gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
SH Dębosz i seniorzy z Rymania w Siemczynie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Darek Pułło   
Zwiedzanie pałacu i 48 Henrykowskie Spotkania Kulturalne.

Dębosz oraz klub seniora w Siemczynie.
W sobotę, 20 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Siemczyna. Okazją do zwiedzania kompleksu noclegowo-wypoczynkowego wraz z największym, oryginalnie zachowanym, barokowym pałacem, były 48 Henrykowskie Spotkania Kulturalne.
Zanim rozpoczęły się główne wydarzenia, mieliśmy okazję zwiedzić oraz poznać historię, całego kompleksu.
Naszym przewodnikiem został współwłaściciel posiadłości, jednocześnie v-ce Prezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie, Pan Bogdan Andziak.
001gl.jpg
Przekraczając próg pałacu, przenieśliśmy się do epoki baroku. Stworzenie tematycznych komnat w pałacowych piwnicach, przybliżyło nam życie codzienne mieszkańców tamtej epoki. Można było poczuć smaki barokowej kuchni, przebrać się za barona, posłuchać brzmienia Violi da gamba i zastanowić się nad przemijaniem i marnością Świata które były głównym tematem twórczości barokowej.
Bardzo wąskimi schodami udaliśmy się na 300-letni strych. Na strychu zgromadzone zostały eksponaty i narzędzia dawnych rzemieślników. Udostępnione są również artefakty wykopane w czasie prac ziemnych wokół pałacu. Wykonane punkty widokowe na panoramę Siemczyna pozwoliły porównać widok współczesny ze zdjęciami z minionych lat.
Od strony wschodniej i południowej do pałacu przylega park. Zachowały się tam osiemnasto- i dziewiętnastowieczne aleje lipowe i grabowe oraz pozostałości tuneli ewakuacyjnych z możliwością ich przejścia.
Po pysznym obiedzie, udaliśmy się na główne wydarzenia tego dnia czyli Henrykowskie Spotkania Kulturalne poświęcone Serbii.
Na samym początku Dębosz, w osobie Tadeusza Dach miał możliwość przybliżyć historię naszej grupy oraz zaprezentować krótką relację z naszej działalności. Następnie ksiądz Artur Graban z parafii prawosławnej w Wałczu oraz Serb Radovan Protic opowiedzieli o tradycjach serbskiej cerkwi prawosławnej i historii Serbii. Pan Andrzej Szutkowicz przybliżył sylwetki "serbskiej Einstein" Mileny Maric i geniusza wynalazczości Nikoli Tesli. Na zakończenie wystąpił chór z parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy z Wałcza.
Nie można też nie wspomnieć o znajdującym się w pałacu muzeum porcelany, oraz kuźni ceramicznej.
Trzeba przyznać, że był to bardzo miło spędzony dzień a do kompleksu pałacowego w Siemczynie, który prezentuje się wspaniale, serdecznie zapraszamy.


Zdjęcia Darek Pułło, Tadeusz Dach

 
następny artykuł »

Imieniny

30 Listopada 2021
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Justyna,
Konstanty, Maura,
Zbysława
Do końca roku zostało 32 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4921 dni.

© 2021 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.