający się uczniowie otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia.

Niestety nie posiadamy prawie żadnych zdjęć z tego okresu. Osoby, które takie zdjęcia maja są proszone o kontakt, chętnie zamieścimy je w naszej galerii zdjęć.

Wiecej zdjęć możesz zobaczyć w galerii foto

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

23 Kwietnia 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.

Programy tv

Gościmy






© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.