gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Grzyby Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

        Image  Niedługo zacznie się właściwy sezon grzybowy, choć niektórzy już znajdują pojedyncze okazy. Jak co roku, rzesza zbieraczy grzybów ruszy do lasu. W zasadzie wszyscy uważamy, że na grzybach się znamy, tylko czy aby na pewno?

          Za namową jednego z naszych czytelników, otwieramy nowy dział na naszym portalu internetowym – „grzyby”. Czekamy na ciekawe artykuły na ten temat, informacje gdzie zbieramy grzyby (dot. całej Polski), „czy już są?”, czy też dopiero zaczynają rosnąć, a przede wszystkim czekamy na zdjęcia z wyprawy do lasu oraz znalezionych okazów.

Skubarczewo, okolice Gniezna
Skubarczewo, okolice Gniezna, 2007
 

Grzyby jadalne

Z Wikipedii

Grzyby jadalne –grzyby o różnej przynależności systematycznej produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu, nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane tylko ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki,boczniaki).

Grzyby zawierają niewiele substancji odżywczych, ale cenione są ze względu na ich własności smakowe. Spożywa się je bezpośrednio (duszone, smażone, gotowane w postaci zupy) lub marynowane. Można je także suszyć i solić. Nawet jadalne gatunki grzybów, nieodpowiednio lub zbyt długo przechowywane, mogą być szkodliwe, to samo dotyczy zbyt starych lub "robaczywych" (opanowanych przez larwy owadów) owocników.

Grzyby jadalne niejednokrotnie łatwo jest pomylić z bardzo podobnymi grzybami niejadalnymi lub wręcz trującymi (często śmiertelnie!), to też należy się nauczyć dobrze je rozpoznawać, w czym pomocne są liczne opracowania wydawane w formie atlasów.

Do najbardziej cenionych i popularnych grzybów jadalnych należą: borowiki, podgrzybki i koźlarze, rydze, pieprzniki, czubajki, gąski i opieńki, a także rosnące pod ziemią trufle. Nie wolno zbierać grzybów chronionych prawnie (zobacz: grzyby chronione).

Wśród rosnących w Polsce ok. 5 000 gatunków grzybów owocnikowych jest bardzo wiele gatunków grzybów nadających się do spożycia. W praktyce jednak zbierane są tylko nieliczne gatunki, te o największych wartościach smakowych i znane rzeszom grzybiarzy. Wiele grzybów jest jadalnych, ale nie mają praktycznej wartości, gdyż albo są niesmaczne, albo bardzo małe, czy też występują bardzo rzadko. U niektórych gatunków jadalne są tylko młode owocniki. Niektóre grzyby jadalne są dopiero po ugotowaniu lub usmażeniu, w stanie surowym są trujące.

Zobacz też zdjecia w "galerii foto"

 

 
« poprzedni artykuł

Imieniny

15 Kwietnia 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Bazyli,
Leonid, Ludwina,
Modest, Olimpia,
Tytus, Wacław,
Wacława, Wiktoryn,
Wszegniew
Do końca roku zostało 261 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.