gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB
W Rymaniu patriotycznie. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Darek Pułło   
11 listopada uczciliśmy 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po 123 latach niebytu, Polska w roku 1918 powróciła na mapę Świata.
W sali wiejskiej w Rymaniu było podniośle, patriotycznie, refleksyjnie ale również radośnie i szalenie "ciepło".
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie gospodarz spotkania, Pan Dyrektor GOK-u, Hubert Cienkusz przedstawił plan dzisiejszej uroczystości i poprosił o zabranie głosu Wójta Gminy Rymań Pana Mirosława Terleckiego. Po przywitaniu wszystkich gości rozpoczęły się główne obchody Dnia Niepodległości.
1.jpg
07.jpg008.jpg

Na wstępie, historię ustanowienia Dnia Niepodległości oraz losów Święta na przestrzeni 103 lat przedstawił Tadeusz Dach ze Stowarzyszenia Historycznego "Dębosz".
W kolejności, z autorską prezentacją na temat "Losy dzieci na uchodźstwie w XX wieku" wystąpiła Pani dr Małgorzata Dziewięcka ze Związku Sybiraków w Kołobrzegu.
Po Pani Małgosi wystąpił Pan Jerzy. Zaprezentował napisaną przez siebie piosenkę i wiersz nawiązujący do tragicznych losów Polaków na kresach.
No i przyszedł czas na występ uczniów ze Szkoły Podstawowej z Rymania. A konkretnie z klasy trzeciej gdzie wychowawczynią jest Pani Małgorzata Zawalska. To były niezapomniane i wzruszające chwile. Pięknie recytujące i ślicznie śpiewające dzieci, z radością na buzi mówiły o miłości do Polski.
Wspomnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawione przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz" z Trzebiatowa jak zawsze dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, z dbałością o każdy szczegół historyczny. Można było się przenieść, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, do lat 20-tych XX wieku.
Wydawało by się, że to już koniec atrakcji dzisiejszego popołudnia. Nic bardziej mylnego. To była dopiero połowa.
Na scenę już wkraczał nasz zespół "Biadule". Repertuar został przygotowany w kierunku pieśni patriotycznych i wojskowych.
Po bardzo ciepłym występie, przyszedł czas na zaprzyjaźniony chór Kombatant z Kołobrzegu. Szefowa chóru Pani Jolanta Wójcik-Oszmaniec tak przygotowała piosenki na Dzień Niepodległości, że już druga piosenka była śpiewana wspólnie z całą salą. Oczywiście bisom nie było końca.
Na koniec uroczystości Pan Wójt podziękował wszystkim występującym oraz wyraził szczególne podziękowanie dla mieszkańców Gminy Rymań, że tak licznie przybyli i że wspólnie mogliśmy świętować tak ważny i radosny dla każdego Polaka Dzień Niepodległości Polski.
Na koniec musimy jeszcze odnotować słodką i pyszną niespodziankę. Urząd Gminy zorganizował słodkości i napoje a po wspólnym śpiewaniu gorący poczęstunek. Nad całością czuwały Panie - Agnieszka, Elżbieta i Monika.


Zdjęcia ; Darek Pułło, Tadeusz Dach
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

30 Listopada 2021
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Justyna,
Konstanty, Maura,
Zbysława
Do końca roku zostało 32 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2021 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.