gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasze podróże arrow Polska arrow Gryfino - Krzywy Las
Gryfino - Krzywy Las Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Nasze wyjazdy w okresie pandemii.

 

Pandemia Covid-19 trwa nadal. Nasze plany wyjazdowe niestety upadły. Jest coraz więcej zakażeń i dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia nie napawają optymizmem.

Postanowiliśmy organizować sobie krótkie wyjazdy, jednodniowe. Odpada problem z noclegami, posiłkami i z całą tą logistyką. Stosujemy zasady dystansu społecznego, nie odwiedzamy miejsc gdzie jest tłok, a kanapki i napoje mamy zawsze ze sobą.

Czy znamy swoje województwo, jego ciekawostki, poszczególne miejscowości? Ostatnio byliśmy już w Darłowie i Darłówku, Niechorzu i Pogorzelicy, Jastrowiu, Nadarzycach, Bornym Sulinowie, odwiedziliśmy Kamienne Kręgi obok Grzybnicy, miejscowość Górawino (!) pod Bobolicami, elektrownię w Żydowie, a nasz najnowszy wyjazd to Gryfino. Głównym celem było zobaczenie ciekawostki przyrodniczej, jaką jest tzw. Krzywy Las.

004.jpg

Dojazd

Jadąc z Kołobrzegu to ok. 150 km. Dojazd jest dobry, ponieważ praktycznie jechaliśmy cały czas trasą S-6 i dopiero tuż przed przejściem granicznym w Kołbaskowie zjechaliśmy w kierunku Gryfina. Trzeba przejechać całą miejscowość, na końcu będzie duży rozjazd, w prawo na wiadukt, a w lewo ( i tam jedziemy) w ul. Przemysłową. Będzie to już miejscowość Nowe Czarnowo, a ulicą tą można dojechać do elektrowni Dolna Odra. Po przejechaniu kilku kilometrów ( jedziemy wzdłuż rurociągu ciepłowniczego), tuż przed osiedlem bloków mieszkalnych należy się zatrzymać. W prawo, przy wejściu do lasu jest umieszczona tabliczka informacyjna. Dalej trzeba przejść ok. 400 m i już będą widoczne „dziwnie” wyprofilowane drzewa.

 

Krzywy Las

 

Jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.

Jak podaje portal internetowy https://gryfino.pl/WrotaGryfina/chapter_56734.asp:

Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo - skręca pod kątem 90o i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.

 Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda, więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew.  Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.

Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo.  Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko. ”

 

Komu to miało służyć i w jakim celu do dnia dzisiejszego praktycznie nie ustalono.

Zagadka „krzywych drzew” do dzisiejszego dnia nie jest rozwiązana. Czy miały one służyć np. meblarstwu, budowaniu łodzi czy też innym tego rodzaju działaniom, tego praktycznie nikt nie wie. Gdzieś czytałem, że być może czołgi rosyjskie w okresie wojny tak zdewastowały ten lasek, że drzewa wyrosły w ten sposób, ale taka interpretacja wydaje się zupełnie niewiarygodna.

Dziwi tylko fakt, że do dzisiaj nie znaleziono żadnych dokumentów, czy też świadków tamtego okresu, którzy mogliby ten fakt wyjaśnić.

Nie mniej jednak ciekawostka przyrodnicza istnieje i można ją zobaczyć w terenie.

 

W okolicy można również zobaczyć

Zbyt mało czasu zarezerwowaliśmy sobie na zwiedzenie tego zakątka województwa zachodniopomorskiego. Obiecujemy sobie, że tam wrócimy…

Leżące obok Gryfino to również ciekawa miejscowość. Z najważniejszych miejsc można tam zobaczyć m.in.

- Kościół p.w. Narodzenia NMP, dawniej św. Mikołaja z 1300 roku,

- Brama Bańska i mury obronne. Mury i bramę zaczęto budować po 1284 roku

- Cmentarz Wojenny Żołnierzy Radzieckich. Łącznie na cmentarzu spoczywa 7134 żołnierzy, w tym: 1220 żołnierzy znanych i 5914 żołnierzy nieznanych.

- Lapidarium byłych niemieckich mieszkańców Gryfina

W leżącej obok Gryfina gminie Stare Czarnowo również jest wiele ciekawych miejsc, do których można pojechać.

- w niedalekim Kołbaczu już w XII wieku klasztor założyli mnisi Cystersi. Powstał tam kościół w 1210 roku. W XII w. ziemie te należały do Warcisława II Świętoborzyca, kasztelana szczecińskiego, który w 1173 sprowadził w okolice grodu cystersów z duńskiego klasztoru w Esrum, Kołbacz stał się stolicą państwa zakonnego.

- Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach

- Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (obok St. Czarnowa). Znajduje się na nim ok. 20 tys. poległych żołnierzy.

Trochę dalej, w gminie Chojna, znajduje się Kaplica Templariuszy w Rurce.

 

Jest wiec gdzie pojechać i co zwiedzać. To tylko niektóre miejsca, które warto odwiedzić np. w ramach jednodniowej wycieczki.

 

informacja o Krzywym Lesie:
https://gryfino.pl/WrotaGryfina/chapter_56734.asp:

 foto: Jola i Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

18 Października 2021
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2021 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.